Otizm Eğitimi Nasıl Yapılır? Otizm Eğitimi Nedir?

Otizm Spektrum Bozukluğu sağlık alanında önemli bir sorun olup, genel olarak ilk 3 yaşta ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden, kişinin sözel – sözel olmayan şekilde uygun iletişim kuramaması olarak belirtilen gelişimsel bir bozukluktur.

Günümüz teknolojisinde tanısı basit testler ile koyulabilir. Erken tanı koyulması da bu doğrultu da mümkündür.

Erken tanı koyulması ve tedavi başlangıcı kişinin sosyal hayata kazandırılması ve devamı açısından büyük önem arz eder. Verimli bir tedavi uygulanması açısından en uygun ve doğru rehabilitasyon programını düzenlemek gerekir. Otizm Spektrum Bozukluğunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik olduğu düşünülür. Otizm cinsiyet oranına göre erkeklerde kadınlardan daha fazla görülen bir hastalıktır. Otizmle beraber dikkat eksikliği, duygu bozuklukları ve epilepsi gibi rahatsızlıklarda görülebilir. Otizmli bireylerin %70 kadarında zeka geriliği vardır, ’luk kesiminde zeka görülebilmektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda otizm tanısını koyabilmek için tespit edilmesi için gereken birçok durum ve hastalık belirtileri vardır. Kişinin aşağıda verilen ve çoğu çocukta görülen belirtilerin yaklaşık 6 tanesini taşıması otizm hastalığı tanısı koymakta yardımcı olabilir.

l Çok fazla hareket ve ya hareketsizlik

l İnsanlardan çok cansız varlıklarla kurulan iletişim

l Çevreye karşı ilgisizlik

l Göz teması kurmama ve ya kısıtlı göz teması kurma

l Sosyal ortamlardan kendini izole etme

l Herhangi bir fiziksel temastan kaçınma

l Öğrenilen her kelimeyi kullanmama, sürekli aynı kelimeleri tekrar etme

l Bazı cisim ve objelerle aşırı bağ kurma

l Devamlı aynı oyunları oynama

l Acıya karşı duyarsız ve tepkisiz olma

l Genellikle yemek yeme bozukluğu görülür

l Sosyal ortamlardan korkup, hırçınlaşma

l Çevresine ve kendisine zarar verme

l Bozulan rutinler karşısında hırçınlaşma

Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisi ve Eğitimi

Otizm tedavilerinde erken tanı kadar erken teşhiste çok önemlidir. Otizm tedavileri, bireyin kişisel ve sosyal becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda özel terapiler ve davranış eğitimleri verilir. Konuşmaya yönelik konuşma terapileri, sosyal iletişimine yardımcı terapiler gibi birçok alanda otizmli bireye durumuna göre tedavi şekilleri uygulanır. Ve bu bağlamda verilen eğitimlerin bazılar şu şekildedir:

l Uygulamalı Davranış Analiz: Bireylerin çevreyle olan ilişkileri ve bu ilişkilerin çevresel koşullar ekseninde analiz edilmesidir. Gözleme ve kayıt tutmaya dayalıdır.

l Ayrık Denemelerle Öğretim: Kişiyle bire bir eğitim- öğretim ortamının sağlanması prensibine dayanır.

l Erken Davranışsal Eğitim: Bu uygulama genellikle bireyin ev ortamında sağlanır. Bütün gelişimsel alanları kapsayan bir niteliktedir.

l Etkinlik Çizelgesiyle Öğretim: Bireye öğretilmesi hedeflenen davranışlar küçük parçalar halinde sunulur. Belirlenen çizelge üzerinden takibi yapılır.

l Replik Silikleştirme: Bu eğitimin amacı bireye etkileşim ve iletişim kurup sohbet edebilme yeteneğini kazandırmaktır.

l Video ile Model Olma: Bu uygulama bireye kazandırılmak istenen davranışları videolar eşliğinde sunmaktır.

l Fırsat Öğretimi: Bu yöntem bireyin kişisel iletişim becerisini geliştirmek amacıyla kullanılır.

l İşlevsel değerlendirme – Analiz: Uygulamanın amacı bireyin davranışındaki sorunları tespit etmeye yönelik çalışmaları kapsar.

l Sözel Davranış: İletişim beceri kazandırma amacı vardır ve bu yönetim olumlu etkileri olduğunu kanıtlar nitelikte araştırmalar vardır.

#

16 Oca 2021 - 15:17 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bir Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bir Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bir Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bir Manşet değil haberi geçen ajanstır.