1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borsa Nasıl Değişir? Borsanın Değişme Nedenleri...
Borsa Nasıl Değişir? Borsanın Değişme Nedenleri...

Borsa Nasıl Değişir? Borsanın Değişme Nedenleri...

Son yılların en revaçta olan yatırım aracı borsa, milyonlarca kişi tarafından talep görmektedir. Hatta pandemi sürecinden bu yana borsaya girişler, tarihi rekorlar kırmıştır.

A+A-

Borsa Nasıl Fiyatlama Yapar?

Borsada seçilen yatırım aracının fiyatının değişiklik göstermesi, çok sayıda etkene bağlıdır. Genellikle hisse senetleri üzerinden yapılan yatırımlarda, gidişatın önceden hissedilebilmesi için bazı parametrelerin ve beklentilerin takip edilmesi gerekmektedir. Bir şirketin hissesi yukarı yönlü gidebilmesi için, beklentisinin kısa vadede veya orta uzun vadede yüksek olması gerekmektedir. Aksi takdirde hissenin fiyatının yukarı yönlü gitmesi için herhangi bir sebep bulunmamaktadır.

 Borsa Nasıl Etkilenir?

 Borsa ulusal sorunlardan etkilendiği gibi, uluslararası sorunlardan da oldukça fazla etkilenmektedir. Özellikle son yıllarda ülkeler arası etkileşimin gerilmesinden dolayı borsa içerisinde ani hareketler yaşanabilmektedir. Bunun hissedilebilmesi ve yatırım yapılabilmesi için de detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde büyük zararlar ile karşılaşmak bir hayli olasıdır.

 Borsada yüzlerce hisse senedi yer almaktadır. Hisselerin aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebilmesi için, talebin azlığına ya da çokluğuna bakılır. Eğer bir hisse yukarı yönlü hareket ediyorsa, talep bir hayli fazladır. Tam tersi olarak da hissenin fiyatı düşüyorsa, talep azalmaya gitmektedir. Dolayısıyla artışlar ve azalışlar tamamen talep yoğunluğuna bağlıdır.

 Bazı durumlarda şirketlerin kısa vadeli beklentileri oluşmaktadır. Bu beklentiler gerçekleşene kadar da söz konusu şirketin hissesi sürekli olarak yukarı yönlü gitmektedir. Bu süreçte de neredeyse her kademeden giriş yapan kişiler kazanmakta, portföyünü genişletmektedir. Fakat hisselerin de belli bir doyma noktası bulunmaktadır. Yükselişe kapılıp, hisseye yüklü miktarda yatırım yapan kişiler doyma noktasına denk gelebilirler. Bu süreçten sonra da hissenin beklentisi bitmiş olup, aşağı yönlü hareketler başlamaktadır. Bu ve buna benzer sert düşüşlerden kaçabilmek için çeşitli kanallar vasıtasıyla hisse veya şirket hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

  Borsa Neye Göre Değişir?

 Şirketlerin yapacak olduğu yatırımlar, öz sermayeye eklenecek olan varlıklar ve benzeri çoğu şey şirketin yararınadır. Dolayısıyla bu değişimler de şirkete ait olan hisse senedine doğrudan etkide bulunur. Şirketlerin son dönemde yapmış olduğu kârlılık veya zarar durumu da yine aynı şekilde hisse senetlerine önemli derecede etki etmektedir.

  Borsanın genel olarak değişimi ise, çoğunlukla ulusal ve uluslararası gelişmelere bağlıdır. Türkiye’nin sürekli olarak ithalat ve ihracat bazında etkileşim halinde olduğu Almanya ya da ABD gibi ülkeler ile sorun yaşanması halinde tüm piyasalarda olduğu gibi borsa da olumsuz etkilenmektedir. Bundan farklı olarak, çeşitli ülkeler ile atılan yeni olumlu adımlar da borsayı olumlu yönde etkilemekte ve BIST adı verilen Borsa İstanbul’un değeri önemli ölçüde artmaya başlamaktadır. Bu değerin artması da, yatırımcıların daha fazla yatırım yapmaya başlaması anlamına gelmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.