1. HABERLER

  2. ASTROLOJİ

  3. Ekliptik Nedir? Akliptik ne anlama gelir?
Ekliptik Nedir? Akliptik ne anlama gelir?

Ekliptik Nedir? Akliptik ne anlama gelir?

 Ekliptik ya da tutulma da denilen, Dünya'nın güneş etrafındaki yörüngesini takip ettiği düzlemdir.

A+A-

Yörünge düzlemi aslında Dünya Ay sisteminin kütle merkezinin güneş etrafındaki hareketi ile tanımlanansa da Ekliptik (Tutulma) konumu sadece dünya dikkate alınarak belirlenir. Ve Ay'ın kütlesi nedeniyle eklenen hata ihmal edilir. Bu durumda Tutulma, güneşin gökyüzünde izlediği yıllık yol olarak da görülebilir. Ay'ın yörüngeleri ve Plüton dışındaki diğer gezegenler, tutulumun etrafındadır. Tutulma ile Göksel Ekvator arasında açı, dünya ekseninin eğimine eşittir. Bu açı, tutulumun eğimi olarak adlandırılır ve yaklaşık 23°- 27°'dir.

Dünya kendi ekseni etrafında yaklaşık 23,5 derecelik bir açıyla saat yönünün tersine döner. Eski gökbilimciler Güneş'in hareketlerinin (tutulma düzleminde hangi noktaya baktığımıza bağlı olarak dünyanın hareketlerine göre değişiklik gösterebilir) düzgün olmadığını fark ettiler.

 Dünya (Kuzey kutbunun üstünden bakıldığında) Güneşi saat yönünün tersine ekliptik bir yörüngede döndürüyor. Bu durum gezegenlerin eşit zamanlarda eşit alanlarda taranması olarak tanımlanan Kepler’in 2. Yasasının bir sonucudur. Bu Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu yörüngesinde daha hızlı hareket ettiği anlamına gelir.

Haziran ve Aralık gündönümlerine - yaz ve kış gündönümü adı verilir. Dünyanın ekseni tam olarak Tutulma düzlemindeki Güneş'i işaret eder. Mart ve Eylül ekinokslarına da ilkbahar ve sonbahar Ekinoksları adı verilir. Güneş'ten Dünya’ya olan Yarıçap çizgisi Dünya’nın eksenine dik bir açı oluşturur.

 Bu dört nokta aynı zamanda sezon belirteçleri olarak da bilinir. Eski medeniyetlerdeki insanlar elbette mevsimler belirteçlerini yukarıdaki tanımlara göre belirlemiyorlardı. Bunu yapmanın kolay bir yolu Güneş’in doğduğu yerin yıl boyunca nasıl değiştiğini izlemekti.

  Zodyak ve Ekliptik

Burç yorumlayan kişiler tarafından sıklıkla kullanılsa da Ekliptik ve Yıldız haritası gibi konularla ilgilenen kişiler tarafından da astroloji araştırma konusu olmuştur.

Ekliptik tanımı gereği, dünyanın incelenmesi ve bu yörüngede meydana gelen astrolojik hareketlerin bir sonucu olarak güneşin yörüngesidir. Bu yörüngeler Gerçek olmasa da insanların hayal gücüyle çizdiği çizgiler olsa da incelendiğinde farklı anların ortaya çıktığı fark edilecektir.

Güneşin doğması, batması veya günün tepesinde pozisyon alması, Ekliptik çizgilerin gerçekte olmasalar da var olduğunu kanıtlar. Çünkü güneşin konumu öğlen saatine denk geldiğinde insanlar üzerindeki etkisiz sıcak ve sıkıcı olurken, Ekliptik yörüngede tam ortadaki burçlar aynı özelliklere sahiptir ve burçların oluştuğunu düşünen kişiler bu yörüngeler etrafında günlük astroloji burç yorumlarını yapıyorlardı.

Ekliptik bir yeryüzü gözlemcisinin gördüğü gibi Dünya’nın bir yıl içinde güneş etrafındaki görünen yörüngesinden başka bir şey değildir. Başka bir deyişle jeosantrik sistemin bir verisidir.

 Ekliptikteki yıllık dönüşü sırasında Güneş, günde yaklaşık 1 derece yılda 360 derece ilerleyerek 12 burçta hareket eder. Ancak, Güneş’in Zodyak’ın 12 burcu etrafında görünür hareketini yaratan Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi olduğu iyi bilinmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.