1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Apple Nasıl Değişim Yapar? Apple Cihaz Değişimi
Apple Nasıl Değişim Yapar? Apple Cihaz Değişimi

Apple Nasıl Değişim Yapar? Apple Cihaz Değişimi

Gelişen teknoloji ile birlikte teknolojik cihazlar da hayatımıza entegre olmaya başladı.

A+A-

Artık günlük yaşantımızın bir parçası olan cep telefonu, tablet, bilgisayar, akıllı saat vb. cihazlar, rutinlerimizi gerçekleştirmede eşsiz bir rol oynuyor. Teknolojik cihazlar ne kadar günlük hayatımızı kolaylaştırsa da, beraberinde bir çok yazılımsal ve donanımsal sorunu da getiriyor. Çok narin yapılara sahip olmalarından dolayı, en ufak darbelere karşı savunmasız kalabiliyorlar.

Örneğin cep telefonunuzu ve anahtarlarınızı cebinizde birlikte taşıyorsanız, telefonunuzu elinize aldığınızda, ekranındaki çizikleri farketmeniz çok zaman almayacaktır. Bir kılıf ya da ekran koruyucu ile kullanıldığında, cihazın fiziksel hasar görme olasılığı oldukça azalıyor. İşin bir de yazılımsal tarafı var ki, bu konuda kullanıcının yapabilecekleri çok sınırlı. Yazılımsal problemlerle karşılaşan kullanıcılar genellikle cihazlarının donmasından, kasmasından ya da yavaş çalışmasından şikayet ediyorlar. Teknolojik cihazlarda bu tip sorunlarla karşılaşan kullanıcıların aklındaki ilk soru 'ne yapmalıyım?' oluyor. Konu ile ilgili firmalar zaman zaman tamir işlemi uygularken, çok sık olmasa da değişim işlemi yapabiliyorlar. Yani cihazı, yeniden satın almış gibi sıfır olarak kullanıcıya ulaştırabiliyorlar.

  Bu yazımızda teknoloji devlerinden biri olan Apple'ın, cihazlarında değişim yaparken hangi kriterlere bakıyor ve bunu nasıl gerçekleştiriyor sorularına cevap bulacağız. Apple diğer tüm firmalarda olduğu gibi burada iki tip hasar üzerinde onarım ya da değişim sağlıyor;

1.) Donanımsal- fiziksel Hasarlar

  Olayın bu kısmı kullanıcıları pek de sevindirmeyecek nitelikte. Çünkü donanımsal hasarlara bir çok firma gibi Apple'da 'kullanıcı hatası' diyerek cihazı garanti kapsamı dışında bırakıyor. Yani eğer darbe sonucu cihazda oluşmuş bir hasar varsa maalesef ne değişimden ne de garanti hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Bu yüzden cihazınızı bir kılıf ya da ekran koruyucu ile kullanmakta büyük fayda var.

  2.) Yazılımsal Hasarlar

  Bu kısımda ise kullanıcıları sevindirecek bilgiler var. Herhangi bir yazılımsal hasara kullanıcının sebep olması çok düşük bir ihtimal olduğundan dolayı, firmalar bu tür hatalarda sorumluluğu üstlenerek cihazı değiştirebiliyorlar. Özellikle Apple, bu konuda oldukça titiz davranıyor ve kullanıcı memnuniyeti için cihazı yenisiyle kolaylıkla değiştirebiliyor. Cihazınızda kasma, donma, yavaşlama gibi sorunlar varsa cihazınız değişime uygun olabilir.

NE YAPMALI?

 Öncelikle kullanıcı kaynaklı hatası olmayan, garantisi devam eden hasarlı cihazı resmi Apple teknik servislerine götürmeli, size verecekleri servis formunun açıklama kısmına yaşadığınız sorunları detaylı bir şekilde anlatmalısınız. Bu noktadan sonra aslında yapılacak bir şey kalmıyor. Apple gerekli incelemeleri yapıp cihazın değişime ya da onarıma uygun olup olmadığını teknik servisleri aracılığıyla kararlaştırıyor.

 

 SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

 Cihazı sizden alan Apple, gerekli incelemeleri yapacak, sorunun kullanıcıdan kaynaklı olup olmadığına karar verecek, eğer kullanıcı kaynaklı değilse, cihazın sorununun tamir ile çözülüp çözülmeyeceğine kanaat getirecek. Eğer sorun tamir ile çözülemeyecekse ya da tamirden sonra cihazın tekrar aynı sorunla karşılaşma ihtimali varsa Apple cihazı yenisiyle değiştirecektir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.