1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fil Hastalığı Nasıl Geçer? Fil Hastalığı Tedavisi
Fil Hastalığı Nasıl Geçer? Fil Hastalığı Tedavisi

Fil Hastalığı Nasıl Geçer? Fil Hastalığı Tedavisi

Fil hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu sağlık problemi bulaşıcı olmayıp kalıtsal bir hastalıkta değildir. Teşhisi konulan fil hastalığının çok gecikmeden alanında uzmanlar tarafından tedaviye başlanmalıdır.

A+A-

Erken müdahale, hastalık tedavisinin başarı oranı için oldukça önem taşıdığı bilinmektedir. Uzmanlar, tedavi sürecini vücutta oluşan şişliklerin seyrinin belirttiğini ifade etmektedir. Vücutta oluşan şişlikler zamanla yavaş yavaş gelişerek ödem halini almış ise uygulanacak tedavi süresi de o derece uzundur. Eğer görülen şişlikler daha hızlı oluştuğu gözlenmiş ise de tedavi de başarı daha hızlı sağlanmaktadır.

Fil Hastalığında Hangi Tedaviler Uygulanır?

Günümüzde hastalığın bugüne dek özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fil hastalığı tedavisinde genel amaç ise vücut uzuvlarında (kol, bacak, gövde) şişmeye neden olan biriken aşırı suyu en aza indirmektir. Her hastalıkta olduğu gibi hastalıktan korunmanın temelinde temizlik en başta gelmektedir. Kişiler hastalık süreci boyunca hijyene özellikle cilt temizliğine büyük önem vermelidir. Kişilerin kendilerine iyi bakması, yapılacak düzenli bol egzersizler, uygulanan diyetlerde uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Fil Hastalığı ve Fizyoterapi

Fizyoretapi, fil hastalığın tedavisinde en çok tercih edilen tıbbi yöntemdir. Bu tedavi yönteminde mutlaka alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu teknik elle uygulanan bir yöntemdir. Fizyoterapinin temelinde lenf dolaşımı tedavisi yer almaktadır. Lenf sisteminin yetersizliğinden kaynaklı taşınan maddelerden kaynaklı vücutta başlıca belirtileri ödemler oluşmaktadır. Bilindiği gibi fil hastalığının başlıca nedeni lenf sistemi bozukluk kaynaklıdır. Manuel lenf drenajı denilen fil hastalığında sıkça başvurulan özel bir masaj tekniği yöntemidir. Yine bu tedavi yönteminde de amaç lenf sisteminin normal çalışma hızını sağlamaktır.

Fil Hastalığında Ameliyat Tercihi

Bu tedavi yönteminin yanında cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi de sıkça başvurulmaktadır. Genelde ilaç tedavisinde de antibiyotik grubu tercih edilmektedir. Bakterilerin yok edilmesi hastalık seyri açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Önceleri fil hastalığı tedavisinde uzmanlar tarafından ameliyat sıkça tercih edilmekte idi. Ameliyata alınan fil hastası olan kişinin şişen uzuvlarında biriken sıvı tamamen çıkarılması için büyük ve uzun boyutlarda kesikler açılırdı. Fil hastalığının tekrardan nüksetme sorunu yaşanması ile süper mikrocerrahi yöntemi adı verilen ameliyat zamanla tedavi yöntemleri arasında tıp alanında popülerliğini kaybetti. Son zamanlarda lenf düğümü nakli ameliyatı alternatif bir tedavi yöntemi olarak otoritelerce kabul görmüştür.

Tedavi Sonrası Fil Hastalığı

Tedavi bitiminde kişiye özel yapılan vücudu oldukça sıkan çoraplar verilmektedir. Giyilen bu çoraplar ile kas aktivitesi artan kişinin yaşamının geriye kalan kısmının büyük bir parçası olmaktadır. Çorapların dışında fizyoterapistler tarafından verilen bandaj da tedavide başarı sağlanmaktadır. Yine de rutin kontrollerle hastalığın seyri dikkatlice izlenmektedir. Fil hastası kişinin evinde yapabilecek egzersiz programı, uygulayacağı diyet ve sağlık uyarıları uzmanlar tarafından kişiye özel hazırlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.