Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart Çıkartma 2021

Son zamanlarda milyonlarca vatandaş Yeşil Kart hakkında detaylı bir bilgi arayışı içerisine girdi. Bununla beraber arama motorlarında, “Yeşil Kart nasıl alınır?” sorusunun yanıtını aradı.

Yeşil kart sahibi olmak isteyen kişiler başvuruların nasıl yapılacağını merak etti. Yeşil Kart çıkartma hakkında detaylı bilgi arayışına giren vatandaşlar için bir makale hazırladık ve bilgilendirme yapmak istedik.

Türkiye’de milyonlarca kişi Yeşil Kart kullanıyor. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların çoğu, “Yeşil Kart nasıl alınır?” sorusuna cevap arıyor. Vatandaşların Yeşil Karta başvurabilmeleri için gereken şartların ne olduğu ve başvurunun nasıl yapıldığı da Yeşil Kart çıkartma süreci için merak edilen sorular arasında yerini alıyor. Sosyal güvencesi olmayan çoğu kişi, Yeşil Kart almak için geniş kapsamlı bir bilgi arayışı içerisine giriyor.

Sosyal güvencesi olmayan ve maddi geliri sağlık hizmetleri karşısında yetersiz kalan vatandaşlar soluğu Yeşil Kart çıkarma için gerekli olan işlemlerde alıyor. Arama motorlarında son zamanlarda en çok aranan, “Yeşil Kart nasıl alınır?” ve “Yeşil Kartı kimler alabilir?” soruları yer alıyor. Yeşil Kart sahibi olmak isteyen vatandaşlar gerekli şartların neler olduğunu araştırarak başvuru yapma işlemine geçiyor. Sosyal güvencesi olmayanlar, Yeşil Kart alabilmek için konuyla ilgili detaylı bir bilgi arayışına giriyor.

Sosyal güvencesi olmayan ve maddiyatta sıkıntı yaşayan vatandaşlar, Yeşil Kart sayesinde tedavisini ücretsiz bir şekilde yaptırabiliyor. Milyonlarca vatandaş Yeşil Kart’ın nasıl alınacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Yeşil Kart almak isteyen vatandaşların belirlenen şartları sağlaması gerekiyor. Yeşil Kart çıkarma işlemi birden fazla süreci beraberinde getiriyor. Çoğu vatandaş, Yeşil Kart almak için belirtilen şartların neler olduğunu ve Yeşil Kartı nasıl, nereden alabileceklerini araştırmaya başladı. Konu hakkında tüm detaylar makalede yer alıyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşlar son zamanlarda arama motorlarında sık sık bu kartı nasıl alacaklarını araştırmaya başladı. Bu konunun merak edilerek aranması, beraberinde, “Yeşil Kart nasıl alınır? Yeşil Kart nedir?” sorularını da getirdi. Peki, Yeşil Kart nedir? Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için sağlanan bu hizmetin amacı, kişileri sosyal güvenceye alarak, geçimlerini sağlayabilecekleri bir gelir elde etmeleri yönünde oluyor. Yeşil Kart, 3816 sayılı kanun kapsamında yardıma muhtaç olan ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlıyor.

Sosyal güvencesi olmayan milyonlarca kişi, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek adına Yeşil Kart başvurusunda bulunuyor. Bununla beraber SGK kapsamında olmayan ve maddi durumları yetersiz kalan vatandaşlar, Yeşil Kartın nereden ve nasıl alınacağı konusunda çeşitli araştırmalar yaparak ücretsiz sağlık haklarından yararlanmak istiyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar Yeşil Kart almak için taleplerde bulunuyor. Bunun yanı sıra milyonlarca kişi, “Yeşil Kart nasıl alınır?” sorusunun cevabını arıyor. Yeşil Kart almak isteyen vatandaşların belirli başvuruları yapması gerekiyor. Yapılan başvurularda şartları sağlayan kişilerin yeşil kart başvuruları alınıyor. Bunun ardından istenilen şartları sağlayan kişiler sosyal güvenceye alınarak, Yeşil Kart sayesinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanıyor.

Peki, Yeşil Kart nasıl alınır? Yeşil Kart alabilmek için istenilen ilk şey, gelir testi başvurusu olarak karşınıza çıkıyor. Gelir testi için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, ikametlerine bağlı olan, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru süreçlerini başlatıyor. Gelir testinin sonuçlanmasının ardından, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuru sürecini başlatıyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart Hangi Alanları Kapsıyor?

