1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hangi Hormon Zayıflatır? Zayıflatan Hormonlar Hangileri?
Hangi Hormon Zayıflatır? Zayıflatan Hormonlar Hangileri?

Hangi Hormon Zayıflatır? Zayıflatan Hormonlar Hangileri?

Vücudumuzda bulunan Ghrelin adında bir hormon bulunmaktadır. Bu hormon çok yoğun bir şekilde midemizde ve çok az miktarlarda bağırsakta bulunmaktadır.

A+A-

Bu hormonun görevi büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar ve enerji metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Hormonun zayıflama üzerine etkisi besin alımını düzenler ve enerji harcamasından kaynaklanır. Sanılanın aksine bu hormon zayıflamayı sağlamaz. Tam tersine Ghrelin hormonu salgılandığında iştahı arttırır ve böylece insanda yeme isteğini başlatır. Zayıflayabilmek için bu hormonun baskılanması gerekir. Kolesistokin hormonu Ghrelin hormonunu baskılayan hormonlardan biridir. Çünkü bu hormon insana tokluk hissi veren bir hormondur.

 Leptin ve insülin vücudumuzda tokluk hissi uyandırıp yemek yemeyi engelleyen diğer hormonlardır. Ghreli hormonunun acıkmayı sağlayan bu etkisini azaltan onu baskılayan bir diğer hormonda obestatin hormonudur. Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmada yüksek oranda vücuda obestatin hormonunun verilmesiyle açlık hissinin azaldığı ve kilo kaybının olduğu görülmüştür. Bunun nedeni tabi ki obestatin hormonunun ghrelin hormonunu baskılamasıdır. ghrelin hormonunun dışarıdan vücuda verilmesiyle ise yeme miktarının arttığı gözlemlenmiştir. Bilim insanlarının günümüzde yapmış olduğu bu araştırmalar henüz deneme sürecindedir. Zayıflama konusunda mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım alınmalı ve kişiye özel diyet programı uygulanmalıdır. Herkesin vücut dili farklılık göstermektedir.

 Ghrelin Hormonu Nedir?

 Ghrelin bir diğer adıyla açlık hormonu, Leptin hormonunun karşıtı olarak görülmektedir. Yağ dokusunda salınan bu hormon aynı zamanda büyüme hormonu salgılayan bir etkisi vardır. Daha çok midede bulunan bu hormon çok az miktarlarda da bağırsakta bulunmaktadır. Peki, bu hormon nasıl çalışır? Açlık duyulduğunda yüksek miktarda kanda bulunan bu hormon yemek yenildiğinde ise azalmaktadır. Mide boş olduğunda bu hormon salgılanır. Böylece yemek yemeyi, vücuttaki enerji kullanımını ve iştahı düzenler. Kişilerin ghrelin düzeyleri kilo alımı ve obezite ile azalmaktadır. Açlık durumunda ghrelin hormonunun ileri derecedeki zayıflığı ve enerji depolarının boşaltıldığını önlemesi düşünülüyor. Zayıflamaya başlayıp kilo veren kişilerin verdikleri kiloyu geri alma sebeplerinden en önemlilerinden biridir. Kişi kilo vermeye başladığında kanda bulunan ghrelin hormonu artar ve bu durum da iştahın artmasına ve kilo almaya sebep olur.

 Kolesistokinin Hormonu Nedir?

 Kolesistokin hormonu yemekten sonra sindirime yardımcı olur ve iştah azaltan bir bağırsak hormonudur. Safranın ve pankreas enzimlerinin salgılanmasını ve pilor kontraksiyonunu arttırır. Midedeki besinlerin boşaltılmasını yavaşlatır ve ayrıca sindirimi iyileştirir. Kolesistokin beyne yolladığı sinyaller nedeniyle tokluk hissi veren bir hormondur. Çok fazla kolesistokin hormonunun olduğu bir durum yoktur. Bununla birlikte, kilo verdiren ilaçlar şu anda kilosistokin hormonunun iştah azaltma eylemlerini kopyalayan bir gelişme halindedir.

 Bu hormonun yan etkilerinin olmayışının kilo kaybı sebebiyle ilaç seçeneği olarak kullanılmasına yönelik araştırmalar yapılmasına yol açmıştır. Bunun sebebinin hormonun açlığı azaltmasında oynamış olduğu roldür. Kolesistokin hormonunun anksiyete ve panik bozukluklarını gösteren kanıtlar vardır. Buda tabi ki beyinde salınan kolesistokin hormonunun bir etkisidir. Kolesistokin hormonu beyindeki belirli nöronlar tarafından serbest bırakılır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.