İstanbul16 °C
  1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Pisa Kulesi Neden Yamuk? Pisa Kulesi Nasıl Yıkılmıyor?
Pisa Kulesi Neden Yamuk? Pisa Kulesi Nasıl Yıkılmıyor?

Pisa Kulesi Neden Yamuk? Pisa Kulesi Nasıl Yıkılmıyor?

Yapımı 1173 yılında başlayan kulenin çalışmaları iki yüzyıl sonra tamamlanmıştır. Yapımına başlandıktan sonra Floransa ve Pisa şehri arasında çıkan kavga nedeniyle çalışmaları bir yüzyıl kadar ertelenmiş.

A+A-

Daha sonra 1272’de yapımına tekrar başlanılan inşaat 1284 yılında yine bir savaş sebebiyle yapım çalışmaları durdurulmuş. 1370 yılında ise 60 metre yüksekliğiyle resmi olarak tamamlanmıştır. İtalya’nın güneyindeki Pisa Kulesi hem esrarengiz sebebiyle hem de görünüşüyle bu zamana kadar tüm dünyanın ilgisini çemiştir. İtalya’nın görülmeye değer en önemli yerlerinden olan Pisa Kulesi tüm dünyanın da bildiği üzere yamuktur. Ama neden?

Birçok insan Pisa Kulesi’nin yamuk olduğunu bilmesine rağmen nedenini bilmemektedir. Kulenin eğikliğini öğrenebilmek için tarihte uzmanlar tarafından birçok araştırma yapılmıştır. Karşılarına çıkan birçok sebep vardır. Aslında Pisa Kulesi inşaat halindeyken ilk iki katının eğik olmadığını ancak 3. Kat yapılırken kulenin eğilmeye başladığını öğrenirler. Peki, Pisa Kulesi neden eğilmeye başlamıştır?

Kulenin yapımına başlandığında atılan temellerde mermer ve kireç kullanılması, yuvarlak bir temel olarak atılan kule, deniz kabukları, kum ve kil de kullanılarak inşa edilmiş. Kulenin inşa edildiği toprağın da elverişsiz olması kulenin eğilmesine neden olan etmenlerden biridir.

20. yüzyılda yapılan son araştırmalarda kuledeki bu eğikliğin sebebi bulunmuştur. Araştırmalar sonucu kulenin inşa edildikten sonra eğildiği gözlemlenir. Toprak katmanları üzerinde yapılan incelemelerde yer altı sularının, kulenin temelinde kullanılan killi toprağı eriterek kuleyi eğdiği yönünde de düşünceler vardır.

Pisa Kulesi Nasıl Yıkılmıyor?

5bfb9db1c03c0d14b4253055.jpg

Eğimini gördüğümüzde bizlere yıkılacak gibi bir hissiyat verse de aslında Pisa Kulesi’nin ağırlık merkezinin izdüşümü kendi dairesinin içinde olduğu için yıkılmıyor. 1990 ila 2001 yılları arasında güvenlik sebebiyle ziyarete kapatılan kule için kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. 4,47 derece ile rekor bir eğim sağlayan Pisa Kulesi’nin kurtarma çalışmalarından sonra kulenin eğimi 4,1 metreye düşürülmüş ve 2001 yılında Pisa Kulesi tekrardan halk ziyaretlerine açılmıştı.

Şu an eğimi sabitlik kazanan Pisa Kulesi’nin son eğimi 3,99 olarak kayıtlara geçti. Kulenin eğiminin sabitlenmiş olmasından dolayı 300 yıl daha yıkılmayacağı tahmin ediliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum