1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hiv Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı? HİV Hastalığı Nedir?
Hiv Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı? HİV Hastalığı Nedir?

Hiv Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı? HİV Hastalığı Nedir?

Hiv, Edinilmiş immün yetmezlik sendromunun (AIDS) gerçek kaynağı olarak yapılan bir deney sonucu işlerin ters gitmesinden kaynaklı olduğu düşünülmekle beraber Afrika’da yaşayanlara yönelik Batı’nın yapmış olduğu komplo olduğu da ortaya atılan fikirlerdir.

A+A-

 

Fakat virüsün kaynağı Orta Afrika’nın yağmur ormanlarıdır. Bilinen ilk vakalar Amerika Birleşik Devletleri’nde 1981 yılının haziran ayında bildirilmiştir. İlk tespit tarihinden günümüze kadar geçen zamanda 700.000’den fazla insan hayatını kaybetmiş ve günümüzde 1.1 milyon insan bu hastalıkla yaşamaktadır.

 Kısaca Hiv (Aids) Nedir?

  AIDS aslında tek bir hastalık değildir. Bu hastalığı İnsan bağışıklık sisteminin yetmeyecek hale gelmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu hastalık genel olarak enfeksiyonun bir sonucudur ve birçok enfeksiyonel durumun birleşimidir. Hiv (Aids) enfeksiyonları önleyen beyaz kan hücrelerini (Lökosit) yok ederek bağışıklık sistemini zayıflatır.

  Bu virüs Hiv-0, Hiv-1, Hiv-2 olarak sınıflandırılmıştır. Virüs maymunlarda bulunan bağışıklık sistemi yetmezliğine sebep olan Siv virüsünden türemiştir. Günümüzde insanları en çok tehdit eden Hiv-1 virüsünün, Siv virüsü ile enfekte olan şempanzelerden insanlara geçmesiyle oluştuğu düşünülüyor. Başka bir teoriye göre ise 1950’ler den sonra Orta Afrika’da yapılan aşılama kampanyaları sırasında uygulanan çocuk felci aşılarına Siv virüsünün karıştığı ve Siv virüsünün transferinden sorumlu olduğu düşünülüyor. En önde gelen teoriye göre de Siv virüslerinin ısırıklar ve sıyrıklar yoluyla maymunlardan Orta Afrika’daki insanlara doğal transferi sonucu Hiv’leri oluşturmasıdır.

  Hiv (Aids) Belirtileri Nelerdir?

  Hiv (Aids) gribal rahatsızlıklardan kaynaklanan belirtilere benzeyen belirtiler gösterebilir. Hiv (Aids) bulaştıktan yaklaşık 1 ila 4 hafta sonra gribal belirtileri gösterebilir. Bazı hastalar hiç belirti dahi göstermeyebilir.

 Başlıca belirtileri şunlardır;

l Yüksek Ateş

l Boğaz Ağrısı

l Döküntü

l Baş Ağrısı

l Boğaz Şişmesi

l Mide Bulantısı

l Eklem ve Kas Ağrıları

Hiv (Aids) Nasıl Bulaşır?

 

 Hiv (Aids) insandan insana kolayca geçmez. Hastalık grip ve soğuk algınlığı virüsleri gibi hava yoluyla bulaşmaz. Virüs kanda ve bazı vücut sıvılarında yaşar. Virüsün bulaşması için bu sıvılardan birinin kanınıza girmesi gerekir. Virüsü bulaştırmaya yetecek kadar virüs barındıran vücut sıvıları şunlardır;

l Kan

l Meni

l Vajinal Sıvılar

l Anne Sütü

l Anüs Sıvısı

Tükürük ve idrar gibi diğer vücut sıvıları virüsü bulaştırmaya yetecek kadar virüs taşımazlar.

 Örneğin, kan bağışı yapan bir kişide virüs var ise kan bağışlanan kişi de virüsü almış olacak. Mesela enfekte olan bir kişiyle cinsel ilişkiye girmek de kişinin enfekte olmasına sebep olacaktır. Hatta kuaför gibi kişisel bakımların yapıldı yerlerde kullanılan ustura ve tıraş makinesi gibi ekipmanlar yeterince temiz değil ise bir enfekte kişinin virüs hücreleri o ekipmanlara bulaşacağından sonraki kişinin de enfekte olabileceği anlamına gelebilir.

  Hastalık belirtileri oluştuğu takdirde hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Özellikle bulaşabileceği durumlar göz önüne alınarak bulaşma riski en az düzeye indirilmelidir. Hastalık kan tahlilleri sonucu tespit edilebilir. Tespit edilen kişi için sağlık kuruluşları tarafından hastalık için var olan tedavi süreçleri başlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.