İstanbul19 °C
 1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahı Kıyılırken Önemli Unsurlar
İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahı Kıyılırken Önemli Unsurlar

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahı Kıyılırken Önemli Unsurlar

Evlilik için adım atan çiftlerin resmi nikah dışında yapması gereken şeylerden birisi de imam nikahıdır. İslam dininde, evlenecek olan çiftlerin Allah katında da evli olmaları için imam nikahının kıyılması gerekir.

A+A-

Evlenecek olan çiftler, “İmam nikahı nasıl kıyılır?” sorusuna yanıt aramaktadır. İmam nikahı kıyılırken yapılacak olan önemli unsurların neler olduğu ise büyük bir merak konusu olmuştur. Evlilik yolunda ilk adımı atacak olan çiftler, imam nikahının nasıl kıyıldığını merak ederek çevresinde bu konu da deneyimi olan kişilere veya hocalara, “İmam nikahı nasıl kıyılır?” sorusunu yöneltmektedir.

Evlenecek olan çiftlerin, imam nikahı kıyılırken önemli unsurlara dikkat etmesi gerekir. İmam nikahının kıyılması için belirlenen şartlar vardır. Bu şartları evlenecek olan çiftin sağlaması gerekir. Bu şartların en başında ise evlenecek olan çiftin Müslüman olması gerekir. İmam nikahının kıyılması için şahitlere ihtiyaç vardır. Bu şahitlerin hem reşit hem de akli dengesinin yerinde olması gerekir. Peki, imam nikahı nasıl kıyılır? İmam nikahı kıyılırken önemli unsurlar nelerdir?

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? Müslüman Kadın Gayrimüslim Bir Erkekle Evlilik Yapabilir Mi?

Evlenmek için ilk adımı atacak olan çiftin, Allah katında evli olmaları için imam nikahı kıydırmaları gerekir. Bununla beraber Müslüman bir kadının gayrimüslim bir erkekle evlilik yapıp yapamayacağı ise imam nikahı kıyılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Peki, imam nikahı nasıl kıyılır? Müslüman kadın gayrimüslim bir erkekle evlilik yapabilir mi?

İmam nikahı kıyılırken önemli unsurlar dikkate alınmalıdır. Bu unsurların arasında ise evlenecek olan çiftin Müslüman olması gerekir. Müslüman olan bir kadının gayrimüslim bir erkekle evlenmesinin ihtimali bile yoktur. Evleneceği erkeğin Müslüman olması gerekir. Bunun yanı sıra Müslüman bir erkeğin ise hak dini olan bir kadınla evlenmesi uygun görülür. Bu durum Allah katında kabul edilir. İmam nikahı kıyılmadan önce evlenecek olan çiftin evlenmelerinde bir engelin bulunmaması durumunda nikah işlemleri başlatılabilir.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahının Şatları Nelerdir?

Evlilik yolunda ilk adımı atacak olan çiftler, “İmam nikahı nasıl kıyılır?” ve “İmam nikahının şartları nelerdir?” sorusuna yanıt aramaktadır. İmam nikahında gerekli olan şartların birisinin bile sağlanmaması durumunda nikah kıyılsa bile kıyılmamış sayılır ve çiftlerin evlilikleri gerçekleşmez. İmam nikahı kıyılırken dikkat edilmesi gereken şartlar ise şöyledir:

 • İmam nikahı evlenecek olan çiftler için şarttır. Bu yüzden evlenecek olan kişilerin Müslüman olması şartların başında gelir. Müslüman olan bir kadının gayrimüslim bir evlilik yapamaz.
 • Eğer kadın gayrimüslim bir erkekle imam nikahı kıymak isterse o nikah geçersiz sayılır ve evlenmeleri durumunda kişi Müslümanlıktan çıkar. Müslüman bir erkeğin Yahudi ve Hristiyan bir kadınla evlenmesi ise dinde mekruh sayılır. Bunun yanı sıra çiftlerden birisi gayrimüslim ise nikahları Allah katında kabul edilmez.
 • İmam nikahı için şahitler de son derece önemli bir etkendir. İmam nikahında şahitlik yapacak olan kişilerin akılları başında olması gerekir. Bununla beraber şahitlerinde Müslüman olması şarttır. Müslüman bir kadın ve Müslüman bir erkeğin imam nikahında şahitlik yapması gerekir. Aklı yerinde olmayan kişilerin ve çocukların yaptıkları şahitlik kabul edilmez.
 • Evlenecek olan çift eğer isterse yerlerine vekalet vererek de imam nikahını kıydırabilirler.
 • İmam nikahının duyurulmaması, aileden ve akrabalardan gizli tutulması gerekir.
 • Kadının imam nikahından ailesinin haberi olması gerekir.
 • Eğer tarafların evlenmesine hiçbir mâni yoksa ve aile evlenmelerine müsaade etmiyorsa çift, başka bir yetkiliye başvuruda bulunmalıdır. Evlenmek isteyen taraf, bölgede ki imama-hocaya ya da belediye kurumlarına başvuruda bulunarak evlenebilir. Bunun yanı sıra ailenin evlilikten hiç haberi yoksa imam nikahı geçersiz sayılır.
 • İmam nikahı için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra evlenecek olan erkek evleneceği kadına mehir vermekle yükümlüdür. Erkek tarafından belirlenen mehir, imam nikahını kıyacak olan imama söylenir.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? Mehir Nedir?

