1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Parkinson Hastalığı Nedeni Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Parkinson Hastalığı Nedeni Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı Nedeni Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Vücutta dopamin eksikliğine bağlı ve nörolojik bir hastalıktır. Sinsi bir rahatsızlık olmakla birlikte, belirtileri yıllar sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlanan kişiler bile hastalıklarının başlangıç zamanlarını belirtemezler.

A+A-

Genellikle ileri yaşlarda daha fazla görülür. Gençlerde görülmesi daha nadirdir. Ailede yani anne, baba ve kardeşlerde var ise genetik olma olasılığı daha fazladır. Genetik olarak gelmişse de daha genç yaşta seyir eder. Kişinin kendisinin ve yakınlarının dikkatini çekebilecek en bariz belirti, dinlenme esnasında elde veya parmaklardan oluşan titremedir. Bu hastaların yıllar önceki fotoğraf ve videolarına bakıldığında vücudunun bir tarafını daha az kullandıkları görülür.

Hastalığın Oluşmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir?

- Kafa travması

 - Kırsal yaşam, çiftçilik, kuyu suyu kullanımı

 - Kaslarda sertlik

 - Kamburluk

 - Fiziksel ve duygusal stres

 - Obezite

 - Besinlerle alınan kimyasal yağlar

  Bu Hastalarda Neler Görülmektedir?

Kişilerin çoğunda koordinasyon bozukluğu yaşanılır. Vücutta direk immün sistemi (bağışıklık sistemi) etkilemez, kullanılan ilaçlar ile etkiler. Hastaların yürümelerinde ve duruşlarında postür bozukluğu olur. Tekrarlayıcı hareketleri vardır. Ellerinde tremor ve kaslarında da sertlik yaşanır. Yüzlerinde mimik olmaz, maske gibidirler. Yapacakları hareketleri başlatma ve durdurmada zorluk çekerler.

Parkinson Hastalığının Tanı ve Tedavi Yöntemleri?

  Bu hastalığın tanısı büyük bir genellemeyle klinik muayene sonucunda ortaya konur. Kişi, tedaviye olumlu ve pozitif dönüt verdiğinde ise tanının doğruluğu kesin olarak bilinir. Alanında profesyonellerin takibi ve doğru tedavi yapıldığında, birçok hasta sağlıklı olarak uzun yıllar yaşamını sürdürebilmektedir. En önemlisi, hastalık belirtileri verdiğinde tıbbi bir görüş almaktır.

Sağlık açısından, muayenesi yapılmış ve tanısı konup tedaviye başlayan kişilerin, verilen programa ve kurulan düzene uyum sağlamaları büyük önem taşır.

  Parkinson hastalarının ilaç tedavilerine ek ve hastalığı geriletecek egzersizler yapmaları gereklidir. Egzersizin, yapılabildiği kadar yani hastayı zorlamadan yapıldığında, hareketlerin yavaşlığı ve kaslarının sertliği üzerinde olumlu etkisi görülmektedir. Vücudun kas yapısının korunması için egzersiz yapmak zorunludur. Egzersizler az ama kararlı yapıldığında bile mesane ve idrar yolları yani böbrekler daha iyi çalışır, kabızlığın da azaldığı bilinmektedir. Egzersiz hareketlerinden sonra mutluluk hissi, başarabilme arzusu, kendisini iyi hissetme gibi durumlar ortaya çıkar.

 

 Parkinson hastalığı genellikle koordinasyon egzersizleri, yapılan alıştırmalar, kullanılan ilaç tedavisiyle gerilemektedir. Erken dönemlerde başlanılacak germe ve postür (duruş) hareketleri, vücut duruşlarını düzeltmelerine yardımcı olur. Denge egzersizleri, postural refleks kayıplarını azaltmaktadır. Dönme çalışmaları ve yürüme egzersizleri ile düşme riskleri en aza indirgenmektedir. Derin nefes aldırmak, tüm egzersizleriyle beraber yaptırılmalıdır. Diyafragmatik denilen solunumu yaptırarak, kişilerin konuşmaları geliştirilmektedir. Bu hastalarda 'Maske Yüz' problemini ortadan kaldıracak çene, göz, dil yani yüz kaslarını aktive edecek egzersizler de atlanıp geçilmemelidir. Özellikle bu hareketlerin sabah ilk uyanıldığında yapılması, hastaya büyük katkı sağlar.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.