1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İnternet Reklamları Nelerdir? İnternet Reklamı Ne Demek?
İnternet Reklamları Nelerdir? İnternet Reklamı Ne Demek?

İnternet Reklamları Nelerdir? İnternet Reklamı Ne Demek?

Teknolojinin gelişimi 1950'ler de bilgisayarın geliştirilmesiyle hız kazandı. 1960'lar da ise günümüzde kullanılan ve hala geliştirilen ve çığ gibi büyüyen internetin atası Apranet yaratıldı.

A+A-

 

Küresel olarak kullanımı da 1990'lı yıllardan sonra gerçekleşti.

Kısacası internet kişisel bilgisayarların (günümüzde internet erişimi sağlayan tüm cihazlar) birbirlerine bağlanarak iletişim kullanabilmesi yani veri alış verişi yapabilmesidir. Gelişen teknolojiler ve internet çağında hemen hemen her konu hakkında bilgi, doküman, görsel vb. ulaşılabilir duruma geldi.

 

 Web Site ve Reklamların Yaygınlaşması

 

 Bu teknoloji sayesinde başta internet üzerinden yayın yapan web siteleri yaygınlaşmaya başladı. Sonrasında yapılan bu web siteleri üzerinden ticaret faaliyetleri başladı yani E-Ticaret platformları. Sonrasında sayamayacağımız kadar sektör ve sayamayacağımız kadar konu hakkında aklımıza gelen her şey internet ortamında sanal olarak birikmeye başladı. İnsanları sanal olarak bir makine yardımıyla birbirine bağlayan bu teknoloji küresel anlamda dünya üzerinde hemen hemen herkes için bir ihtiyaç haline geldi. Örneğin bize göre dünyanın herhangi bir yerinde, bir ülkede, bir şehirde herhangi bir internet kullanıcısının bir online platform üzerinden yazdığı merhaba sözcüğünü dünyanın her yerinden internet erişimi olan herhangi biri görebiliyor. Bu olağanüstü bir durum. Tabi son 100 yıl için böyle. İlerleyen yıllarda daha neler olacağını öngörmemiz pek mümkün değil ama çok daha fazla gelişeceği ve çok şaşıracağımız teknolojik gelişmeler olacağı kesin gözüküyor.

 

 Bir de internet reklamları konusu var. Reklam aslında somut veya soyut herhangi bir şeyi ticari değeri olsun veya olmasın herhangi bir ürün, varlık vb. aklınıza gelen ne var ise bu konu hakkında duyuru yapmak, haber vermek, tanıtmak amacı ile yapılan faaliyetlerin her türlüsüne denilebilir. Reklam, reklam verenler ve reklam alanlar şeklindedir. Bir şey için verilen bir reklamı bir başka kişinin görmesini, duymasını, bilmesini sağlamaktır. İnternet üzerinden yapılan reklamlarda aynen bu şekildedir. Tabi bu konunun teknik detayları da oldukça fazladır. Fazla detaya girmezsek internet reklamları internet üzerinden bir sağlayıcı sayesinde yayınlanan ve sağlayıcıların doğru kitleye reklamı ulaştırmasıyla ilgilidir. Bu sağlayıcılardan en bilineni Google firmasıdır.

 

 İnternet Reklamları Örnekleri ve Kullanımı

 

 Örneğin ben internet üzerinden ürün satışı yapmaktayım ve durup dururken bu sattığım ürünü bir başka kullanıcının görmesi pek mümkün değil. Ürünümü başka insanların görmesini ve bu sayede satış yapıp para kazanmak istiyorum. Google gibi sağlayıcıların reklam hizmetinden faydalanarak bu isteğimi karşılayabilirim. Yani bir ayakkabı firmasıyım ve internet üzerinden satış yapmak istiyorum. Reklam paketini aldıktan sonra benim belirlediğim tarzda reklamlar oluşturuluyor.

 

 X marka ayakkabı 99.99 TL diye. Bu benim satmak istediğim ürünün reklamı olacak. İnternet kullanan hemen hemen herkes bir internet sitesine girdiğinde sağda solda yukarda aşağıda reklam görmüştür. Tabi bu reklamlar kişinin ilgi alanına göre ayrıştırılıyor. Örneğin bir internet kullanıcı ayakkabı almak istiyor ve internet üzerinden araştırma yapmaya başlıyor. Sağlayıcıda benim vermiş olduğum ayakkabı reklamını ayakkabı arayan kullanıcının arayışına göre karşısına çıkartıyor. Kullanıcı zaten ayakkabı arıyordu ve eğer reklam dikkatini çekerse reklam üzerine tıklayarak ürüne yönlendirilebiliyor. Bu sayede hiç tanımadığım bir internet kullanıcı benim satmak istediğim bir ürünün reklamını görerek ürüne ulaşabilir ve ürüne sahip olabilir.

 

 Buraya kadar bir reklam veren kullanıcı ve reklamın ulaştığı kitleyi anlattık. Bir de reklamı gösteren aracılar var. Örnek olarak bir şehir girişinde bulunan reklam tabelası. Yani bu reklam tabelasında sizin ürününüzün reklamı olması halinde o şehir girişinde o tabelayı gören herkesin bu ürün hakkında verdiğiniz reklamı görmesi demek. İnternet üzerinden buna örnek verecek olursak çok ziyaretçi alan bir web sitesine reklam vermemiz halinde reklamı görme ve reklamın amacına ulaşma oranı daha yüksektir. Mesela bilinen bir haber sitesine reklam vermeniz durumunda milyonlarca kullanıcı tarafından reklamınız görülebilir ve yönlendirilerek reklamınız amacına ulaşabilir. Veya bir sosyal ağ platformu. Milyonlarca kullanıcısı olan İnstagram gibi bir platformda reklam vermeniz verdiğiniz reklamın çok fazla kişi tarafından görülmesi anlamına gelir.

 

 Reklam Masraf Değil Yatırımdır

 

 Kısacası reklam çok önemlidir. İnternet reklamları da gerçek hayatta olduğundan daha fazla kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Sürekli sağdan soldan çıkan reklamlar biraz insanı sinirlendirse de ilgi alanınızda olan reklamları tıklamanız halinde hem reklam veren hem reklam sağlayıcıları hem de yayınlayan aracılar kazanacak hem de siz aradığınız ilgi duyduğunuz şeye ulaşacaksınız. Kazan kazan taktiği yani. O yüzden günümüz teknolojisi ve dünyasında internet reklamları olağanüstü bir yer tutmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.