1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastalık Hastalığı Nasıl Yenilir? Hastalık Hastalığı Nedir?
Hastalık Hastalığı Nasıl Yenilir? Hastalık Hastalığı Nedir?

Hastalık Hastalığı Nasıl Yenilir? Hastalık Hastalığı Nedir?

Hastalık hastalığı, Tıp dilinde ''Hipokondriyazis'' olarak adlandırılan hastalık kişinin kendini sürekli hasta hissetme durumudur.

A+A-

Bu kişiler şüphelendikleri hastalıkların semptomlarını gösterdiklerini iddia ederek sık sık hekim görüşüne başvururlar. Herhangi bir hastalık belirtileri görülmese dahi doktora inanmayıp şüpheci tavırlarını sergilemeye devam ederler. Depresyona eğilim, genetik aktarımlar, yetiştirilme tarzı, çalışma hayatının getirdiği yoğunluk ve stres tetikleyici etmenler olarak gösterilebilir.

Basit bir hastalık olarak algılanabilen hastalık hastalığı kişinin hayatını kesintiye uğratabilecek düzeye kadar gelebilmekte, kontrol altına alınmadığı sürece klinik tedavi gerektirecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Hipokondriyazis Oluşumu

Konu hakkında birçok görüş olmasına karşın en belirgin görüş uyarı eşiklerinin düşük olmasıdır. Bu kişiler en ufak bir fiziksel darbeyi bile korkunç boyutlarda algılarlar. Bu durum yoğun korku hormonlarının, salgılanmasına neden olur. Hormonların salgılanışı bedende çarpıntı, nefes darlığı, el kol ve bacaklarda uyuşma gibi belirtileri verir.

Çocuklar genellikle aile fertlerini taklit ederek öğrenirler. Erişkin kişilerin fiziksel şikayetleri sıklıkla çocukluk çağında aile bireylerinin dikkat ettiği belirtilere benzer. Diğer bir etken faktöre bakıldığında ise çocukluk çağında yaşanmış olumsuzluklar görülmektedir. Anne babanın ayrılması, anne ya da babadan ayrı kalma, ihmal edilme gibi durumlar çocukların sinir sistemi üzerinde negatif sonuçlar doğurabilmektedir. Psikodinamik kurama göre ise bastırılmış öfke bu hastalığın tetiklenmesinde ve ortaya çıkmasında oldukça etkili bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın Belirtileri

Hastalığın en büyük belirtilerinden biri kişinin kendini sürekli muayene etme durumudur. Sık sık çevresine ve hekimlere danışır. Uzmanın hastalığı anlayamayacağı, bulguları tanımlayamayacağı düşüncesiyle sık sık hekim değiştirir. Güven problemi yaşar. İnternette sürekli kendi koyduğu tanısıyla araştırma yapar. Kötü bir şeyle karşılaşma korkusunu o kadar büyük yaşayabilir ki gerçek tetkiklerinden kaçıp asıl sağlık sorunlarını gözden kaçırabilirler. Kişinin akrabası veya tanıdığının ölümü ya da hasta olma durumu kişiyi daha da kötü tetikleyebilir. Endişe, korku ve panik hali devamlıdır.

Tedavi yöntemleri

Birçok psikolog, akademisyen, araştırmacı, deneyim sahibi kişiler bu alanda çeşitli tedavilerin anlatıldığı kaynaklarını literatürümüze sunmuştur. Bu hastalar tedaviye ciddi derecede direnç göstermektedir. Hayatındaki sorunlar yok edilmediği, yani kişinin hayatındaki stres ortadan kaldırılmadığı sürece hastalıktan tamamen kurtulmak zor görünmektedir. Burada en önemli nokta hastanın organik bir rahatsızlığının varlığı araştırılmalıdır. Hastalık hastası bireylerde bunu tetikleyen ciddi organik hastalıklar da görülmektedir. Tedavi klinik boyutta ise yani hasta ilaçla tedavi edilecek ise doktor bunu tüm şeffaflığıyla hastaya açıklamalıdır. Çünkü kişi yine yanlış tedavi aldığını düşünerek başka hekimlere başvurabilir ya da ilaçlarını içmeyerek tedavisini sonlandırabilmektedir. İlaç tedavisiyle birlikte hastaya düzenli olarak psikoterapi de uygulanmalıdır.

Hipokondriyazis Hastalarına Nasıl Davranmalıyız?

Özellikle yakınları hastalara nasıl davranmaları gerektiğini kişilerin doktorlarından detaylıca öğrenmelidir. Bu hastalar hastalıktan konuşmak, detaylıca çevrelerine anlatmak isterler. Birçok ilaçla birlikte onları görmemiz mümkündür. Çevrelerinde dinlenmeyip ilgi göremediklerinde bulguları daha da artar. Aile ve iş ortamlarında yalnız bırakılmamalıdırlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.