Yeşil kart sahibi olan vatandaşlar, bu hizmetin hangi alanları kapsadığını merak ediyor. Konu hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler, “Yeşil kart nasıl alınır? Yeşil kart hangi alanları kapsıyor?” sorularına yanıt arıyor. Yeşil kartı olan kişiler, devlete ait olan bütün sağlık ocaklarında, hastanelerde, polikliniklerde ve daha birçok sağlık hizmeti sağlayan kurumlardan ücretsiz hizmet alabiliyor. Bunların yanı sıra yeşil kart, özel hastanelerde yaptırılan tedaviyi karşılamıyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kartı Almak İçin Hangi Şartlar Gerekli?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmak ve sosyal güvenceye alınmak için yeşil kart başvurularını yakından takip ediyor. Yeşil kart çıkarma aşamalarının nasıl yapılacağını merak eden vatandaşlar, “Yeşil kart nasıl alınır? Yeşil kartı almak için hangi şartlar gerekli?” sorularına yanıt arıyor. Yeşil kart almak isteyen vatandaşlarda aranan şartlar makalemizde belirtildi.

Yeşil kart almak isteyen vatandaşlarda aranan şartlar;

 • Başvuruda bulunmak isteyen kişinin Türkiye’de ikamet etmesi ve T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin, herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.
 • Başvuru yapacak kişinin, aylık geliri veya aile içindeki gelir payının brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir.
 • Yeşil kart sahibi olmak isteyen kişinin, vergi veya çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Yeşil kart sahibi olmak isteyen kişinin emeklilik durumunun olmaması gerekmektedir.
 • Askerler yeşil kart hakkından faydalanamazlar.
 • Başvuru yapacak olan kişiler için, il veya ilçe idare kurulu başvuran hakkında, nüfus müdürlüğü, defterdarlık veya mal müdürlüğü, tapu sicil müdürlüğü ve belediye kapsamında araştırma yapabilirler.
 • Başvuru yapan kişi için gerekli görüldüğü takdirde emniyet ya da jandarma teşkilatı, başvuruda bulunan kişinin sosyal yaşam düzeyi, mali ve ekonomik durumu hakkında yapılan tespitleri kurula bildirebilirler.
 • Kurulun yaptığı araştırmalar ve incelemeler kapsamında başvuru yapan kişilere, Yeşil Kart verilmesi kararının ardından, valilik ya da kaymakamlık, hak sahibi olan kişilerin sağlık kurum ve kuruluşlarından faydalanabilmesi için, Yeşil Kartlar imza karşılığında teslim edilir.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart Başvurusu İçin Hangi Belgeler İstenir?

Yeşil kart almak isteyen vatandaşların başvuru adımlarını tamamlamaları gerekir. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayan vatandaşlar yeşil kart almak için başvuruda bulunur ve onay almasının ardından Yeşil Kartın sağladığı hizmetlerden faydalanabilir. Sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu yetersiz olan bireyler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek adına Yeşil Kart hakkında detaylı bir araştırma içerisindeler. Konu hakkında araştırılan sorular arasında, “Yeşil Kart nasıl alınır? Yeşil Kart başvurusu için hangi belgeler istenir?” yer alıyor.

Yeşil kart çıkarma işlemi için istenen belgeler ise vatandaşların en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Başvuru sürecinde istenen belgeler arasında;

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimliği,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 2 tane fotoğraf,
 • İkamet belgesi,
 • Gelir testi sonucu

Bunların yanı sıra başvuru yapacak olan kişilerden ilgili kurumlar farklı belgelerde isteyebilir.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Sosyal güvencesi olmayan kişiler Yeşil Kart almak için başvurularda bulunuyor. Vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında, “Yeşil Kart nasıl alınır? Yeşil Kart için kimler başvuru yapabilir?” soruları yer alıyor. Yeşil kart için kimlerin başvuru yapabileceği ise;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler,
 • Yeşil Kart almak isteyen ailenin elde ettiği toplam gelir, kişi sayısına bölündüğü zaman asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu takdirde yeşil kart başvurusu yapabilir.
 • Yeşil Kart başvurusunda aile bireylerinden 18 yaşını dolduran varsa, sağlık güvencesi olduğu takdirde anne ve baba bu birey üzerinden sağlık hizmeti alabilir. Bireyin ikamet ettiği yer ya da evli – bekar olması duruma engel olmaz.

Belirtilen şartları sağlayan kişiler Yeşil Kart alabilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

07 Şub 2021 - 18:09 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Manşet değil haberi geçen ajanstır.