1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Lösemi Hastalığı Bulaşıcı Mıdır? Lösemi Belirtileri Nelerdir?
Lösemi Hastalığı Bulaşıcı Mıdır? Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi Hastalığı Bulaşıcı Mıdır? Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi çocukluk evrelerinde daha sık görülüp, beyaz kan hücrelerinde oluşan kanser çeşididir.

A+A-

Kan kanseri olarak ve kemik iliği kanseri olarak da bilinir. Kemik iliği vücudumuzdaki kemiklerin içindeki yumuşak dokudur. Beyaz ve kırmızı (akyuvar ve alyuvar) kan hücreleri ile trombositlerin üretimin yapıldığı yerdir. Üretilen beyaz kan hücrelerindeki myeloid ve lenfoid hücrelerinin dengesiz ve fazla çoğalması, kan kanserine neden olur. Bu dengesiz çoğalan hücreler vücudumuzdaki hastalıklarla mücadeleye yardımcı olan sağlıklı kan hücrelerinin işlevini engeller. Bu durumda kan değerlerinde düşüş, zayıf bağışıklık sistemi, pıhtılaşmayan kanamalara yatkınlık, ciltte solgunluk, morarma ve yüksek ateş gibi belirtileri ile hastalık kendini gösterebilir. 15 Yaş altı çocuklarda ve 55 yaş üstü yetişkin grubunda en çok görülen kanser çeşididir.

 Akut ve kronik olmak üzere görülen 2 çeşit lösemi vardır.

Lösemi hastalığı AML , ALL, KML, KLL olarak 4 gruba ayrılır;

Akut miyeloid lösemi (AML) ; Sıklıkla görülen akut lösemidir.

 Akut lenfoblastik lösemi (ALL); 15 Yaş altı çocuklarda sıklıkla görülmektedir. 45 yaş üstü yetişkinlerde nadiren görülen ancak hızlı ilerleyen lösemidir.

Kronik miyeloid lösemi (KML); Sıklıkla yavaş ilerler. Bazen akut lösemi haline gelebilir.

Kronik lenfoblastik lösemi (KLL); Kemik iliğinde başlayıp genellikle yavaş ilerleyen lösemidir.

Lösemi bulaşıcı mıdır?

Lösemililer sürekli maske kullandıkları için bulaşıcı olduğu düşünülür ancak aksine lösemi hastalarının bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı bulaşıcı hastalıklardan korunmak için maske kullanırlar. Bulaşıcı bir hastalık olmasa da bulaşıcı hastalıkları hastaya taşıma ihtimalinden dolayı hastanın yanında maske kullanmak gerekir. Lösemi hastalarının bağışıklığı çok düşük olduğu için sağlıklı bir bireye basit gelen nezle bile hastalar için büyük bir tehdittir.

Günümüzde lösemi tedavi başarısı %85 oranındadır. Tedavisi löseminin akut ya da kronik olmasıyla zarar gören kan hücresine bağlıdır. Teşhis sonrasında hastalığın hangi risk grupta olduğu belirlenir. Risk grubuna göre yoğun olmayan ya da yoğun ve uzun tedavi belirlenebilir. Tedavi ağız ya da damar yoluyla verilen kemoterapi ilacı ile başlanır. Hasar gören sinir sistemini korumak amaçlı beyin omuriliği sıvısına kemoterapi ilacı verilebilir. Hastanın durumuna göre, kemoterapiye ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek tedaviyi hızlandırmak için immünoterapi ve radyoterapi de kullanılır.

Kök hücre tedavisi nedir?

Kemik iliği tedavisi olarak da adlandırılır. Başta lösemi olmak üzere lenfoma ve solid tümör hastalarında uygulanan yüksek dozda kemoterapi sonrası uygulanmaktadır. Günümüzde hastanın kan bağı olan yakın akrabalarda bulunan uyumlu kemik iliği ile nakil gerçekleştirilebilir. Kemik iliği nakli hastanın iyileşme oranını arttırır. Ancak kök hücre tedavisi hastanın iyileşmesini sağlayan yöntem olmasına rağmen hastalık tekrarlayabilir. Hasta tedavi edildikten sonra 10 yıl boyunca izlenir. Tedavi sonrası aylık, 3 aylık ve yıllık izleme şeklinde devam eder. Nadiren 10 yıldan sonra hastalık tekrarlayabilir. Kemik iliği nakli donör olan uyumlu kişiye sağlık taraması yapıldıktan sonra yapılır

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.