İstanbul19 °C
 1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. Nasıl Hakim Olunur? Hakim Maaşları 2021
Nasıl Hakim Olunur? Hakim Maaşları 2021

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Maaşları 2021

Son zamanlarda arama motorlarında nasıl hakim olunur ve hakim maaşları ne kadar soruları araştırılmaya başladı. Nasıl hakim olunur? Sorusuna yanıt olarak bir makale derledik ve içerisinde nasıl hakim olunur sorusunun yanı sıra birçok konuya değindik.

A+A-

Hakim maaşlarının 2021 yılında ne kadar olacağı ise yine arama motorlarında en çok aranan konular arasında yer aldı. Konuya dair tüm detayları makalemizde bulabilir ve konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl hakim olunur? Hakim maaşları 2021 yılındı ne kadar? soruları son zamanlarda arama motorlarında en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, hakim olmak isteyen bir kişinin yapması gerekenler nelerdir?  Hakim olmak için derin bir araştırma içerisine giren kişiler, bu soruları sıkça sormaktadır. Konuyla ilişkin olarak makalemizde merak edilen sorulara yanıt bulabilir ve bu yazıyı okuduktan sonra tüm bilgileri elde edebilirsiniz. Nasıl hakim olunur? Hakim maaşları 2021 yılında ne kadar olacak?

Hakimlik son zamanların en çok tercih edilen meslekleri arasında yer almaktadır. Toplumda adaletin yerine getirilmesinde büyük bir etkisi olan hakimler bunun yanı sıra kişilerin yargılanmasında da önemli bir noktadır. Bu sebepten ötürü hakimlik mesleği Türkiye’de son derece saygı duyulan meslekler arasında yer alır. Hakimlik mesleğini yapmak isteyen kişiler, hakim olmak için birçok araştırma yapmaktadır. Bu kişiler Google da en çok, “Nasıl hakim olunur?” sorusunu aratmaktadır.

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Nedir?

Hakim olmak isteyen kişilerin ilk olarak bilmesi gereken konu, “Hakim nedir?” sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hakim, adli yargı veya idari yardı kapsamında çalışan kişilerdir. Diğer bir adıyla yargıç olarak bilinen hakim, toplumda adaleti sağlayan ve insanlar için hukuksal olarak karar veren kişilere denir. Hakimler yalnızca hukuk şartları kapsamında kararlar verebilir ve bunun dışına çıkamazlar.

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Nasıl Olunur 2021

Son zamanlarda hakimlik mesleği en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor. Üniversiteye gidecek olan milyonlarca genç, Google da “Nasıl hakim olunur?” sorusuna yanıt arıyor. Gençler için son derece saygın bir meslek olan hakimlik, yargıda en büyük görevi üstlenen kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, nasıl hakim olunur?

Hakim olmak için can atan gençlerin lisede hangi alandan mezun olduğunun bir önemi yoktur. Üniversitede hakim olmak için tercih yapacak olan kişilerin “TM” dalında yer alan derslerine çalışması ve hakim olması gerekmektedir. Hakim olmak için üniversite sınavında eşit ağırlık dalında ki dersler üzerinde geçerli bir net elde ederek, istediğiniz Hukuk Fakültesi’ne tercih yapabilirsiniz. Bu durumda geçerli olan tek nokta eşit ağırlık puanınızın yüksek olmasıdır.

Hukuk Fakültesi’nde verilen eğitimin ardından, hakim olmak isteyen kişiler için şart koşulan bir sınav vardır. Sınava giren kişilerin 70 ve üzeri bir puan alması gerekir. Belirtilen puanı alan kişiler hakim olmak için ilk adımı atarlar. Yapılan sınavın ardından hakim olmak isteyen kişiler sözlü mülakata tabii tutulur. Mülakattan başarılı bir sonuç elde eden kişi, hakimlik alanında staja başlar. Hakim olmak için staj durumu şart koşulmuştur. Hakim olma yolunda ilerleyen kişiler 1 yıl boyunca staj yaparlar. Bu durum eğer gerek görülürse 2 yıla kadar uzatılabilir.

Stajyer olarak hakimlik görevine başlayan kişiler bu süreç içerisinde hakim maaşı alırlar. Stajyer hakimlerin aldığı maaş ise son zamanlarda 6.148 TL olarak bilinmektedir. Staj süresini tamamlayan hakim adayı bu süreç içerisinde başarı elde ederse, son olarak bir sınava daha girmek zorundadır. Kişi bu sınavda da başarılı olursa hakimlik mesleğinde ki serüveni başlar. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki bu süreç için bazı şartlar yer almaktadır. Eğer kişi bu şartlara uyum sağlamıyorsa hakim olamaz. Hakim olamamasının yanı sıra, hakimlik için başvuru dahi yapamaz. Belirtilen şartlar ise hakim olmak isteyen kişiler tarafından sık sık araştırılmaktadır. Peki, hakim olabilmek için şartlar nelerdir?

