1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Resmi Nikah Kıyılırken Önemli Unsurlar
Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Resmi Nikah Kıyılırken Önemli Unsurlar

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Resmi Nikah Kıyılırken Önemli Unsurlar

Evlenmek isteyen vatandaşlar, “Resmi nikah nasıl kıyılır?” sorusunu merak ediyor. Evlenecek olan kişileri yakından ilgilendiren bu konu, son zamanlarda merak edilen sorular arasında yer aldı.

A+A-

Resmi nikahın kıyılabilmesi için ilgili belediyelerden ve kurumlardan kişilerden istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Resmi nikah kıydırmak için evlendirme dairesine gidilmelidir.

Resmi nikah kıyılabilmesi için belediyelerden ve kurumlardan, kişilerden istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Resmi nikah ise çiftin yaşadığı ilde ki evlendirme dairelerinde kıyılmaktadır. Resmi nikah kıyılması için belirtilen şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar:

 • İlk olarak evlenecek olan çiftin evlilik için istenilen belgeleri hazırlaması gerekir.
 • Sağlık raporu alacak olan çift, aile hekimlerine ve devlet hastanelerine gidebilir.
 • Evlilik için istenilen belgelerin hazır olması halinde, çiftlerden birisinin ikamet ettiği adresteki evlendirme dairesine giderek başvuruda bulunması gerekir.
 • Evlenecek olan çift, evlendirme dairesinin mesai saatlerine kadar (mesai saatleri genelde 18:00 olarak biliniyor, fakat herhangi bir aksilik yaşamamak adına evlendirme dairelerini arayarak bilgi almak daha doğru olacaktır.)  başvuruda bulunması gerekir.
 • Evlenme dairesine yapılan başvurudan sonra nikah günü verilir ve o tarihte resmi nikah kıyılır.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Nikah Memuru Hangi Soruları Sorar?

Evlenmek için resmi nikah başvurusunda bulunan çiftlerin son zamanlarda merak ettiği konular arasında, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Nikah memuru hangi soruları sorar?” yer alıyor. Son derece heyecanlı bir süreçten geçen çiftler, konu hakkında bilgi edinerek heyecanlarını bastırmak istiyor. Bunun yanı sıra resmi nikah kıyılacağı zaman nikah memuru soruları genellikle aynıdır ve evliliğin şahitler önünde geçerli kılınması için sorulur. Bu sebepten ötürü nikah memuru tarafından sorulan sorularda doğru cevabı söylemek ve ciddi bir üslup takınmak son derece önemlidir. Nikah memuru soruları ise:

 • Nikah memuru ilk soruya, çiftin nüfus bilgilerini sorarak başlar. Evlenecek olan çifte sırayla isimleri, soy isimleri ve anne-baba isimleri sorulur.
 • Daha sonra çiftin kendi kararları ile nikah başvurusu yaptıkları sorulur ve doğruluğu beyan edilir.
 • Ardından çiftin evlenmeleri yönünde herhangi bir olumsuzluğun olup olmadığı belirtilir ve en son çiftin evlenmek isteyip istemedikleri sorulur. Bu sorunun ardından resmi nikah kıyma işlemi son bulur.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Nikah Nerede Kıyılır?

Resmi nikah için işlemlere başlayacak olan çiftler, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Nikah Nerede Kıyılır?” sorularını merak ediyor. Resmi nikahın sadece evlenme dairesinde kıyılıp kıyılmayacağını merak eden çift, konu hakkında detaylı bir bilgi almak istiyor. İlk olarak resmi nikah kıymak için çiftin, ikamet ettiği bölgedeki evlendirme dairesine başvuruda bulunması gerekir. Çiftlerin ikamet ettiği bölgedeki evlendirme dairesinin birisinde nikah kıyılır. Bunun yanı sıra:

 • Evlenecek olan çift eğer düğün yapmak istiyorsa, nikah memuruna belirli bir ücret ödeyerek, düğünün yapılacağı yere çağırabilir.
 • Eğer çift, ikamet ettikleri adres dışında farklı bir yerde evlenmek istiyorsa, bu durumda istenilen izin belgelerini hazırlayarak başka bir yerde evlenebilirler.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Nikah İşlemleri 2021

Nikah işlemleri için başvuruda bulunacak olan çift, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Nikah işlemleri 2021” gibi konuları arama motorlarında aratarak merak ettikleri konular hakkında detaylı bir bilgi alıyorlar. Bunun yanı sıra nikah işlemleri Türkiye’nin her yerinde aynıdır. Resmi nikah işlemleri 2021 yılında:

