1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borsa Nasıl Doğmuştur? Borsa Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?
Borsa Nasıl Doğmuştur? Borsa Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Borsa Nasıl Doğmuştur? Borsa Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Borsa, kelimesinin anlamı hakkında kesin bir sonuca varılamamıştır ve günümüzde bile tartışılmaya devam etmektedir.

A+A-

Bazı tahminler soylu bir aileden geldiğini, bazı tahminler doğduğu şehir Brugge'den geldiğini, bazı tahminler ise İtalyan tüccarlarını organize eden soylu bir aileden geldiğini söylemektedir.

 Borsa Nedir?

 Borsa, arz-talep işlemlerinin resmi bir şekilde ticaret dönüştürülmesidir. Birçok insan için en güvenilir yatırım kapısıdır. Güvenirliği ve güncelliği ile de günden güne bilinirliğini arttırmaktadır. Her ne kadar basit bir kelime gibi görünse de altında birçok hizmeti barındırmaktadır.

 Borsa Nasıl Doğmuştur?

 Ticaretin insanlık tarihinde ilk nerede ve nasıl ortaya çıktığını söylemek imkansızdır çünkü herhangi bir resmi kaynakta bu tarz bilgilere rastlayamayız fakat insanlık tarihinde her zaman büyük bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlık yeryüzünde var olduğundan beri her zaman bir alış-veriş durumu içerisindedir. Ticaretin bu denli fazla olduğu bir yerde de borsanın doğması kaçınılmazdır.

 Borsa nasıl doğmuştur sorusuna gelecek olursak ise durum aslında zannedilenin aksine daha derindir. Her ne kadar yakın geçmiş olayı olarak gözükse de aslında temeli çok daha eskilere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinde daha para bulunmadan önce bile takas yolu ile bir nevi bugün ticaret dediğimiz olay yapılmaktaydı. O dönemlerde kurulan pazarlar, birçok ülkeden insanın buluştuğu ticaret yolları ve panayırlar verilebilecek en güzel örneklerdendir. Toplum her ne kadar bu durumun farkında olmasa bile aslında o çağlarda bugünün ticaretinin temelini oluşturmuşlardır. Fakat zaman ilerledikçe ve dönemin insanlarının ihtiyaçları daha da artınca bu durum yavaş yavaş resmiyet kazanmaya başlamıştır. Paranın ortaya çıkması ile de farkında olmadan oluşturdukları bu temele bir yenisini daha eklemişlerdir; borsa. Ekonominin oluşması ile birlikte de borsa büyüme konusunda büyük bir ivme kazanmıştır.

 Tarihsel sürece baktığımız zaman ise borsa ilk olarak 1409'da Belçika'nın, Brugge şehrinde kurumsallaşmaya başlamıştır ve ülkenin diğer bölgelerine de yayılmaya başlamıştır. Bu yaygınlaşmanın sonucunda ise 1487 yılında Belçika'nın, Anvers şehrinde ilk borsa kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda da yerini Amsterdam Borsası'na bırakmıştır. Bu durumda borsanın ilk olarak Avrupa da resmileştiğini söyleyebiliriz. Devam eden yıllarda ise İngiltere, Amerika, Kanada, Almanya, Türkiye gibi ülkelerde de kurulup yaygınlaşmaya başlamıştır. Her geçen gün daha da gelişmiş ve toplumda yer edinmiştir.

 Teknolojinin gelişmesi ile birlikte de borsa da gelişmiştir ve işlemler daha kolay bir şekil almıştır. Böylece eskiye nazaran işin içine girmek daha kolay bir hale gelmiştir. Ayrıca teknoloji borsanın yaygınlaşması ve birçok insan tarafından keşfedilmesinde çok büyük bir rol oynamıştır. Birçok insan için yeni bir gelir kapısı haline gelmiştir. Her geçen gün büyüyen ağı sayesinde de büyümesini devam ettirmektedir.

 Paranın ne kadar değerli bir şey olduğunu anladığımız bu zamanlarda borsa birçok farklı kişinin odak noktası haline gelmiştir. Paranın gün geçtikçe değer kazandığı şu günlerde borsa da kendini geliştirmeye ve daha çok insan tarafından keşfedilmeye devam edecektir. İnsanlık var olduğu sürece ticaret de var olacaktır, ticaret var olduğu sürece borsa da var olacaktır. İnsanlık tarafından doğan bu ihtiyaç hep hayatımızda olacak ve anlaşılan o ki insanlık var olduğu sürece borsada var olmaya devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.