1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çölyak Raporu Nasıl Alınır? Çölyak Raporu Alma
Çölyak Raporu Nasıl Alınır? Çölyak Raporu Alma

Çölyak Raporu Nasıl Alınır? Çölyak Raporu Alma

Çölyak, glüten adı verilen bir çeşit proteine karşı gösterilen hassasiyettir. Bu hassasiyet sonucu ince bağırsakta emilim sorunlarına neden olur.

A+A-

Bir protein çeşidi olan glüten çavdar, arpa, buğday ve yulaf gibi tahıllarda bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin bu gibi tahıllardan, bira ve salça gibi yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Çölyak hastalığı kronik bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür. Vücudumuz zararlı olarak gördüğü proteinlere karşı antikor üretimi sağlar. Çölyak hastalarında ise vücudumuz için yararlı olan glüten proteini zararlı bir madde gibi algılanıp ona karşı bir antikor üretmeye başlar. Bu da ince bağırsakta parmak şeklindeki çıkıntılar olarak adlandırılan villuslarda hasara yol açar. Villuslarda meydana gelen bu hasar bazı maddelerin, örneğin vücutta kan yapımında ihtiyaç duyulan demir gibi maddelerin emilmesini imkansız hale getirir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak, iki yaşın altındaki çocuklarda kusma, ishal ve iştahsızlık ile belirti verir. İki yaş ve üzeri çocuklarda uzun süreli ishal, kilo kaybı, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi belirtileri gözlemlenebilir. Yetişkinlerde ise kilo kaybı, kansızlık, kalsiyum eksikliğine bağlı olarak kemik yapısında bozulma ve ağrı, her zaman gözlenmemekle birlikte vücutta özellikle dirsekler ve dizlerde kırmızı, kaşıntılı bir cilt döküntüsü görülebilir.

Çölyak Hastalığı Tanısı Nasıl Yapılır?

Çölyak hastalığı tanısı için öncelikle hekim tarafından hasta şikayetleri dinlenir. Daha sonra serolojik ve genetik testler yapılır. Seroloji testi vücuttaki antikor varlığının bakılması için yapılan bir testtir. Sonrasında elde edilen bilgiler ışığında, kesin tanı için endoskopi yapılarak ince bağırsağın görüntülenmesi ve gerekli görülürse biyopsi yapılması gerekir.

Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Çölyak hastalarının sağlık nedeniyle hayatları boyunca glütensiz yiyeceklerle beslenmeleri ve yaşamlarını bu şekilde sürdürmeleri onların sorunsuz bir şekilde hayatlarına devam etmesini sağlayacaktır.

Çölyak Raporu Nasıl Alınır?

Çölyak hastalarına hastalıkla mücadele sırasında yardımcı olması açısından devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Bunun için kişinin hastalığını gösteren bir rapor alması gerekmektedir. Raporun alınması için öncelikle bölgenizde bulunan yetkili hastanelerden yahut hakem hastanelerden randevu almalısınız. Hakem hastaneden verilen raporlara itiraz edilmesi daha zor olduğu için bu yolu kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Hasta dosyanızın tüm tahlil, tetkik ve endoskopi sonuçlarınızın dosyanızda ve yanınızda olması gereklidir. Hekim uygun gördüğü takdirde sizden yeniden testler isteyebilir. Bu süreç iki ile yedi gün boyunca devam edebilir. Daha sonrasında sağlık kurulu raporunu almanız için nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı fotokopisi, iki adet resim, sosyal güvenlik belgesi, hasta dosyanız, öğrenci iseniz öğrenci belgesi gibi evraklarınızı tamamlamış olmanız önemlidir.

Yapılan tüm tetkikler bittikten sonra evraklarınızı sağlık kurulu bölümüne teslim ettiğinizde heyet için oluşturulan randevu günü ve saati size bildirilecektir. Heyete girdikten sonraki gün kurul sekreterliğinden raporunuzu alabilirsiniz. Bu raporda hastalık oranınız ve engel dereceniz belirtilir. Eğer herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.