 • Evlenmek için başvuruda bulunacak çiftin, istenilen belgeleri hazırlaması gerekir.
 • Evlilik için sağlık raporu alacak olan çiftlerin, aile hekimlerine başvuru yapması gerekir. Aile hekimleri, istenilen testleri ve söz konusu testlerin nerede yapılacağı konusunda detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.
 • Çiftler sağlık raporlarını aldıktan sonra, evlenmelerine engel olacak herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması halinde resmi nikah için başvuruda bulunabilirler.
 • Nikah işlemleri için istenilen belgeleri hazırlayan çiftin, ikamet ettikleri adresteki evlendirme dairelerine başvuru yapmaları gerekir.
 • Başvuru yapacak olan çiftlerin evlendirme dairesine çalışma saatleri içerisinde gitmeleri gerekir.
 • Evlendirme dairesine gitmeden önce randevu almaya gerek yoktur.
 • Evlenecek olan çift, evlendirme dairesine giderek, evlenecekleri tarihe göre nikah için randevu alabilirler. İleri bir tarih verecek olan çiftler en fazla 6 aya kadar randevu alabilirler.
 • Evlenmek isteyen çiftler için en erken nikah tarihi, başvurunun yapıldığı andan itibaren 24 saat sonrasıdır.
 • Evlenecek olan çiftlerin, evlenecekleri tarihi belirleyerek en geç 6 ay içerisinde randevu alabilmeleri ise istenilen belgelerin 6 ay sonra geçerliliğini kaybetmesidir. Bu yüzden en geç 6 ay sonraya nikah randevusu verilir.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Nikah İçin İstenilen Belgeler 2021

Evlilik yolunda ilk adımı atacak olan çiftler, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Nikah için istenilen belgeler 2021” sorularına yanıt arıyor. Bununla beraber nikah için istenilen belgeler belediyeler kapsamında belirlenir. Bu belgeler arasında en çok önem arz eden belge sağlık raporudur. Sağlık raporunda, evlenecek olan çiftlerin, bulaşıcı veya ölümcül bir sağlık problemlerinin olup olmadığını dair testleri kapsar. Nikah için istenilen belgeler ise:

 • Çiftlerin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi,
 • Çiftin son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı,
 • Aile hekimleri tarafından onaylanmış sağlık raporu,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • İkametgâh belgesi,
 • Evlilik beyannamesi.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? İmam Nikahı Nasıl Kıyılır?

Evlenmek için ilk adımı atan çiftler heyecanlarını birazda olsun bastırmak ve merak ettikleri sorulara yanıt almak için, “Resmi nikah nasıl kıyılır? İmam nikahı nasıl kıyılır?” sorusuna yanıt arıyor. İmam nikahı kıyılması yasal olarak zorunlu değildir. İmam nikahı, evlenecek olan çifti, devlet tarafından resmi bir şekilde nikahlı saymaz. Bu sebepten ötürü imam nikahında, çiftin birbirlerine karşı yasal yükümlülükleri bulunmaz. İmam nikahı din gereği, hoca-imam doğrultusunda kıyılır. İmam nikahı:

 • İmam nikahı kıydırmak için başvuruda bulunacak olan çiftin, bu alanda hizmet veren bir imam-hocayla konuşması istenir.
 • İmam nikahında bir erkek ve bir kadın şahit istenir.
 • İmam nikahında kadın, boşanma durumuna karşı maddi sıkıntılardan ötürü maddi bir gerekçede bulunur.
 • Mehirler belirlendikten sonra, imam-hoca nikahı kıyar.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Resmî Tatillerde Nikah Kıyılabilir Mi?

Evlenmek için başvuruda bulunacak olan çiftler en çok, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Resmî tatillerde nikah kıyılabilir mi?” sorularını merak ediyor. Evlilik yolunda ilerleyen çiftler, resmî tatillerde nikah kıyılıp kıyılmayacağını araştırıyor. Bununla beraber resmî tatillerde nikah kıyılması olası bir ihtimaldir. Fakat hafta sonu veya çalışma saatleri dışında kıyılacak olan nikah için, ilgili kurumlar ücrette farklı bir miktar ortaya koyar. Evlendirme memurları, mesai saatleri dışında kıydığı nikahlar için bir miktar fazla ücret talep eder. Tatiller ve resmi günlerde belediyeler müsait olduğu sürece nikahın kıyılması için gün verilebilir. Evlenecek olan çiftin isteğine göre resmî tatillerde veya memurların mesai saatleri dışında resmi nikah kıymak olası bir durumdur.

Resmi Nikah Nasıl Kıyılır? Resmi Nikah İşlem Ücreti Ne Kadar?

Evlilik yolunda ilerleyen çiftler, resmi nikah başvurusu yapmadan önce birçok konuyu araştırıyor. Bu konulardan biriside, “Resmi nikah nasıl kıyılır? Resmi nikah işlem ücreti ne kadar?” soruları ile karşımıza çıkıyor. Nikah işlem ücreti, çiftlerin başvurduğu belediye, nikah salonu kapasitesi, dış nikah, nikahın hafta içi veya hafta sonu olması durumlarında farklılık gösterebiliyor. Resmi nikah işlem ücreti, evlilik cüzdanı ve evlilik dosya ücretine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu ücretler hakkında kesin bir bilgi almak için ilgili kuruma danışmakta faydanıza olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.