İstanbul16 °C
  1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yaşamın her alanında ve baktığımız her yerde birçok renk çeşitlerini görebiliyoruz. Bu renklerin insan üzerindeki etkileri değişkenlik gösterebiliyor.

A+A-

Bu tür sebeplerden ötürü gerek günlük hayatımızdaki yaşam alanlarımızda ve gerekse gün içinde giydiğimiz kıyafetlerin renginin insanlar üzerindeki etkisi oldukça büyük. Bilindiği üzere renkler ara ve ana renkler diye iki ayrı gruptan oluşmaktadır. Kırmızı, mavi ve sarı ana renkler; mor, turuncu ve yeşil ise ana renklerin karışımından meydana gelen ara renkler olarak gruplandırılır.

Kırmızı ve mavinin karıştırılmasından mor, kırmızı ve sarının karıştırılmasından turuncu, sarı ve mavinin karıştırılmasındansa yeşil renkler meydana gelmiştir. Bizler bu altı rengi de sıcak ve soğuk renkler olarak iki gruba ayırabiliriz. Kırmızı, turuncu ve sarı sıcak renkler; yeşil, mavi ve mor ise soğuk renkler (gölge renkleri) olmaktadır. Rengin sıcak veya soğuk olması da insan üzerinde ayrı bir etki bırakır.

Renklerin Anlamları Ve İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

renkler.jpg

Kırmızı: Bu renk kendinizi güne daha hazır ve enerjik başlamanızı sağlar. İnsan üzerinde daha çok canlandırıcı etkisi bırakan kırmızı rengi, gün içinde sizi stresten biraz daha uzak tutar. Coşkuyu, heyecanı, yaşama sevincini, kan basıncını ve vücut ısısını dengeli bir şekilde harekete geçirir. Sizi psikolojik olarak daha iyi ve mutlu hissetmenizi sağlar. Şehveti andıran rengiyle sizi daha sıcak gösterir ve aşk duygularınızı harekete koyar. Heyecan severler için vazgeçilmez bir renktir.

Turuncu: Kırmızı kadar coşkulu bir renk olmasa da insan üzerinde psikolojik olarak heyecan verici bir özelliği vardır. Genelde cesaret ve macera peşinden koşmayı sevenler turuncu rengini tercih ederler. Mizah yeteneğini ve insanlarla olan diyalogları güçlendirici özelliğinin yanı sıra bu rengi tercih edenler etrafına gülmeyi sevdiren insanlardır.

Sarı: Akıl ve zekayı temsil eden bu renk genellikle yönetici ruhu geniş insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Güneş rengini taşıması özelliğiyle insanları daha sıcak gösterir. İnsan ruhuna pozitiflik basan bir etkisi görülmüştür. Dikkat çekiciliğiyle ilk akıllara gelen renklerden biridir.

Yeşil: Doğanın rengi olmasından ötürü insan ruhunu dinlendiren ve rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Güven, huzur ve dengeyi temsil eder. Genellikle giysi alanında eski insanlar tarafından kullanılan örf ve adetlerine bağlılığı simgeleyen bir özelliği vardır.

Mavi: Denizin ve gökyüzünün rengi olmasıyla beraber insan ruhunda huzur verici bir özelliğe sahiptir. Dürüstlük ve ruhsallıkla ilgilidir ve insanı oldukça sakinleştiren bir özelliği vardır. Yatak odalarında ve banyolarda genellikle duvar rengi olarak kullanılan mavi, insan üzerinde yorgunluk atıcı bir güce de sahiptir. Genellikle iş görüşmelerinde sıklıkla kullandığımız mavi renkli giysiler ise karşı tarafa sadakat ve güven aşılamamıza yardımcı olur.

Mor: Sanatın ve ruhsal dünyanın rengi olan mor aynı zamanda asilliği de simgeler. Ruhumuza özgüven veren bu rengin insan diyalogları üzerinde de etkisi oldukça büyüktür. İnsanı dinlendiren ve zihinde yaratıcılığı arttıran etkileri de vardır.

Beyaz: Tarafsızlığın, masumiyetin, temizliğin ve asilliğin rengidir. Karşı tarafa güven vermek istediğinize tercih edilmedi gereken renklerin başında gelir. Özgüven verici özelliği de vardır.

Siyah: Canlılığı ve saflığı reddeden siyah başlı başına hırsı ve tutkuyu simgeler. İnsanın karanlık yönlerini ortaya çıkarır. Bunların yanı sıra konsantrasyonu ve özgüveni arttırıcı özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda gücü ve inadı da temsil eder.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.