1. HABERLER

  2. ASTROLOJİ

  3. Horoskop Nasıl Çıkarılır? Horoskop Çıkarma Yöntemi
Horoskop Nasıl Çıkarılır? Horoskop Çıkarma Yöntemi

Horoskop Nasıl Çıkarılır? Horoskop Çıkarma Yöntemi

Horoskop belli bir olayın yaşandığı anda yıldız ve gezegenlerin gökyüzünde bulundukları konumu gösteren şemadır.

A+A-

Burçların belli zamanda Dünya'nın herhangi bir noktasında görünen şekline horoskop denir. Horoskop insanların doğumu, bir olayın başlangıcı gibi olgular için çıkarılabilir. Doğum için çıkarılan horoskopa yıldız haritası veya doğum haritası denir. İçi boş kabul ettiğimiz daire 30'ar derecelik 12 bölümden oluşur. Ev çizgileri denilen şey bu bölümleri ayıran çizgilerdir. Ayrılan her bir bölüm gökyüzü evleri yahut kısaca ev olarak adlandırılır.

  Ev 30 dereceden eksik ya da fazla olabilir. Evler saat yönünün tersi istikamette sıralanır. Birinci evin başlangıç çizgisi Ufuk Çizgisi anlamına gelir. Bu çizginin geçtiği burç yükselen burcuna tekabül eder. 9 ve 10. ev arasında kalan çizgi başucu noktasıdır. Gün içerisinde ufuk çizgisi yer değiştirdikçe yükselen burç da buna bağımlı olarak değişir. Değişim gösteren doğum tarihi, yer ve saat itibariyle çıkarılan yıldız haritası (horoskop) kişiye özeldir. Yıldız haritalarında başucu noktası, ufuk çizgisi ve ev çizgileri oldukça önem arz eder. Sağlıklı sonuçlar elde etmek için doğum saatinin ve tarihinin doğru olduğundan emin olmak çok önemlidir. Kişilikten başlayıp fiziki karaktere kadar belli başlı özellikleri ufuk çizgisinin başlattığı birinci eve düşen planetten öğrenebiliriz.

Temel Kurallar

  Geçmişten günümüze astroloji tarihinde horoskop çizimi için temel aldığımız kurallar uzun yıllardır hemen hemen hiç değişmemiştir. Olayın yaşandığı anda görülen yıldızların bir sene sonra aynı tarih ve zamanda yine aynı konumunda oldukları gözlemlenir. Ancak Ay ve diğer planetler bu düzene Güneş'e bağlı olarak uymazlar. Dünya Güneş'in etrafında bir yıl içinde dönerek eski konumuna gelir ve böylelikle yıldızlar da aynı konumlarına gelmiş olur ancak Ay Dünya'nın etrafında döner ve planetler de Güneş'e olan mesafelerinin farklılıklarından dolayı döndüklerinde bir sene sonra aynı konumda olmazlar. Bu dönüşlerde en hızlı olan Ay'dır. Bu yüzden bir turu hepsinden önce o bitirir ve bu esnada Güneş henüz bir burcu geçmiş olur.

  Yıldızlar

Yıldızların hepsini görmemiz mümkün olmasa da yeterli sayıda gözlemin ardından onların gökyüzündeki sabit yerlerini bulabiliriz. Bu sayede görünmediği halde konumlarını kolaylıkla bulabiliriz.

  Zodyak Çemberi

  Zodyak, burçlar kuşağı olarak bilinir. Zodyak; içine yıldızları, ayı ve gezegenleri alan çemberdir.

  Yükselen Burç

Astroloji söz konusu olduğunda çokça duyduğumuz yükselen burcu, ufuk çizgisinin geçtiği birinci evdir. Bu nedenle hayatta izleyeceğimiz yolu belirlememizde rol oynayan yapı taşlarından biri olarak görebiliriz.

 

 

 Saat Hesaplaması

Yükselen burcunun hangi derecesinin ascendant noktası olduğunun ve dolayısıyla tepe noktasının da neresinde olduğunu bilmek gerekiyor. Saat zamanlamasının verilmesi bu nedenle önemlidir.

Yıldız Zamanı

Saate bakarak aritmetik işlemlerle gerekli yıldız zamanını bulabiliriz.

Gezegenlerin Anlamı

Güneş kişinin en temel kişiliğinizi ve görünümünüzü anlatır. Ay duygulara tekabül eder. Merkür zekanızın işleyişi ve iletişim şeklinizi gösterir. Venüs nasıl sevdiğinizi anlatan bir gezegendir. Mars hırslarınızın hangi konularda baskın olduğunu belirler. Jüpiter olumluluk, başarı ve verimliliği anlatır. Satürn'ün bulunduğu ev hayatta zorlandığınız kısımdır. Uranüs ani gelişmeleri, Neptün kurduğunuz hayallerinizi, Plüton ise gizli, marjinal olan sizi anlatır

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.