1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İnternet Bağlantı Türleri Nelerdir? Bağlantı Çeşitleri
İnternet Bağlantı Türleri Nelerdir? Bağlantı Çeşitleri

İnternet Bağlantı Türleri Nelerdir? Bağlantı Çeşitleri

Ülkemizde özellikle internetin ilk aşamalarında yoğun olarak kullandığımız bağlantı türü budur.

A+A-

l Dial-up

l DSL

l KabloNet

l Fiber

l Mobil Internet

l Uydu

l Radyolink

l Metro Ethernet

1- Çevirmeli Ağ Bağlantısı (Dial-Up)

 Ülkemizde özellikle internetin ilk aşamalarında yoğun olarak kullandığımız bağlantı türü budur. "Çevirmeli" adı verilen bu bağlantı türü, birçok yerde hala kullanılmaktadır. Bu tür bir bağlantı, çevirmeli modem ve diğer taraftaki modem cihazına bağlı bir sunucu ile kullanılır. İkisi arasındaki iletişim telefon hatları üzerinden gerçekleştiriliyor. Son kullanıcının geçmişinde meydana gelmesine rağmen, çevirmeli ağ bağlantıları, birçok ağ cihazına erişim ve santral cihazlarının yapılandırılması gibi işlemler için kullanılmaya devam etmektedir. Günümüz dünyasında çok düşük bir bağlantı hızı sağlar ve bağlantı sürekliliğinde büyük sorunlar vardır. Öte yandan, astronomik gözlemevlerinin veya radyo sinyallerinin kendilerine zarar verebileceği bazı ülkelerde, uzak bölgelerdeki ATM cihazlarının bu tür bağlantıları kullanmaya devam ettiğini hatırlatmak isteriz.

 

 

 2- DSL Bağlantısı

 

 Bu, SDSL ve HDSL gibi farklı bağlantı türleri ile hayatımıza girmiş bir türdür. Günümüz teknolojik dünyasında ADSL ve VDSL teknolojileri en popüler teknolojilerdir. Bu tanıdık bağlantı türleri, aslında en yaygın kullanılan İnternet bağlantı türleri olarak adlandırılır. Bu nedenle, tüm bağlantı türleri ortak ad altında xDSL olarak adlandırılır. xDSL sinyalleri bakır kablolarla gönderilir ve alınır. Şu anda iletim, dijital verilerin sese dönüştürülmesiyle gerçekleştirilir. XDSL teknolojisi ile teorik olarak hızı 256 kbit'ten 100 mbit'e çıkarabiliyoruz. Altyapı maliyeti ve performansı açısından diğer tüm teknolojileri kullanmaktan daha uygun olduğu için daha kullanışlı hale geldi, böylece popüler hale geldi. Bu teknolojiler, telefon altyapısının ve dijital anahtarların bulunduğu her yerde kullanılabilir. Yaygın teknikler aşağıdaki gibidir.

 

 3- Kablo Ethernet Bağlantısı

 

 Telefon hatları kadar yaygın olmasa da yine de altyapı ve yatırım koşullarına göre tercih edilen bağlantı şeklidir. İletişim genellikle telefon hatları yerine kablo TV hatları kullanılarak kablolu TV hizmeti veren firmalar tarafından yapılmaktadır. Antensiz TV hizmeti ve internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Teknolojisini incelediğimizde, çalışma prensibinin temelde xDSL ile aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte, telefon hatlarında bakır tellerden daha fazla veri iletmek ve böylece daha yüksek İnternet hızları sağlamak için tasarlanmıştır. Kablolu İnternet sağlayan servis sağlayıcılar, İnternet servislerini genellikle 100 Mbps ile sınırlasa da teorik olarak kablolu TV altyapısında kullanılan koaksiyel kabloda 250 Mbps elde edilebilmektedir.

 

 4- Fiber Optik Bağlantısı

 

 Fiber optik bağlantılar, fiber optik kablo altyapısı aracılığıyla sağlanan yüksek hızlı İnternet bağlantıları olarak tanımlanır. Bu bağlantı türünde (yıldırım hızında İnternet olarak tanımlanır), daha yüksek bağlantı hızları elde edilebilir. Daha yüksek hızlara ulaşmak için gereken teknik altyapı, verileri ışığa dönüştürmektir. Veriler, saf camdan yapılmış optik kabloların optik forma dönüştürülmesiyle iletilir. Yani veriler yüksek kapasite ile çok hızlı gönderilebilir. Bu tip bağlantı sayesinde gbit seviyesinde hız sağlanabileceği gibi oldukça kararlı ve kesintisiz iletişim sağlanabilmekte, hafif iletişim ile kayıp azaltılabilmektedir.

