1. HABERLER

  2. DİZİ - FİLM

  3. Başlangıç Filmi Gerçek Olabilir Mi? Başlangıç Filminin Konusu Nedir?
Başlangıç Filmi Gerçek Olabilir Mi? Başlangıç Filminin Konusu Nedir?

Başlangıç Filmi Gerçek Olabilir Mi? Başlangıç Filminin Konusu Nedir?

Bir Christopher Nolan filmi olan ınception Türkçe çevirisiyle başlangıç filmi hem vizyona girdiği zaman hem de günümüzde gündemde kalmaya ve rüya kontrolü gibi sıra dışı kurgusal konusu ile izleyenleri büyülüyor.

A+A-

Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon, Ellen Page ve Tom Hardy gibi oyuncuların başrollerinde olduğu 2010 yılında vizyona giren ve Christopher Nolan yapımı bir film olan Inception, Türkçe ifade edecek olursak Başlangıç, rüyaların başkaları tarafından yönlendirilmesi olayını işliyor. Başlangıç filmi konusu, Leonardo Di Caprio’nun oynadığı karakter olan Dom Cobb üzerinden ilerliyor. Bu karakterimiz, zihinlerin en karanlık ve savunmasız olduğu yer olan rüyalara yolculuk yaparak bilinçaltında yatan sırları ortaya çıkarıyor ve onları çalıyor. Çok farklı ve sorgulatan bir başyapıt olan bu film uzun süre gündemden düşmedi ve bu ihtimalin olabilirliği üzerinde düşündürdü ve akıllara şu soruyu getirdi: Başlangıç filmi gerçek olabilir mi?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilim İnsanları Rüyaları Yönlendirmenin Yolunu Buldu

Bu konu üzerine araştırma yapan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanları, uykudaki insanların rüyalarını yönlendirmenin yolunu bulduklarını açıkladılar. Dormio isimli uyku izleme cihazını kullanarak, uykunun hipnagoji adlı ilk kademesinde bazı bilgileri tekrar ederek, rüyaları belirli temalara yönlendirmeyi başardıklarını söylediler.

Araştırmacılar Uykudaki Verileri İzlediler

Çalışmaya katılanlar, ilk olarak bir uygulama ile ‘ağaç düşünmeyi unutmayın’ tarzı sesli uyarılar kaydettiler daha sonra uykuya hazırlandılar. Bu sırada parmaklara takılan Dormio aleti, uyuyan kişinin dış sesin etkisine açık olunan hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini anlamak için bu bireylerin kalp atışlarını, cilt yüzeylerindeki elektriksel farklılıkları parmakların bükülme veya gevşeme şeklini izledi.

Katılımcılar Gördüklerini Kaydettiler

Katılımcılar uykuya dalıp hipnagoji aşamasına girdiği zaman, Dormio önceden kaydedilmiş sesleri dinletmeye başladı. Bu durum birkaç kez tekrarlandı ve katılımcılar uyandıkları zaman uygulamaya kısa rüya günlüklerini yazdılar.

Çalışmanın yazarlarından olan Adam Haar Horowitz, ‘Katılımcılar söz konusu bahsedilen yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı’ dedi ve ilave etti: Komutlarda söylenen nesneler rüyalarda genel olarak dönüştürülür. Örneğin ağaç mesajı ağaç şeklinde bir arabaya dönüşür ancak bu ilişkilendirmeler kolayca tanınır.

Katılımcıların Çoğu Rüyalarında Ağaçla İlgili Ögeler Gördüklerini İfade Etti

Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği üzere rüyalarının %67’sinde ağaçla ilgili ögeler tespit ettiler. Örneğin katılımcılardan biri rüyasında yanında biriyle ağaç köklerini takip ettiklerini ve köklerin onu farklı yerlere götürdüğünü söyledi. Bir başka katılımcı ise rüyasında çocukluğunda arka bahçelerinde bulunan bir ağacı gördüğünü ifade etti.

Akademik bir dergi olan Conscioussness and Cognition’da yayımlanan bir çalışmaya göre, bu şekilde yönlendirilen rüyaların yaratıcı edebiyat gibi faaliyetlere yardımcı olacağı düşünülüyor. Ayrıca travmalarda ve stresle başa çıkmada da kullanılabileceği iddia ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.