1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Otizm Nasıl Anlatılır? Otizmi Anlatmanın Yolları
Otizm Nasıl Anlatılır? Otizmi Anlatmanın Yolları

Otizm Nasıl Anlatılır? Otizmi Anlatmanın Yolları

Otizm spektrum bozukluğu, yaşamın ilk 3 yılında kendini gösteren kişinin etrafı ile akranlarıyla, sözel ya da sözel olmayan iletişim kuramamasıdır. Kişiler genellikle kısıtlı ve tekrarlayıcı davranış gösterir. Erken tanı ile bu rahatsızlığı olan kişiler h

A+A-

Aşağıdaki maddelerden toplam 6 ya da daha fazlasının bulunması otizm spektrum hastalığının göstergesidir.

 1- Göz göze gelme, el kol hareketleri, jest ve mimikleri kullanamamak, akranları ile iletişime girememek, duygusal karşılık verememek.

 2- Dil gelişiminde gerilik olması ya da hiç gelişmemiş olması, aynı kelimenin sürekli tekrar edilmesi, kendine uygun özel bir dil kullanmak, aynı hareketleri sürekli tekrar etmek, hayali oyun oynayamamak.

 3- Eşyaların parçaları ile sürekli oynamak, sarılma ve öpme gibi yakın temastan kaçınırlar, bazı nesnelere aşırı bağımlı olabilirler, bazı çocuklar aşırı hırçın olabilirler.

 4- Acı hissine karşı duyarsızlardır. Tehlikeye karşı kendilerini koruyamazlar. Kalabalık ortama girdiklerinde aşırı korkup tepki verebilirler.

 Otizm Spektrum Bozukluğu Nedenleri?

 Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Beyin gelişimini engelleyen bir bozukluktur. Erken yaşlarda sık görülen bir hastalık olduğundan dolayı genetik etmenli bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde bu oran kızlara göre 4 kat daha fazladır. Otizm belirtileri ile birlikte dikkat eksikliği, duygu bozuklukları ve epilepsi de görülebilir.

 Otizm Belirtileri Nelerdir?

  Seslere karşı bazı çocuklar değişik tepkiler gösterirken bazı çocuklar ise hiç tepki vermezler. Bu durum çocukta işitme problemi olduğunu düşünmemizi sağlamaktadır. Otizm belirtileri gösteren çocuklar insan yüzüne ve çevrelerindeki birçok nesneye bakmazken herhangi bir dönen cisme saatlerce bakabilirler. Yakın çevresi ya da herhangi bir kimse tarafından kucağa alınmaktan, öpülmekten, dokunulmaktan hoşlanmazlar.

  İletişim ve hayal gücünden yoksun olmaları nedeni ile akranları ile iletişime geçemezler. İletişim kurmak istemediği birine bağırmak, vurmak, çığlık atmak gibi davranışlar sergiler. Anlamada güçlük, konuşma bozuklukları gibi belirtiler görülür.

  Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavi Yöntemi Nedir?

  Tedavinin asıl amacı: Kişisel bakımlarını yapabilecek ve bağımsızlıklarının geliştirilmesine yardımcı olmak. Yıkıcı davranışları azaltmak, toplumdan dışlanma durumunu ortadan kaldırmak, öğrenmeyi geliştirmek. İlaçlar; depresyon, dikkat eksikliği gibi durumlarda hastalığı ortadan kaldıran tedavi yöntemidir. Tedavi sürecinde amaçları düzenli olarak kontrol etmek ve güncelleme yapmak önemlidir.

 

 Otizm Nasıl Anlatılır?

 Ülkemizde engelliler grubunun % 9,7 ‘ sini otizmin oluşturduğu bilinmektedir. Otizm bir eksiklik değildir. Sadece sağlık problemlerinden bir tanesidir. Otizmli çocuklar kendi elinde olmadan bazı olaylara farklı bir bakış açısı ile bakarlar. Her bireyin olaylara verdiği tepkiler farklıdır. Otizmli bireylerin beyinlerindeki özel bağlantılar bizim başarılı olamadığımız bir konuda onların başarılı olmasını sağlar. Dışarıdaki sesleri farklı şekilde algıladıkları için bu durum onlara korkunç gelebilir ve bazen bu durumu yüksek sesle söyleyemezler. Bu nedenle farklı bir yola başvururlar. Sürekli aynı hareketi tekrar ederler ya da bir şeyle ilgilenirler.

  Otizmli bireyler ile tanışmak sabır ve süreç istemektedir. Onları karşımıza almamalı ve yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Otizm bir hastalık değildir. Sadece olaylara otizmli bireylerin açısından da bakmalıyız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.