İstanbul16 °C
  1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sedef Hastalığı Başlangıcı Nasıl Olur? Sedef Hastalığı Belirtileri
Sedef Hastalığı Başlangıcı Nasıl Olur? Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef Hastalığı Başlangıcı Nasıl Olur? Sedef Hastalığı Belirtileri

Psoriasis olarak da anılan sedef hastalığı, aralıklı ataklar ile birlikte genellikle hastanın yaşamı boyunca devam eden, bağışıklık sisteminin sebep olduğu bir cilt hastalığıdır.

A+A-

Deride görülen gümüş renkli pullanmalar hastalığın sedef ismi ile anılmasının nedenidir. Bağışıklık sistemindeki sorun nedeniyle deri sürekli kendini yenilediği için deri döküntüsü ve kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterebilir. Hastalığın bazı çeşitleri vardır. Bu sebeple değişken belirtileri olabilir. Genellikle vücudun bazı bölgelerinde sürekli pullanma, kızarıklık, kurumaya dayalı çatlaklar şeklinde belirtileri olur.

 Sedef Hastalığı Başlangıcı Nasıl Olur?

Sedef hastalığı bazen hafif olarak başlayıp gittikçe yayılmalar şeklinde devam edebilir. Bazen vücudun birçok bölgesinde eş zamanlı olarak atak şeklinde görülebilir. Bir tür bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için bireyde yaşam boyunca devam eden ataklar ile görülebilir. Bazen görünürde hastalığa dair hiçbir belirti yokken bir anda vücutta belirtileri görülmeye başlanabilir. Sedef genellikle 40 yaş altı çalışma çağındaki kişilerde görülür ve kronik seyirli bir hastalıktır. Çalışma halinde olan bireylerde çok görülmesinin bir sebebi de stresin hastalığı tetiklediğidir. Mikrobik bir rahatsızlık değildir. Bulaşıcılığı olmamak ile birlikte Hastanın etrafındaki kişilere herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz.

 Kesin bir çözümü olmayan sedef hastalığını tetikleyen faktörler vardır. Bu durumlarda hastalık atak gösterebilir ve belirtilerin bulunduğu bölgelerde deri tahribatıyla kalıcı beyaz lekelenmeler olabilir. Hastalıkta kesin bir sebep bulunmamaktadır. Uzman hekimler sedefin bir kaç faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıktığını düşünmektedir. Hastalık sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir. Hafif seyreden vakalarda hasta tetikleyici faktörlerden kaçınıp, lokal bakımlarını yaparak hastalığı kontrol altında tutabilir. Ağır vakalarda ek olarak ilaç tedavisi uygulanarak kontrol altında tutulabilir. Ağır sedef ilaçlarını kullanamayacak olan ileri yaşlı hastalar için ışın tedavisi daha çok önerilmektedir.

 Sedef Hastalığı En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

 Kişiden kişiye belirtileri farklılık gösterebilir. Kızarıklık, kaşıntı, pullanma haricinde hastanın tırnaklarında da bir takım belirtiler görülebilir. Tırnakta renk değişmesi, tırnak üstü çukurlaşmalar ve hatta tırnak düşmesine sebep olabilmektedir. Sadece saç derisinde pullanma ve kepeklenme olarak da görülebilir. Pullanma ile birlikte iltihaplı olmayan sarı veya şeffaf minik sıvı kabarcıkları şeklinde avuç içi ve ayak tabanında görülebilmektedir.

 Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

 Hastalar yaşam boyu belirtiler görür. Kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Hastalığın toplumda bulaşıcı olduğu düşünülerek hastadan uzak durulur. Sedefin bulaşıcılığı yoktur. Kişiden kişiye bulaşmaz veya etraftaki diğer kişilere herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak genetik yatkınlık söz konusudur. Sedef hastanın etrafındaki kişilere karşı özgüven sorunu da oluşturmaktadır. Bu durumda sedef hastalarının hastalığı sürekli kontrol altında tutulabilmesi için tetikleyici faktörlerden uzak durulmalıdır. Bunlar;

l Stres faktörü hastalığı büyük ölçüde tetiklemektedir.

l Hastaların sarımsak, karabiber, kırmızı pul biber turşu domates portakal ve greyfurttan özellikle uzak durmaları gerekir

l Darbelere karşı ciltte oluşabilecek çizik, sıyrık gibi durumlara dikkat edilmesi gerekir.

l Hastalığı sigara ve alkol de tetiklemektedir.

l Ciltte özellikle kışın oluşabilecek kuruluklara lokal bakımlar uygulanmalıdır, aksi taktirde lezyonlar fazla gelişerek yayılabilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.