1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Domuz Gribi Nasıl Geçer? Domuz Gribi Tedavisi
Domuz Gribi Nasıl Geçer? Domuz Gribi Tedavisi

Domuz Gribi Nasıl Geçer? Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi İnfluenza A (H1N1) olarak da bilinen, domuzlarda ortaya çıkan ve insandan insana bulaşan bir A tipi influenza virüsüdür. Oldukça bulaşıcı ve ölümcül bir solunum yolu enfeksiyonudur.

A+A-

Normalde insanlarda domuz gribi görülmez, ancak virüs bazen değişime uğrayarak insanlarda hastalığa neden olabilir. Domuz gribi insanlarda da görüldükten sonra pandemik bir hastalık olarak kabul edildi. Domuz gribine karşı insanların bağışıklığı olmadığından dolayı pandemi sınıfında yer almıştır.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Virüs insandan insana kolaylıkla bulaşabilir. Virüs olan kişi bulunduğu ortamda bir başka kişiye soluduğu havayı diğer kişinin soluması sayesinde virüsü bulaştırabilir. Ayrıca öksürme hapşırma gibi durumlarda ağızdan yayılan hava kabarcıkları herhangi bir yüzey üzerinde kalabilir ve bu yüzeye başka bir kişinin temasından dolayı da virüs bulaşabilir. Özelikle sık temas edilen kapı kolları, masa ve sandalye gibi malzemeler.

Hangi Kişilerde Daha Fazla Risk Oluşturur?

 Aşağıdaki maddelerde belirtilen grupların domuz gribine yakalanma ve bu kişilerde daha fazla risk oluşturduğu bilinmektedir:

 Kalp hastalığı bulunanlar

 Akciğer rahatsızlığı, koah, astım vb. gibi rahatsızlıkları bulunanlar

 Böbrek yetmezliği ve böbrek rahatsızlığı olanlar

 Kanser hastaları ve çeşitli gen rahatsızlığı bulunanlar

 Nörolojik rahatsızlığı bulunanlar ( ateşli hastalık havale vb.)

 Bağışıklığı zayıf olan bireyler (hastalık veya tedavisi sebebiyle)

 Gebe kadınlar

 65 yaş üstündeki yaşlılar ile 5 yaş altındaki küçük çocuklar

Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi diğer gribal enfeksiyonlar ile hemen hemen aynı belirtileri göstermektedir. Her gribal enfeksiyon belirtisi gösteren kişilere belirtiler aynı dahi olsa domuz gribi denemez. Bazı belirtileri yüksek ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, kas ağrıları, titreme, sıtma, burun akıntısı ve yorgunluk olarak söylenebilir. Bazen nadir de olsa mide bulantısı, kusma ve ishal de olabilir.

Domuz Gribi Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

-Domuz gribi belirtileri diğer gribal enfeksiyon belirtilerine benzer olduğu için gribal enfeksiyon ilaçları kullanmak faydalı olacaktır.

 -Belirtiler görüldükten sonra en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

 -Dünya genelinde aşı çalışmaları yapılmış olup 10 yaş altı çocuklar için bağışıklık kazanmasını sağlamaya yönelik planlamalar yapılmaktadır.

 -Bu virüs oldukça bulaşıcı ve ölümcüldür. Eğer hastalığı taşıdığınızı düşünüyorsanız diğer insanlarla temas etmeyin ve kalabalık ortamlardan uzak durun. Ve hastalığı bulaştırmamak adına cerrahi koruyucu maske kullanın.

 -Karantina halinde olun ve sağlık kuruluşuyla iletişime geçin. Karantina ve ortalama tedavi süreci 2 hafta civarındadır.

Sadece domuz gribinin özelinde değil, tüm bulaşıcı hastalıklarda öncelikle hastalığı bulunan bireylerin öncelikli hedefi hastalığı bir başkasına bulaştırmamak olmalıdır. Çünkü risk grubunda bulunan bireyler bu hastalığa yakalandıklarında tedavi oranları çok düşük olmakla beraber hem sonrasında hasar kalma ihtimali yüksek hem de hastalığı atlatamadığında ölümle burun buruna gelmektedirler. Özellikle pandemik bir durumda sağlık kuruluşlarının yönergelerini takip etmeli ve bilinçli olunmalıdır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.