1. HABERLER

  2. ASTROLOJİ

  3. Güneş Dönüşü Haritası Nedir? Güneş Dönüşü Haritası Hakkında Her Şey...
Güneş Dönüşü Haritası Nedir? Güneş Dönüşü Haritası Hakkında Her Şey...

Güneş Dönüşü Haritası Nedir? Güneş Dönüşü Haritası Hakkında Her Şey...

 İnsanlar çeşitli gök hareketlerini ve oluşumlarını gözlemleyerek ve yorumlayarak çeşitli sonuçlara ve öngörülere varabilir. Bu bilim dalı astroloji olarak adlandırılır.

A+A-

Bu araştırmalarda ve gözlemlerde en çok üzerinde durulan oluşum gezegen döngüleridir, her gezegenin güneşe olan uzaklıkları birbirinden farklıdır. Bu nedenle transit gezegenin natal duruşunu/derecesini tekrarladığı an için elde edilen haritaya Return-Dönüş haritası denmektedir. Bu güneş dönüşü haritaları, geçiş haritaları gibi yıllık gelecek tahminleri yapmak için kullanılır. Bu dönüş haritalarını çıkarmak için doğum verileriniz net ve kesin olmalıdır, tahminler üzerine çıkarılan haritaların doğruluk ve uygunluğu az olacaktır.

 Güneş Dönüşü Haritası İçin Önemli Olan Bilgiler

Güneş dönüşü haritası için önemli olan doğum yeriniz değil, yaşadığınız yerdir. Örneğin İzmir'de doğduysanız ve Toronto'da yaşıyorsanız, güneş dönüşü haritasını yer değişikliklerini ele alarak Toronto'ya göre çıkarmalısınız. Ünlü astrolog Bob Marks durumun sebebini şöyle açıklıyor, insanın bulunduğu yeri değiştirerek kaderini değiştirebileceğini açıklıyor. İnsan doğduğu yeri değiştiremez fakat yaşamı boyunca nerde olmak istediğini seçebilir. Kaderciliğe karşı bir bakış açısı ve bence üzerine çokça düşünülmesi gereken bir fikir.

 Güneş Dönüşü Haritası İncelenirken Elde Edilen Bilgiler

Güneş dönüşü haritası incelenirken kavuşmada olan yani kesişen gezegenlerin köşe noktaları (AS, DC, MC, IC) oldukça önemlidir. Kötü yorumlanan ve kabul edilen Mars, Satürn, Neptün ve Plüton gezegenlerinin köşe noktalarla dar ya da partil birleşimleri olumlu yorumlanmaz gelecek yıl için olumsuzluklar öngörülür. Öngörülen bilgilere göre güneş döngüsü haritası çıkarılan kişi alacağı kararları ve yaşamını genellikle bu sonuçlara göre şekillendirir. Güneş döngüsü haritası için önemli bir unsur olan yükselen burçlar ele alınmalı, haritada hangi evi temsil ettiği belirlenmelidir. Örneğin 9. evin başlangıcında 12 derece oğlak varsa ve güneş dönüşü haritasında 20 derece oğlak yükselişte ise, o yılın konusu 9. evle alakalıdır.

Güneş döngüsü haritasında Güneşin bulunduğu ev doğduğunuz ayı gösterir mesela eylül ayında doğan biri için, güneş 1. evdeyse ve yükselen burcu 3. evi temsil ediyorsa Eylül ayı 1/3 ev konularını kapsar ve Ekim 2/4 açılımına sahip olur Kasım 3/5 şeklinde devam eder. Evlilik ile ilgili olumlu sonuçlar için 3. ve 7. Güneş evlerinin yükselmesi beklenir, özellikle Venüs'ün ve Güneş'in güneş dönüşü haritasında yükseleniyle kavuşması önemlidir. Mars, Plüton ya da Uranüs 7. eve veya 7. ev yönetimine ters açı yapıyorsa bu durum ilişkiler açısından genellikle ayrılık olarak öngörülebilir.

  Güneş Dönüşü Haritası Çıkarılırken Yaygın Olarak Kullanılan Sistem

  Bu dönüşlerin hesaplanmasında klasik astrologların sık sık kullandığı Mean Node sistemi önerilir. Bu önerilen sistemde dönüş anında Node ile aynı açılarda bulunan gezegenlerin yıl boyu çok etkili ve ön planda olacağı düşünülür. Bu haritalarda 10 derecenin üzeri olan açılar geçerli sayılmaz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.