1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Otizm Hastaları Nasıl Olur? Davranışları Nasıldır?
Otizm Hastaları Nasıl Olur? Davranışları Nasıldır?

Otizm Hastaları Nasıl Olur? Davranışları Nasıldır?

Otizmin bilimsel karşılığı, üç yaşında veya daha öncesinde fark edilen ve kişi yaşadığı sürece devam eden ve iletişimi aynı zamanda etkileşimi de engelleyen kalıtsal bir hastalıktır.

A+A-

Sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen bu hastalığın kökeni neye dayanıyor bilinmemektedir. Ama bu konuda çeşitli beyanlarda bulunan uzmanlar vardır.

Otizmin Genel Belirtileri

 • Yaş ilerledikçe yenilenen ve yinelenen davranışlar sergileyen otizmli birey yaygın olarak şu belirtileri gösterir:
 • Rutin hayatlarda yapılan sıradan eylemlerde dahi fazlasıyla ısrarcı olması
 • Rutininin bozulmasına ve etrafındaki ani değişimlere ciddi tepkiler göstermesi
 • Durduğu yerde sıklıkla sallanması
 • Durduk yere etrafında dönmesi, otizmli bireyde ana hatları ile ortaya çıkan belirtilerdir. Bu belirtilerin yanı sıra ikili veya çoklu ilişkilerde sergilenen tavırlar da şöyledir:
 • İletişim dilinde olması gerekenin gerisinde kalma
 • Karşılıklı iletişim kurmada zorluk yaşama
 • İletişim kurma esnasında, kelimeleri veya cümleleri sürekli tekrarlama
 • Alışılmışın dışında dil kullanma
 • Aktivitelere karşı alakasız olma
 • Akran çevresine ayak uyduramadığı için asosyal olma
 • Beden dilinde yaşanan sıkıntıdan dolayı sosyal etkileşimde yetersiz kalma gibi belirtilere sosyal çevresindeki ilişkilerde sıkça rastlanır.

Otizm hastalığı semptomları, yaş gruplarına göre değişim gösterir ve erken teşhis için mühimdir.  

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Yüze bakmada, tebessüm etmede, herhangi birini veya bir nesneyi takip etmede, sese tepki vermede, etrafta olan biteni kavramada, ifadeleri anlamada, jest ve mimik yapmada gözle görülür bir şekilde sıkıntı yaşarlar.

Çocuklarda Otizm Belirtileri

Göz temasından kaçınması, oyuncakla oynama yetisinin olmaması, etrafında işittiklerine tepki verememesi, adı ile seslenildiğinde tepkisiz öylece kalması, akranlarına ayak uyduramaması, sözcükleri sürekli sürekli tekrar etmesi, kendi etrafında dönmesi, kendi kendine sallanması, değişimlere aşırı tepki vermesi, mecazdan anlamaması, temastan hoşlanmaması, derdini ağlayarak veya sinirlenip etrafı dağıtarak belli etmesi, canlılar yerine cansız varlıklar ile teması tercih etmesi, ses ve koku aynı zamanda ışık gibi unsurlara karşı da aşırı duyarlı olması, yabancı algısının bulunmaması, aşırı hareketli veya hareketsiz olması, anlamsız bakışlar ile karşısındakinin yüzüne bakması, gözlerinin bir noktaya takılıp kalması, eşya dizme veya döndürme gibi hareketler sergilemesi, bir noktaya kitlenip kalması gibi belirtiler otizmli çocuk bireylerde sıkça görülür.

Gençlerde Otizm Belirtileri

Otizmli bireyler ergenlik dönemini diğer yaşıtlarına nazaran daha ağır geçirir. Depresyon, epilepsi, anksiyete gibi belirtiler gün yüzüne çıkabilir.

Yetişkinlerde Otizm Belirtileri

Erken tanı koyulabilen otizmli bireylerin, zeka ve iletişim becerilerine göre yüzde otuzu, yetişkinlik evresini genel belirtiler kendisinde olmasına rağmen, kimseye muhtaç olmadan sürdürebilir. Otizm sağlık sorunu değildir. O yüzden iyileşmek gibi terimler otizmli bireyler için kullanılamaz. Otizm farkındalıktır.

Hafif Otizm Belirtileri

Otizmli bireylerde her belirti aynı ölçüde olmaz. Dikkat dağınıklığı, hiperaktivite bozukluğu, sosyal hayatta ve ilişkilerde zorluk yaşama gibi belirtilere gebedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.