1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastalık Hastası Nasıl Tedavi Edilir? Hastalık Hastası Tedavi Yöntemleri
Hastalık Hastası Nasıl Tedavi Edilir? Hastalık Hastası Tedavi Yöntemleri

Hastalık Hastası Nasıl Tedavi Edilir? Hastalık Hastası Tedavi Yöntemleri

Yaşadığımız evrende bizi en çok ne korkutur desek bunların başında sağlık sorunları gelir. Sağlık, her şeyden daha çok önem verdiğimiz, dikkat etmemiz gereken konular arasındadır.

A+A-

Sağlıklı bir insan mutlu ve motivasyonu daima yüksektir. Başımıza gelen en ufak bir olayda bile kendimizden geçerken, bir amansız hastalık söz konusu olduğunda iyice kabuğumuza çekiliriz. Karamsar olur, gecelerimiz günlerimiz geçmek bilmez.

 Şöyle bir eski zamanlara gidecek olursak, o zamanlarda da amansız hastalıkların olduğunu görmekteyiz. Tıp alanının bugünkü gibi geniş olmadığı, alet ve cihazların yetersiz kaldığı zamanlarda ölüm oranları da bir hayli fazla idi. Zamanın en dermansız hastalığı verem, tifo ve benzeri hastalıklar nedeniyle çoğu insan hayatını kaybetmiştir.

 Günümüzde de tıp ilminin çare olamadığı, hastalıklar halen vardır. Zamanın en zor hastalığı olarak bilinen kanser bunların başında gelir. Teknolojik gelişmeler ne kadar artsa da hastalıklar da bir hayli artmış durumdadır. Ani ölümler, genç yaşta kaybettiğimiz insanlar ve bunun gibi birçok olay zamanımızda da görülmektedir.

 Bu saydığımız hastalıkları göz önünde bulundurduğumuz da insanların etkilenmemesi gerçekten zor bir durumdur. Yakınımızda duyduğumuz bir kanser hastası, ani rahatsızlanıp Bir ölen bir kişinin vefat haberleri bizleri üzmekle kalmayıp, psikolojik olarak da bir sarsıntı etkisi bırakmaktadır. Özellikle küçücük bir gripten ya da hafif bir baş ağrısından fenalaşan, günlerce hastanelerin yoğun bakımlarında yatan yakınlarımızı duydukça psikolojik bir etki olarak, olmasa da bir ağrımız ya da bir hastalığımız var düşüncesine kapılıyoruz. Bir anda sağlık gündemimiz oluveriyor. Bu olaylar ise bizi günden güne hastalık hastası yapıyor.

 Hastalık Hastalığı

 Beden olarak hiçbir rahatsızlığı bulunmayan kişiler, günlerce doktor doktor gezmektedir. Geceleri gelen takıntı durumunda sabahlara kadar hastanelerin acillerinde çare aramaktadırlar. Tetkikler, laboratuvar sonuçları hiçbir rahatsızlık olmadığını gösterse de kişi buna ikna olmaz. Başka çareleri aramaya başka doktorlara gitmeye devam eder. Her an öleceğini, her an bir yerinde amansız bir hastalık olduğunu düşünürler. Hastalığın belirtileri giderek artmaya başlar.

 Hastalık Hastalığı Belirtileri

 Hastalık hastalığı olan kişiler durduk yere bedenlerine odaklanır ve bu konuyla ilgili araştırmalar yaparlar. Örneğin, merdivenden çıkarken veya gece uykuya dalarken biran da nefesinde daralma, çarpıntı, göğüs ağrısı yaşamaya başlarlar. Hastalık hastalarının en çok korktukları olay ' acaba kalp krizimi' geçirdiklerini sanmalarıdır. Hemen soluğu bir kardiyoloji doktorunda alırlar. Sonuçlar temiz çıksa bile bu kez 'acaba kanser miyim endişesi başlar. Sürekli bedenlerini dinlerler. Ayağa kalksa başı döndü sanıp endişeye kapılırlar. Tüm tetkikler yapıldıktan ve sonuçlar temiz çıktıktan sonra son olarak bir psikoloğa görünmek olacaktır.

 Tedavisi

 

 Hastalık hastalığı tedavisi ilk başlarda ilaçlarla yapılır. Uzman ruh ve sinir hastalıkları doktoru ya da psikolog gözetiminde olmalıdır hastalar. Burada ilaçlara ek olarak önemli bir tedavi ise psikoterapidir. Asla ihmal edilmemeli hasta-doktor ilişkisi mutlaka sürekli olmalıdır. Hasta, kendi başına ilaçları bırakmamalı bu durum tedaviyi geciktirebilir, iyileşmeyi zora sokabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.