1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Lösemi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Lösemi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Lösemi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Lösemi vücudumuzda beyaz kan hücrelerimizde oluşan bir kanser türüdür.

A+A-

Kan kanseri veya kemik iliği kanseri olarak da adlandırabiliriz. Kemik iliğimizde ki kök hücrelerinin gelişiminin duraklaması veya kontrolsüz bir şekilde çoğalması bu hastalığı meydana getirmektedir.

 Her yaşta sıklıkla karşımıza çıkan lösemi en çok 2-5 yaş arası çocuk grubunu tehdit etmektedir. Çocuklardaki kansızlık, morarma gibi belirtileri anne baba tarafından erken görülmesi kanser ilerlemeden tedavinin başlanması için büyük önem taşımaktadır. Diğer belirtilere baktığımızda ise kansızlık nedeniyle ciltte solukluk, nedeni anlaşılamayan morluklar, sıklıkla meydana gelen ve sürekli tekrarlayan yüksek ateş, terleme ve sonrasında gelen titremeler, açıklanamayan kilo kaybı, boyun ve koltuk altı bölgelerindeki lenf bezlerinde ağrısız şişlikler, nedeni belli olmayan bacak ağrıları karşımıza çıkmaktadır.

 Lösemi hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Lösemi hem hastalık gereği hem de tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları nedeniyle tedavi boyunca birçok probleme yol açmaktadır. Bu problemlerin çoğu dikkat edildiği sürece geçici problemlerdir. En çok karşımıza çıkanı ise enfeksiyon sorunudur. Tedavide kanda bulunan akyuvarların sayısı azalmaktadır. Akyuvarlar ise vücudumuzda mikroplarla savaşır ve sayısının azalması sonucu vücudumuz mikroplara karşı savunmasız kalır. Bu problemin önüne geçilmemesi hem hayati yönden risk taşır hem de tedaviyi olumsuz etkiler. Bu yüzden tedavi süresi boyunca enfeksiyondan korunmak için her türlü önlem alınmalıdır.

Enfeksiyonlar daha sık olarak kişilerle taşınarak vücuda alınmaktadır bu sebepten hasta hastanede yattığı sürece ziyaretçi kabul etmemeye özen göstermelidir. Odanın havasının temiz olmasına, az eşya olmasına ve odada herhangi bir canlı bitki olmamasına da dikkat edilmelidir. El temizliğine önem verilmelidir. Ellerimiz mikropların vücudumuza en kolay giriş yapabildiği yoldur. Her yemekten önce ve sonra mutlaka el yıkanmalıdır. Tırnakların uzunluğuna, kesimine dikkat edilmelidir. Tırnak uzun olursa arasında biriken kirler, çok derin kesilmiş ise batma sonucu tırnak kenarında oluşan yaralar enfeksiyona neden olmaktadır.

Hastalar yoğun bir tedavi aldıkları için ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Verilen ilaçlar nedeniyle mide, bağırsak sisteminde problemler ortaya çıkmaktadır bu yüzden bu hastalar her şeyi yiyememektedir. Normal sağlıklı bireylerin de tükettiği besinlerde zaman zaman hijyen sorunları ortaya çıksa da vücutları bunu kolay bir şekilde telafi edebiliyor ancak lösemi hastalarında bu durum geçerli değildir. Bu yüzden tükettikleri bütün besinlerin sağlıklı ve hijyen yönünden çok temiz olmasına sıkı özen gösterilmelidir. Paket gıdalardan uzak durulmalı açık olarak taze ve temiz besinler tüketilmelidir.

Hastaların tedaviden kaynaklı bağışıklık sistemleri de hasar görmüş durumdadır. Trombosit değerleri düşüktür. Herhangi bir düşme çarpma sonucu bile büyük kanamalara yol açmaktadır. Hastaların vücut dengelerini korumaları konusunda özenli olmaları gerekmektedir. Bu tür kanamalarda trombosit yerine koyulamadığı takdirde kanama nedeniyle birçok hasta hayatını kaybetmektedir. Hastaların bu konuda gerekli duyarı göstermeleri kendileri için büyük önem taşımaktadır. Bunlara uyulduğu takdirde tedavi süreci daha kolay geçmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.