1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fil Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Fil Hastalığı Belirtileri
Fil Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Fil Hastalığı Belirtileri

Fil Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Fil Hastalığı Belirtileri

Halk ağzında fil hastalığı olarak da bilinen lenfödem, hastalarda genelde lenf sistemi bozukluğu veya damar problem kaynaklı nedenli kronik bir hastalıktır. Fil hastalığı genel olarak orta yaş (30 yaş ve üzeri) ve üzeri kişilerde seyredilmektedir.

A+A-

Hastalığın en belirgin özelliği ise vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkan şişliklerdir. Bu şişlikler genel olarak kol ve bacakta görülmektedir. Kol ve bacaklarda görülen şişkinlikler dışında eklemlerde sınırlı hareketlilik, siğil benzeri oluşumlar, vücudun bazı bölgelerinde görülen şiddetli ağrılarda fil hastalığında sıkça görülmektedir.

Fil Hastalığı En Sık Kimlerde Görülür?

  • Kanser tedavisi görenlerde
  • Mantar hastalığı geçirenlerde
  • Travma sonrası hastalarda
  • Enfeksiyon geçirenlerde ve
  • Parazit kaynaklı hastalığa yakalanan kişilerde sıkça görülmektedir.

Fil Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Vücutta oluşan şişlikler nedeniyle fil hastalığının anlaşılması hastalar için oldukça basittir. Fil hastalığın anlaşılmasında en basit yöntem hastanın kendini izlemesidir. Kişinin gün boyunca üzerinde bulunan kıyafet (elbise, t-shirt, gömlek), ayakkabı ve takılan aksesuarların (saat, bileklik, halhal) zamanla vücudu sıkması sonucu kişiyi rahatsız etmesi fil hastalığın anlaşılmasında oldukça öneme sahiptir.

Mutlaka Aile Hekimine Başvurulmadır

Fil hastalığı belirtileri gösterdiğini düşünen kişilerin öncelikle kendi aile hekimlerine başvurmalıdırlar. Sağlık ocağında yapılacak olan ön muayene ve hastalık seyrinin izlenmesi sonucu aile hekimi, fil hastalığı şüphesi duyması sonucu alanında uzman doktorların muayenesi için en yakın tam teşekküllü hastaneye sevk etmektedir. Hastanede yapılan fiziki muayene sonucu fil hastalığı teşhisi konulabilmektedir. Uzmanın kuşku duyduğu durumlarda şişlik görülen kol veya bacağın gerekli ölçüleri de alınmaktadır. Bunun dışında uzmanlar hastalardan kan vermelerini isteyerek ayrıntılı kan testi ile fil hastalığı teşhisi konulmaktadır.

Fil Hastalığı Teşhis Yöntemleri

Vücudun uzuvlarının şişmesinin esas nedeni dokularda birikmiş olan vücut sıvıdır. Bu nedenle vücut sıvısının ölçülmesi de fil hastalığın seyri için oldukça önem taşımaktadır. Özellikle spor salonlarında vücut yağ miktarını ölçmede kullanılan biyoempedans uygulaması fil hastalığın da kişilerin kol veya bacaklarında oluşan vücut su birikintisinin miktarı rahatlıkla ölçülmektedir. Biyoempedans ölçümünün temelinde, vücudun seçilen bazı bölgelerine elektrot adı verilen elektrik akımını oluşturan parçacıklar yerleştirilir. Bu parçacığın oluşturduğu düşük voltaja sahip elektrik akımı, vücutta biriken sıvı miktarı hakkında bilgi vermektedir. Bu yöntemin hata payı oldukça düşük olup % 5’in altında seyretmektedir.

Hastanelerde biyoempedans ölçümü yapılmadan önce ise uzman tarafından öncelikle hastanın yaş, cinsiyet ve kilo gibi bazı parametreleri öğrenip giriş yapmaktadır. Bu yöntemlerin dışında fil hastalığın teşhisinde çeşitli tıbbi görüntüleme tekniklerinden de faydalanılmaktadır. Lenfosintigram, manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) diğer tıbbi görüntüleme teknikleridir. Fil hastalığın teşhisi kadar tedavisi de oldukça önemlidir. Mümkün olduğu sürece tedaviye hemen başlanmadır. Eğer tedavisi gecikir ya da tedavi edilmezse şişlikler daha da kötü hale gelmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.