1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fil Hastalığı Tedavisi Hangi Bölüm Bakar? Fil Hastalığı Tedavisi
Fil Hastalığı Tedavisi Hangi Bölüm Bakar? Fil Hastalığı Tedavisi

Fil Hastalığı Tedavisi Hangi Bölüm Bakar? Fil Hastalığı Tedavisi

Literatürde yer alan tıbbi adıyla lenfödem halk arasındaki adıyla fil hastalığı vücutta lenf sisteminde bulunan lenf sıvısı olarak bilinen sıvının aşırı derece de birikmesiyle oluşan ödem sebebiyle oraya çıkar.

A+A-

Hastalığın belirtileri genellikle kollarda ve bacaklarda görülen anormal derecedeki şişliklerdir. Kasıkta ve koltuk altlarında ağrılar, vücutta ağırlık, enfeksiyonlar, hareket kabiliyetinde azalma gibi belirtiler de gösterir. Belirtilerin şiddeti hastalar arasında farklılık gösterebilir.

Fil hastalığı, kanser sırasında alınan radyoterapi, cerrahi müdahaleler ve bazı parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlar gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. İki tip lenfödemden bahsedilir. İlki (primer) lenfödem olarak adlandırılan doğuştan meydana gelen tiptir. Lenf sisteminin anne karnında yeterli derecede gelişememesinden kaynaklanır. Lenf damarlarının görevini diğer damarlar üstlenir. Fakat bireyin büyümesiyle birlikte lenf sistemi üzerinde oluşan baskılar hastalığı tetikler.

Sekonder tip olarak adlandırılan diğer tip ise genelde sonradan meydana gelir. Kanser sırasında hastanın geçirdiği cerrahi operasyonlar ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri lenf sisteminin yapısının bozulmasına sebep olur. Özellikle meme kanseri hastalarında alınan radyoterapi koltuk altı lenf bezlerinin yapısını bozarak bu hastalığa neden olabilir. Meme kanseri hastalarında bu durumun görülme sıklığı her dört hastadan birinde olmak üzere yüzde yirmi beştir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Yapılır?

Fil hastalığı tanısında öncelikle hasta şikayetleri ve hekimin yapmış olduğu fiziki muayene sonrasında net tanı ultrasonla konulabilir. Daha sonra görüntüleme cihazları kullanılır. Hastanın bir fizik tedavi uzmanı tarafından izlenmesi gerekir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Lenfödem tedavisi fizik tedavi uzmanları ile yapılır. Tedavinin birçok aşaması vardır. Amaç doku arasında biriken lenf sıvısının boşaltılmasıdır.

İlk olarak manuel lenf drenajı, adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu yöntemde elle yapılan özel bir teknikle doku arasında biriken sıvının diğer lenf yollarına ulaşarak biriken bölgeden sıvının uzaklaştırılması sağlanır.

İkinci olarak manuel lenf drenaj yönteminden sonra kompresyon denilen bir diğer yöntem uygulanır. Burada bölge bandajla sarılır. Amaç lenf sıvısının tekrar aynı bölge de birikmesini engellemektir. Sonrasında kompresyon çorabı denilen özel çorapların giyilmesiyle tedaviye devam edilir. Bu çoraplar kişinin tedavisinin seyrine göre özel olarak ayarlanan çoraplardır. Uzman doktorun tavsiye ettiği ve belirttiği şekilde kullanılması gerekir.

Lenfödem de cilt bakımı da çok önemlidir ciltte aşırı kurumalar gözlenebileceği için bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ödemli derinin katlandığı bölgelerde mantar oluşumunu engellemek için temizliğe dikkat edilmelidir. Fizyoterapistin yönlendirdiği hastalığın durumuna uygun egzersizler yapılmalıdır. Hastanın sağlık açısından uzman hekime güvenerek yapılan tedavi yöntemlerine uyması gerekmektedir.

Lenfödemi olan ve hastalık riski taşıyan kişilerin dar kıyafetler giymekten kaçınmaları, kolların aşırı ısı ve aşırı yüke maruz bırakılmaması, aşırı kilo alımı, böcek ısırıkları gibi durumlardan kendilerini sakınmaları gerekmektedir.

Fil Hastalığına Hastanelerin Hangi Bölümlerinde Bakılır?

Fil hastalığının tedavisi hastanelerin kalp ve damar cerrahisi, genel cerrahi ve fizik tedavi bölümlerinde bazı hastanelerde ise lenfödem kliniklerinde uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.