1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İnternet Ağ Türleri Nelerdir? İnternet Ağ Çeşitleri
İnternet Ağ Türleri Nelerdir? İnternet Ağ Çeşitleri

İnternet Ağ Türleri Nelerdir? İnternet Ağ Çeşitleri

İnternet ağı bilgisayarlar arasında iletişim kurma ve paylaşım ortamı yaratmak için oluşturulan iletişim ortamlarıdır. İhtiyaç konularına göre birden fazla bilgisayarı kapsayan bir büyüklüğe erişilebilir.

A+A-

İki bilgisayar arasında kurulan ağ "ad hoc" olarak nitelendirilir. Bunun yanı sıra uzak mesafedeki bilgisayarları WAN adı verilen geniş alan ağları kapsar.

İnternet ağları açık ya da kapalı olarak nitelendirilebilir. Açık ağların internet erişimi varken kapalı ağların yoktur. Dosya paylaşımı, e-posta, uzak masaüstü ve etki alanı gibi hizmetler bulundurur.

 Ağlar bilimsel olarak iki çeşittir. LAN ve WAN. Diğer ağ çeşitleri bu ana ağların içerisinde bulunurlar.

PAN-Personal Area Network

Kullanıcıların erişim olanağı olan cihazlar arasında kurulmuş küçük alan ağı olarak nitelendirilir. 10 m. içerisindeki bilgisayar, yazıcı ve mobil cihazlar arasında kablolu ve kablosuz bağlantı sağlarlar.

LAN-Local Area Network

  Kısıtlı bir alan çevresinde kurulan en yaygın ağ çeşididir. Kablolu ve kablosuz kullanılabilir. İnternet erişimini WAN aracılığıyla yaparlar. 2 km. içini kapsarlar. İletişim layer-3 switch ile yapılır.

HAN-Home Area Network

Ev ortamında kullanılan küçük çaplı ağdır. Bağlantılarında temel iletim ethernet'tir. DSL yoluyla ISP tarafından internet bağlantısı sağlanır.

SAN-Storage Area Network

SAN cihazlarına, yedekleme cihazlarına mevcut LAN üzerinden erişmek için kurulan ağdır. 2000'li yıllardan sonra SAN fiyatlarındaki düşüş nedeniyle uzaktan veri yönetim merkezine erişim sağlamak için kurulmuştur. Sunucular aracılığıyla erişim sağlanarak kullanıcıya sunucu hizmeti verilir. Veri merkezlerinde en yaygın kullanılan ağdır.

  CAN-Campus Area Network

Switch ve router aracılığıyla bilimsel eğitim merkezlerinde CAT-5/6 tipi kablo yardımıyla kurulan ağ çeşididir.

MAN-Metropolitan Area Network

Geniş alana yayılmış LAN denilebilir. LAN ağı şehir boyunca yayılıyorsa ya da çok geniş alanlarda ise MAN denilebilir. İletişim yerel alan ağı kuralları içinde yapılmaktadır.

WAN-Wide Area Network

Geniş bir alanı kapsar. Birden fazla bağlantı çeşidi kullanılarak iletim sağlanır. Layer-3/2 kullanılarak iletişim gerçekleşir.

 

 VPN-Virtual Private Network

Ortak kullanılan iletim ortamlarının kullanılması ile oluşturulur. SLA kapsamında şifreli ve güvenli iletişim sağlanır.

GAN-Global Area Network

Mobil bağlantı sağlamak için kablosuz bağlantı, LAN ve uydu kullanılarak geniş kapsamlı ağ oluşturulması ile kurulur. ISP seviyesinde kullanılır.

  Intranet

Tek yönetim merkezi kontrollü kapalı ağlardır. Kullanıcının erişim yeteneklerini belirler. Güvenlik çekincesi olan intranetler internet bağlantısız kullanılırlar. Tek web sunucusu bulunur ve web erişimi kısıtlıdır.

Extranet

Tek yönetim merkezi kontrollü ağlardır. Bazı uygulamaların erişimlerinin internete açılmasıyla intranet extranet olur.

İnternet (İnternetwork)

Birden çok bilgisayar ağının birbirine bağlanması sonucu iletişime geçmesi ile oluşur. WAN'lar birbirine bağlanarak bu karmaşık ağ yapısını oluşturur.

Internet (The Internet, The www)

  Dünyayı kapsayan ağ olarak tanımlanır.

Darknet

Farklı yazılımlar yoluyla erişilen internet altyapısı kullanan bir ağdır. Yönetimlerin sansür ortamına tepki olarak doğmuştur.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.