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Hakim olmak isteyen kişiler için belli başlı şartlar ön görülmüştür. Bu şartları sağlamayan kişiler hakim olamamasının yanı sıra hakimlik için başvuruda dahi bulunamaz. Peki, hakim olabilmek için şartlar nelerdir? Son zamanlarda en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan hakimliğin şartları ise;

 • Hakim olmak isteyen kişinin T.C. vatandaşı olması.
 • Lisans mezunu olmak.
 • Hukuk Fakültesi’nden mezun olmak.
 • Lisans eğitimi ile hakim olmak isteyen kişilerin en fazla 35 yaşında olması zorunludur. Bunun yanı sıra doktora eğitimi yapmış kişilerin de 40 yaşının üstünde olmaması gerekir.
 • Hakimlik mesleği için yapılan sınavlardan en az 70 almak.
 • Hakim olacak kişinin sicilinde herhangi bir suçunun bulunmaması gerekir. Yani sicili temiz olmalıdır.
 • Aile üyelerinin sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • İktisadi ve idari birimler fakültesinden mezun olan vatandaşlar da hakim olabilmektedir. Bunun için belirli bir kontenjan verilir. Bu bölümden mezun olan kişiler de yine hakimlik sınavına tabii tutulur.

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Olmak İçin Kaç Sene Eğitim Verilir?

Hakim olmak için araştırma yapan adayların çoğu, “Hakim olmak için kaç sene eğitim verilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Bu kapsamda kişiler birçok araştırma yapmaktadır. Son zamanlarda en çok aranan konular arasında yer alan hakimlik mesleği hakkında birçok soru gündeme gelmektedir. Peki, hakim olmak için kaç sene eğitim verilir? Hakim olmak isteyen adaylar lise eğitimlerini tamamladıktan sonra Hukuk Fakültesi’nde 5 yıl eğitime tabii tutulur. Hakim adayı olan kişi 5 yıl eğitim almasının ardından 1 yıl boyunca hakimlik sınavları için çaba sarf eder. Sınavlarda başarı elde eden aday daha sonra 1 yıllık stajyer hakim olarak görev yapar. Ardından yeni bir sınava daha girer ve hakim olarak ataması yapılır. Kısacası hakim olmak için 5 yıl eğitim verilir. Bu eğitimin ardından kişi 1 yıl içerisinde staj süresini tamamlar ve daha sonra belirtilen sınavlara girerek görevine başlar.

Nasıl Hakim Olunur? İdari Hakim Nasıl Olunur?

Hakim olmak isteyen adaylar sadece Hukuk Fakültesi mezunu olmak zorunda değildir. Bunun yanı sıra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan kişiler, idari hakim olabilirler. İdari hakim olmak isteyen kişilerin 2 tane sınava girmesi gerekmektedir. Girecekleri ilk sınavlardan birisi ÖSYM kapsamında yapılır. Daha sonra, Adalet Bakanlığı, kişileri sözlü sınava tabii tutar. Bu sınavlarda başarı elde eden kişiler idari hakim olarak atanır.

Nasıl Hakim Olunur? Kaç Yaşında Hakim Olunur?

Hakim olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de “Kaç yaşında hakim olunur?” sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişir. Bir diğer etken ise kişinin eğitim durumudur. Lisans eğitimi almış bir kişinin en geç 35 yaşına kadar göreve başlaması gerekir. Doktora eğitimi alan kişi ise 40 yaşına kadar bu mesleğe başlamış olması gerekir.

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Maaşları 2021

Hakimlik alanında eğitimlerini tamamlayan kişilerin ilgili kurumlara ataması gerçekleşir. Bu durumda kişilerin aldıkları maaş oranları bulundukları kademeye göre de değişiklik gösterir. Bir diğer etken ise kişilerin çalıştıkları bölge olarak belirlenir. Peki, hakim maaşları 2021 yılında ne kadardır?

 • 8.derecede meslek hayatına yeni başlayan hakimler, 9.250 TL,
 • 7.derecede 3 yıl çalışan hakimler, 9.500 TL,
 • 6.derecede 5 yıl çalışan hakimler, 9.750 TL,
 • 5.derecede 7 yıl çalışan hakimler, 10.000 TL,
 • 4.derecede 9 yıl çalışan hakimler, 10.450 TL,
 • 3.derecede 11 yıl çalışan hakimler, 11.000 TL,
 • 2.derecede 13 yıl çalışan hakimler, 11.250 TL,
 • 1.derecede 18 yıl çalışan hakimler, 13.000 TL,
 • 1.sınıfa ayrılan hakimler, 13.500 TL,
 • 1.sınıfa ayrılan hakimler ise 16.500 TL maaş alırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.