1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İnternet Yasakları Nelerdir? Yasaklar Neleri Kapsar?
İnternet Yasakları Nelerdir? Yasaklar Neleri Kapsar?

İnternet Yasakları Nelerdir? Yasaklar Neleri Kapsar?

Özellikle bugünlerde günümüzün uzun bir zamanına dahil olan İnternet aslında birçok yasağa sahip peki bu internet yasakları nasıl oluyor:

A+A-

DNS(Domain Name Server/ Alan Adı Sunucusu) üzerinden engelleme

 Normalde internet siteleri IP adresleri üzerinden yayın yapar fakat çok karışık olduklarından ortaya DNS çıkmıştır. DNS ise bir internet sitesinin hangi IP de durduğunu söyler. Bizler kullandığımız internet servis sağlayıcısına ait DNS kullanırız. DNS üzerinden yapılan bir engellemede yasaklı site için DNS' e ulaşan istek asıl olması gerekenden farklı bir IP adresine yönlendirilir kullanıcı ise bu şekilde siteye ulaşamaz hale gelir yani site kullanıcının girmemesi için yasaklanmış olur.

  *IP engellemesi

 ISS(İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından belirlenen IP'lere erişimi engellemelerini ister. Böylece kullananların yasaklı olan bir siteye erişmek için yolladıkları istek DPI yoluyla analiz edilir ve arasında yasaklı IP adresi olup olmadığına bakılır. Paketin arasında yasaklanan bir IP adresi olursa istek yerine getirilmez ve ISS' den kullanıcıya negatif cevap gelir.

 

 Tahmin edersiniz ki böyle ilerlemiş bir teknoloji içinde internet siteleri tek bir IP adresi kullanmaz. Böylece birbirleriyle ilişkili internet siteleri bir arada yasaklanabilir. IP engellemesini aşmak içinse VPN kullanılmaktadır. VPN' de bir şifre ile başka bir sunucu üzerinden internete çıktığımızdan ISP'lerin yasaklı bir siteye girip girmediğimizi anlaması mümkün olmamakta.

  Peki ya, internet yasakları?

 Ülkemizde gündemde olan ve yakın bir zamanda yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası en çok dikkat çekenidir.

 *Sosyal medya yasası

  Türkiye'de günlük kullanımı 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcısı, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilcisi olarak belirleyecek ve bu kişinin iletişim bilgilerine basitçe görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde bu sosyal ağların internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ kullanıcısı kendine gerektiği herhangi bir durumda bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerine rahatça ulaşıp BTK' ya bildirecek. Temsilci eğer gerçek bir kişi olursa Türk vatandaşı olma zorunluluğu olacak. Bu maddelerin ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihi 1 Ekim 2020 idi.

  Sosyal ağ sağlayıcıları bu başvurulara 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorundadır. Eğer olumsuz bir cevap ise gerekçesi de belirtilecektir. Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme tarafından belirlenen içeriğin sosyal sağlayıcıya iletilmesi durumunda bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği kaldırmayan veya erişim engelli getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısı oluşan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Taraflara ait IP adresi, gösterilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan verinin miktarı ve varsa abone kimliklerini içeren 'trafik bilgisi' tanımına 'port bilgisi' de eklenecek.

 

 Şu an yürürlükte olan bu yasanın siber zorbalığı önlemek ve güvenli internet ortamını sağlamak için oluşturulduğu söylenmekte. İnternetteki yasaklara etkisinin nasıl olacağı ise zamanla ortaya çıkacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.