İmam nikahının kıyılmasının ardından evlenen erkek, evlendiği kadına mehir vermekle yükümlüdür. Evlilik aşamasında olan çiftler genellikle, “İmam nikahı nasıl kıyılır? Mehir nedir?” sorularına yanıt aramaktadır. Peki, mehir nedir?

Mehir, evlenen erkek tarafından evlendiğini kadına verilir. Erkeğin kadına vermekte zorunlu olduğu mehir, ev, araba, altın, para ve arsa gibi mal varlıklarıdır. Bir kadının imam nikahının kabul edilmesi için mehir almış olması gerekir. Bunun yanı sıra evlenen erkek, evliliğinde eşine mehirini vermekle yükümlüdür. Fakat kadın mehir almak istemezse bu durum kabul edilebilir. İmam nikahı sırasında kadın, “Mehir istemiyorum. Mehirim helal olsun.” der ve mehiri almaz. Daha sonrasında kadın mehir talebinde bulunamaz ve mehiri helal edilmiş sayılır.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır?

Evlilik yolunda adım atan çift, “İmam nikahı nasıl kıyılır?” sorusunu merak etmektedir. İmam nikahı için belirlenen şartlar sağlandığı takdirde, evlenecek olan erkek, evleneceği kadının mehiri belirler. Ardından imam nikahı kıyılabilir. Nikahı kıyacak olan imam-hoca, Allah’ın sıfatlarını, İslam’ın ve imanın şartlarını saydıktan sonra evlenecek olan çifte bunları kabul edip etmediklerini sorar. Evlenecek olan çift, sorulan soruya ‘evet’ cevabını verdikten sonra imam nikahları kıyılır. Nikahı kıyan hoca, öncelikle nikah sözleşmesinin yazılacağı kâğıda gelinin adını, ‘Ahmet kızı Elif’ şeklinde, babasının adıyla beraber yazar. Ardından damadın adını, ‘Hüseyin oğlu Ali’ olarak yazar. Daha sonra nikah şahitlerinin adını da baba isimleriyle beraber sözleşmeye ekler. Son olarak erkeğin evleneceği kadına verdiği mehir miktarı yazılır.

İmam öncelikle geline, “Allahü Teala’nın emri, Peygamber efendimizin sünneti, mezhebimizin imamı olan Ebu Hanife’nin içtihadı ve burada bulunan Müslümanların şahitlikleri ile beraber, iki tam altın mehri müeccel ve bir ev mehri muaccelle, Hüseyin oğlu Ali’yi kocalığa kabul ettin mi?” sorusunu sorar. Evlenecek olan gelin ise, “Evet, belirtilen iki tam altın ve bir ev mehri müeccel ile Hüseyin oğlu Ali’yi kocalığa kabul ettim.” cevabını verir. Bu soru aynı şekilde damada yönlendirilir ve damatta kabul ettikten sonra şahitlere sorulur, şahitler de kabul eder ve imam nikahı kıyılır.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahında Hoca Hangi Duayı Okur?

Evlenecek olan kişiler, “İmam nikahı nasıl kıyılır? İmam nikahında hoca hangi duayı okur?” sorusuna yanıt aramaktadır. Yukarı da belirtildiği gibi imam nikahı kıyılır ve ardından hoca dua okuduktan sonra çiftin imam nikahları kıyılmış olur. İmam, “Allah’ım! Bu evliliği bu çifte mübarek eyle. Evlenen bu çifte geçim, ülfet, sevgi ve evliliklerinde ayrılmamalarını nasip eyle, bu çifti nefret, geçimsizlik, sevgisizlik ve ayrılıktan koru. Allah’ım! Bu çiftlere de Âdem aleyhisselam ve Havva, Hz. Muhammed aleyhisselam ve Hatice, Hz. Ali ve Hz. Fatıma arasında var olan ülfet, geçim ve sevgiyi var eyle. Allah’ım! Evlenme yolunda ilk adımı atan bu çifte dine ve dünyaya faydalı işler yapan çocuklar, uzun ömürler ve hanelerine bol rızık ihsan eyle. Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelen insanlardan uzak tut. Bizleri Allah’a karşı gelmekten sakınanlardan eyle! Ey Rabbimiz, bize hem dünyada hem de ahirette iyilik, güzellik ve nimet ver. Bizleri cehennemin azabından koru! Senin Rabbin; kudret ve şeref sahibi olan Rab, onların belirttiği her şeyden uzaktır ve yücedir. Peygamberlerin hepsini selam olsun. Hamd, alemlerin Rabbi, Allah’a mahsustur.” duasını eder ve evlenecek olan çift Allah katında nikahlanmış olur.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? İmam Nikahını Kimler Kıyabilir?

İmam nikahı için başvuruda bulunacak olan çiftler, “İmam nikahı nasıl kıyılır? İmam nikahını kimler kıyabilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. İmam nikahını sadece cami hocasının ya da imamın kıyması şart değildir. Allah’ın emir ve yasakları hakkında bilgi sahibi olan, imam nikahının kıyılması için gerekli şartları bilen bir kişinin de imam nikahını kıyması mümkündür. İmam nikahında önemli olan belirtilen koşulların yerine getirilmesi, Allah ve İslam inancı olan insanların bir arada bulunmasıdır. İmam nikahını kıyacak olan kişinin de Müslüman olması gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.