1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Haşimato Tiroidi Nasıl Anlaşılır? Haşimato Tiroidi Anlama Yolları
Haşimato Tiroidi Nasıl Anlaşılır? Haşimato Tiroidi Anlama Yolları

Haşimato Tiroidi Nasıl Anlaşılır? Haşimato Tiroidi Anlama Yolları

Haşimato hastalığı (hashimoto tiroiditi), bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. 1912 yılında Hakaru Haşimato adlı bir Japon doktor tarafından tanımlanmıştır.

A+A-

Haşimato hastalığı adını da bu doktor tarafından almıştır. Bu hastalıkta bağışıklık sistemindeki bakteri, virüs, parazit gibi hastalıklar tiroid bezine saldırarak hormon üretimini yavaşlatır.

Tiroid, boyunda, nefes borusunun (trekea) önünde kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid bezinden vücudun metabolik faaliyetlerini düzenleyen T3 ve T4 hormonları salgılanır. Tiroit bezine birçok iltihap hücresi birikir. Bu iltihap tiroit hücrelerini tahrip eder ve tiroit hormonu azalmaya başlar. Tiroit bezinin küçüldüğünde ise ortaya hormon yetmezliği çıkar. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Daha çok genç ve orta yaşta ortaya çıkar.

Haşimato Hastalığının Belirtileri

Haşimato hastalığının belirtileri genellikle erken dönemde görülmez. Fakat tiroid yetmezliği başladığında halsizlik, yorgunluk, kilo alma, adet düzensizliği, ellerde ve yüzde şişme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilere ek olarak;

 • Dilde büyüme
 • Asabiyet
 • Depresyon
 • İştahsızlık
 • Soluk cilt rengi
 • Konuşmada yavaşlama
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Unutkanlık ve hareketlerde yavaşlama
 • Nabız sayısında düşme de gözlenebilir.

Hastalığın geç döneminde, kanda sodyum düşüklüğü, cinsel istekte azalma, uyku apnesi, göğüsten süt gelmesi, karpal tünel sendromu, akciğer ve kalp zarlarında sıvı birikmesi de görülebilir.

Haşimato Hastalığının Tedavisi

Haşimato hastalığında genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Fakat sadece ilaç tedavisi yeterli olmaz. Düzenli egzersiz ve dengeli bir diyet ile hastalık kontrol altında tutulabilir.

Guatr ya da tiroid yetmezliğinin oluştuğu durumlarda tiroid hormonu takviyesi yapılır ve hasta ömür boyu tiroid hormonu kullanmalıdır.

Haşimato Hastalığında Beslenme ve Diyet

 • Haşimato hastalığında iyot çok önemlidir. Bu yüzden deniz balıkları bolca tüketilmelidir. Sardalya, hamsi gibi küçük ve ağır metal içermeyen balıklar tercih edilebilir.
 • Rafine tuzlar yerine iyot zengini olan kaya tuzu kullanılmalıdır.
 • Soğan ve sarımsak da iyot içerdiğinden bolca tüketilmelidir. Bu sebzeler selenyum açısından da oldukça zengindir.
 • Yumurta olarak serbest gezen yumurta tercih edilmelidir. Serbest gezen yumurta selenyum açısından -zengin olduğundan diyet listesine eklenmelidir.
 • Ayçiçeği, ceviz, zeytinyağı, tereyağı, hindistan cevizi yağı da diyet listesinde bulundurulabilir.
 • Ayrıca mevsimsel ve organik beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Haşimato Hastalığında Gebelik

Haşimato hastalarında eğer hipotiroidi gelişirse gebe kalmakta güçlük yaşayabilirler. Belirgin hipotiroidide hastaların yumurtlama düzenleri bozulduğundan hamile kalmak oldukça zorlaşır. Tiroid hormonu tedavisi ile hormonlar düzenli seviyelerde tutularsa bu durum düzeltilebilir.

Gebe kaldıktan sonra ilk üç ayda tiroid yetmezliği yaşanırsa bebeğin zihinsel fonksiyonlarının gelişmesinde sorun yaşanabilir. Bu yüzden gebe kalmadan önce ve gebeliğin ilk üç ayında tiroid fonksiyonları kontrol edilmeli, gerekli olduğunda tiroid hormonu verilmelidir. Tiroid hormonu kullanımının anneye veya bebeğe sağlık açısından olumsuz bir etkisi yoktur.

 Ayrıca gebe kalan annelerin yeterli iyot alımını unutmaması gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.