İstanbul16 °C
  1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sedef Hastalığı Lekeleri Nasıl Geçer? Sedef Hastalığı Tedavisi
Sedef Hastalığı Lekeleri Nasıl Geçer? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Lekeleri Nasıl Geçer? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı, vücut cildindeki hücrelerin normal sayıdan daha fazla sayıda çoğalmalarıyla oluşan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi üst düzeyde aktif hale gelerek insan bedenindeki sağlıklı olan hücrelere saldırıya geçer.

A+A-

Bu sedef hastalığının lekeleri vücutta kırmızı, gümüş renginde, kabarık ya da iltihaplı şekilde görülebilir. Bu hastalık genellikle soğuk zamanlarda ve kış mevsiminde görülmektedir. Nemli ortamlarda ve sıcak bölgelerde ikamet etmek bu hastalığın görülme oranını düşürmektedir. Sedef hastalığı genellikle parapsoriasis hastalığı ile karıştırılmaktadır fakat o hastalığın teşhisi için biyopsi işleminin yapılması gerekmektedir. Sedef hastalığının türüne göre belirtileri farklıdır.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Başta diz ve dirsek bölgelerinde, genital bölge, tırnak ve saç bölgelerinde oluşan pullanma ve kabuklanmalar,

 - Kol, ayak tabanı, avuç içleri, bacaklarda gözlenen deri dökülmesi,

 -Tırnakların çevresinde oluşan kırmızılıklar ve tırnaklarda sarı renk görülmesi,

 -Ciltte aşırı derecede kaşınmalar ve kanamalar meydana gelmesi,

 -Eklem ağrısı ve şişkinlik gibi belirtiler sedef hastalığı belirtilerindendir. Bu belirtilere sahip olan bir kişinin uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Sedef Hastalığı Neden Oluşur?

Normalde 15-35 günde bir yenilenen cilt hücreleri sedef hastalığının etkisiyle 3-4 günde bir yenilenmeye başlar. Kısa süre içerisinde üretilen hücreler birikerek ciltte lekeler meydana getirir. Sedef hastalığının da çoğu hastalıkta olduğu gibi bir başlangıç tetikleyicisi vardır. Bunlar:

- Vücutta meydana gelebilecek enfeksiyonlar

 - Vücuda zarar verecek kesikler, güneş yanıkları, sıyrıklar, bazen sinek ısırıkları vb.

 - Stres yönetimini yapamamak

 - Sigara ve yüksek miktarda alkol kullanmak

 - D vitaminin az alınımı ( Örnek olarak; Güneş ışınlarından sürekli kaçınmak)

 - Bazı antidepresan ilaçları gibi tetikleyiciler sedef hastalığına sebep olabilmektedir.

Sedef Hastalığı Lekelerinin Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Bu hastalık için günümüzde çok sayıda tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler vücutta meydana gelen lekeleri görünüş olarak geçirebilmekte fakat hepsini yüksek oranda iyileştirememektedir. Uygulanacak tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından belirlenir. Bu yöntemlerin seçilmesinde; hastanın yaşı, hastanın fiziksel durumu, sedef hastalığı lekelerinin ne kadar yayıldığı, sedef hastalığı tipi, daha önce uygulanmışsa hangi tedavi yöntemlerinin uygulandığı gibi unsurlar önemlidir.

 1) Bu hastalık için muhtemelen ilk kullanılacak tedavi yöntemi topikal jeller, sağlık merhemleri veya kremleridir. Doğrudan cilde uygulanır. Yüksek oranda olumlu yanıt gösterir fakat hastalığı yüzde yüz şekilde iyileştiremeyebilir.

2) UV fototerapi veya ışık terapisi adı verilen tedavi yöntemi ise özel ışık yayan lambalarla lekelere uygulanır. Bu yöntemde merhemler de olduğu gibi doğrudan yapılır. Doğru şekilde yapıldığında olumlu yanıt alınabilir.

3) Bağışıklık sistemine etki eden oral sistemikler, hap veya sıvı şekilde vücuda alınabilir. Bu sistemikler iltihaplanma hızını yüksek oranda düşürebilir.

4) Bağışıklık sisteminde yüksek miktarda üretilen aminoasit içeren proteinlerin, biyolojik tedavi yöntemi ile azaltmak da bir diğer tedavi yöntemidir. Bu biyolojik tedavi yöntemi enjeksiyon ya da infüzyon şeklinde yapılabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.