 

 5- Mobil Ethernet Bağlantısı

 

 Mobil İnternet bağlantısı, İnternet dünyasında en sık kullanılan bağlantı türlerinden biridir ve bizi kablosuz dünyaya getiriyor. Düne kadar İnternet dünyası kablo bağlantılarına ihtiyaç duyuyordu, ancak şimdi operatörlerle, mobil cihazlar aracılığıyla dünyanın her yerinden kablosuz olarak bağlanabiliyoruz. Bu bağlantı türünde 2G, 3G, 4G, LTE ve 5G teknolojilerini gördük. LTE bağlantılarında 150 Mbps hıza ulaşabilsek de 5G teknolojisini kullanan mobil cihazlarda üst düzey internet bağlantılarını kullanabileceğiz ve paylaşabileceğiz. Bir baz istasyonu aracılığıyla iletişim kuran bu tür bağlantıda, bağlantı hızı baz istasyonuna ne kadar yakınsa, bağlantı hızı o kadar kararlı ve yüksek olur.

 

 Bilgisayarınızı USB bağlantı noktalarına sahip Keenetic cihazlarla kablosuz olarak da bağlayabilirsiniz. Bu sayede yerel ağdaki tüm cihazlar aynı anda internete erişebilir. Bu bağlantılar USB modem olarak belirlenmiş ve yeterli internet altyapısı olmayanlar veya sık çalışanların ilk tercihidir.

 

 

 6- Uydu Bağlantısı

 

 Uydu İnternet bağlantısı, mobil İnternet gibi bizi tamamen kablosuz dünyaya aktarabilen başka bir bağlantı türüdür. Teknoloji ilk bakışta çekici görünse de, yüksek kurulum maliyeti ve olağan hava koşulları nedeniyle ilk tercih değildir. Genel olarak, başka bir internet bağlantı altyapısının olmadığı ve veri iletişiminin bir uydu anteni ile sağlandığı yerlerde, uydu bağlantısı kullanmak en iyisidir.

 

 

 7- Radyolink Bağlantısı

 

 Radyo link bağlantı tipi havadan elektromanyetik dalgaları iki nokta arasında ileterek haberleşmeyi sağlar. Bu iletişimde çok iyi bant genişliği büyük bir avantajdır. Verici, tek nokta arası yerine en az iki nokta arasında üretilebilir. Bu bağlantı türleri genellikle GSM operatörlerinin baz istasyonlarını birbirine bağlamak için kullanılsa da, firmalar veya kuruluşlar genellikle altyapı yetersizliği olan alanlarda tercih etmektedir.

 

 

 8- Metro Ethernet Bağlantısı

 

 Metro Ethernet bağlantısı, düşük kayıp ve maksimum bant genişliğine sahip bir fiber optik bağlantıdır. Bu bağlantı türü maliyetli olsa da, en hızlı iletişim hızını sağladığı için genellikle kuruluşlar için tercih edilen bağlantıdır. Metro Ethernet bağlantılarının bir diğer işlevi de diğer bağlantı türlerinde asimetrik iletişim kurarken simetrik ve sabit bağlantı sağlamasıdır. Başka bir deyişle, indirme ve yükleme hızları istikrarlı ve istikrarlı bir şekilde çalışır. XDSL türünün aksine, her iki iletişim yöntemi de bant genişliğini eşit olarak paylaşarak çalışır. Veri merkezinin karşıya yükleme ve indirme için bağlantısının metro Ethernet'li optik kablolar aracılığıyla yapıldığını sık sık görüyoruz. Bu bağlantı tipinde 100 gbit hıza kolaylıkla ulaşılabilir.

 Bağlantı türüne göre tercih seçenekleri kullanılan altyapıya göre değişiklik gösterir. Şu anda, altyapımız bağlantı türünü seçmek için kritik öneme sahiptir. Bundan sonra fiyat / performans için ilk tercih olabilir. Bazı lokasyonların kablolar, metrolar, radyo bağlantıları ve fiber optikler gibi farklı seçenekleri olmasına rağmen, bazı lokasyonlarda altyapı nedeniyle bir bağlantı türü seçmemiz gerekebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.