1. HABERLER

  2. DİZİ - FİLM

  3. Cehennem Filminin Konusu Nedir? Cehennem Filmi Oyuncuları
Cehennem Filminin Konusu Nedir? Cehennem Filmi Oyuncuları

Cehennem Filminin Konusu Nedir? Cehennem Filmi Oyuncuları

Dan Brown’un aynı adlı kitabında uyarlanan Cehennem filminin başkarakteri Robert Langdon, ünlü bir semboloji uzmanıdır.

A+A-

 Floransa’da olduğunu bilmeden bir hastanede uyanan Langdon, oraya nasıl geldiğini bilmemektedir. Hafıza kaybı yaşayan ünlü semboloji uzmanı kendisine ne olduğunu merak etmektedir. Kaldığı hastanenin doktoru olan Sienna Brooks’un yardımıyla ikili birleşerek ana karakterin belirsiz olan anılarını hatırlamak için yola koyulur.

Bundan sonra birlikte hareket edecek olan ikili, kendilerini Avrupa’nın dört bir yanında zorlu bir mücadelenin içinde bulurlar. İstanbul’a kadar uzanan bu yolculukta karşılarına çıkan birçok zorlukla uğraşmak zorunda kalırlar. Langdon şifreyi bilmekte ancak hatırlamamaktadır. Bu sebeple de acımasız bir adam tarafından öldürülmek istenmektedir. Tüm dünyanın kurtuluşu Langdon’ın elindedir. Kendisini öldürmek isteyenlerden kaçarken aynı zamanda dünya nüfusunu büyük bir tehlikeye atacak olan virüsü durdurmaya çalışacaktır.

Cehennem Filminin Konusu

Karmaşanın sebebi dünya nüfusunun hızla artmasından kaynaklanan insan kirliliği ve bu kirliliği düzeltmek isteyen Zobrist adlı milyarder ve biyomühendisin bir virüs üretmektedir. Hava yoluyla bulaşan virüs, belli sayıdaki insanda kısırlığa yol açmaktadır.

Etkileyici sunumu ve verisel ifadeleriyle etkileyici ve inandırıcı olan Zobrist, virüsün dünyaya yayılması sayesinde insan nüfusunun azalacağını söylemektedir. Böylece dünyanın nihai kurtuluşa ereceği düşüncesindedir.

Bu felaketi durdurmak isteyen Robert ve Sienna, virüsün şifresini bulmak zorundadır. Felaketi sonlandıracak şifre, Boticelli’nin Cehennem adlı tablosunda ve sanat yapıtlarında gizlidir. Langdon, dünya nüfusunun başına gelecek olan bu felaketten kurtarmak için şifreyi hatırlamaya çalışmaktadır. Yaşanan karmaşalar nedeniyle sürükleyici bir hal alan film, İstanbul’a kadar uzanan yolculukla devam etmektedir. Filmin İstanbul ayağının dış çekimleri Yerebatan Sarnıcı’nda geçmektedir. İç çekimleri ise tarihi dokuya zarar vermemek için Budapeşte’deki bir platoda olmuştur.

  Şifre Dante ve Boticelli’de

Cehennem filmi konusu, İtalyan ozan ve siyasetçi Dante’nin “İlahî Komedya” adlı yapıtına atıfta bulunmaktadır. Dante’nin bu eseri Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç bölüm tasvirinden oluşmaktadır. İtalyan siyasetçinin oluşturduğu cehennem tasviri dokuz katlıdır. Aşağı doğru inildikçe günahların ağırlığına göre insanlar yerleştirilmektedir.

Limbus adını verdiği ilk katmanında dürüst ama dini tanımayan insanlar yer alır. İhanet adındaki son katmanı ise cehennemin son katmanıdır. Burada en ağır suçlular olarak tasvir edilen hilekâr ve bağnaz hainler bulunmaktadır. Cocytus adını verdiği iblis de bu katmandadır. İyi insanlar ise arafta kalanlardır. Filmde Dante’nin cehennemine göre Zobrist insanlığa ihanet ettiği için son katmandadır. İnsanlığı kurtarmaya çalışırken ölümden kaçan Langdon ise araftadır.

 

 Filmin olay örgüsü ve insan kirliliğinin düzeltilmesi için üretilen virüs dolu torbanın bulunması Dante'nin Cehennem betimini anlatan Boticelli’nin resmine gizlenmiştir. Şifrenin bu eserle bağlantılı olduğunu farkeden Langdon şifreyi hatırlamak için çaba sarf eder. Böylece film boyunca bu tasvirden yola çıkarak olaylar açıklanmaya çalışılır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.