1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Romatizma Nasıl Düzelir? Romatizma Hastalığının Tedavisi...
Romatizma Nasıl Düzelir? Romatizma Hastalığının Tedavisi...

Romatizma Nasıl Düzelir? Romatizma Hastalığının Tedavisi...

Tam romatizma teşhisi konulduktan sonra kişiye özel tedavi başlar. İlaç tüm vücuda etki etmesi için sistemik olarak yani dahili olarak verilir.

A+A-

Bu noktada amaç hastalık sürecini olumlu yönde etkileyen ilaçlarla semptomları hafifletmek veya hastalığın gelişimini durdurmak veya tersine çevirmek olabilir. Olumlu etkilerinden dolayı antiinflamatuar, hastalıkları hafifleten ilaçlar, kortizon ve daha birçok yöntem kullanılabilir. Ayrıca eklemler lokal olarak tedavi edilebilir. Burada doktorun önerdiği tedaviyi düzenli ve sürekli uygulamak çok önemlidir.

Osteoartritin (eklemlerin doğal yaşlanma süreci) ilerlemesini hiçbir tedavi durduramaz. Anti-romatizmal ve analjezikler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Fizyoterapi ve hidroterapi (ilaç gibi) ağrıyı azaltabilir, eklemleri daha rahat hale getirebilir ve daha uzun süre kullanabilir. Eklem çevresindeki kasları güçlendirmek için egzersiz yapmak, hastanın eklemlerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacaktır. Eklem yüzeyinde ciddi bozulma olması durumunda çeşitli ortopedik cerrahi prosedürler uygulanacaktır. Bunlar arasında metal yüzeylerin hasarlı eklem yüzeylerinin yerini aldığı eklem protezleri ve artroskopik cerrahi bu operasyonların büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

  Romatoid artrit ve diğer iltihaplı eklem romatizmalarında anti-romatizmal ilaçlar iltihabın neden olduğu rahatsızlığı giderebilir ancak hastalık sürecini etkilemez. Bağışıklık sistemini etkileyen bazı sıtma ilaçları, iltihaplı bağırsak hastalığı için bazı ilaçlar ve bazı düşük doz anti kanser ilaçları, birçok hastada hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebilir. Veya yavaşlayın.

Şiddetli iltihaplanma durumunda kortizon bir süre faydalı olabilir. Şiddetli eklem hasarının geç evresinde özellikle eklem protezinin çıkarılması olmak üzere ortopedik cerrahi müdahale gerekir.

Romatizma Belirtileri

Romatizma belirtileri arasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, döküntü, tırnak değişiklikleri, cilt sertliği, azalmış yırtılma, ağız kuruluğu, kırmızı gözler, ani azalma ve görme kaybı, uzamış yüksek ateş, parmaklarda renk değişikliği ve solunum sistemi yer alır. İlgili semptomlar gözlenir (nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.). Eşzamanlı;

l Sindirim sistemi rahatsızlığı,

l Azalmış böbrek fonksiyonu,

l Sinir sistemi semptomları (felç, bilinç değişiklikleri vb.)

l Negatif kalp ve dolaşım sistemi (kan pıhtısı oluşumu, nabız kaybı vb.)

Romatizma İlaçları

Romatizmal ağrı, romatizma hastalarının en sık görülen şikayetlerinden biridir. Tüm eklem ağrıları romatizmal midir? Tabii ki değil. Pek çok romatizmada ağrının yanı sıra eklemler de şişecek, özellikle egzersiz gününün başında eklem hareketleri ve sertliği kısıtlanacaktır. Toplumda romatizma terimi ağrıya eşdeğerdir, ancak bu yanlıştır. Ağrının romatizmal hastalıkların bir göstergesi olup olmadığı hekimler tarafından ayırt edilmelidir. Soğuk havanın romatizmal ağrıya neden olup olmayacağı sorusu şu şekillerde cevaplanabilir: Soğuk havalarda ve yüksek nem koşullarında eklemdeki az miktarda yağlama sıvısının akışkanlığı ve dağılımı değişecektir. Bu nedenle ağrı ve acı doğaldır. Bu sağlıklı bireylerde de görülebilir ve kişisel hassasiyet önemlidir. Ancak soğuk hava romatizmaya yol açmadığı gibi tek başına romatizmaya da işaret edemez.

Romatizma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Romatizmal hastalıklarda çeşitli ağrı türleri bulunur. Bu durum tedavi yöntemini özellikle hastalığın neden olduğu ağrı ve diğer rahatsızlıklara uygun hale getirir. Örneğin hidroterapi tedavileri romatizma hastalarında iltihaplı semptomları artırsa da kireçlenme de faydalı olabilir. Diğer yöntemleri denemeden önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Sağlık

  Romatizma İlaçları

  Romatizmal hastalıkların tedavisinde, hastalığın ilerlemesini önlemek ve tersine çevirmek için ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalar düzenli olarak bir doktor tarafından kontrol edilmeli ve yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla durumları doktor ile yeniden değerlendirilmelidir. Tüm ilaçlar gibi romatizma ilaçları da doktor gözetiminde kullanılmalıdır. İlaç, iğne ve hap şeklinde olabilir. Doktor tavsiyesi altında egzersiz yapmak da faydalıdır.

 Romatizmaya İyi Gelmeyen Yiyecekler

Hastaların şikayetlerini artıran besinler kişiden kişiye değişmekle birlikte beyaz ekmek, şekerli tatlılar, dondurma çeşitleri, patates kızartması ve margarin yemek sakıncalı olabilir.

  Kaplıca Tedavisi Romatizmaya İyi Gelir mi?

Genel olarak, kaplıca ve yüksek sıcaklık uygulamaları eklem romatoid artritine elverişli değildir. Aktif hastalıklarda şikayetler artabilir. Kireçlenmede faydalıdır. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktorun onayını almak önemlidir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.