İstanbul17 °C
  1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sedef Hastalığı Romatizması Nedir?
Sedef Hastalığı Romatizması Nedir?

Sedef Hastalığı Romatizması Nedir?

Sedef hastalığı bir deri hastalığıdır. Belirtileri kırmızı bir arka plan üzerinde ciltte eksfolyatif bir döküntüye neden olabilir. En sık dirsekler, dizler, saçlı deri, alın ve yüzde bulunur.

A+A-

Nadiren göbek deliği, genital bölge, kulak arkası veya deri kıvrımlarında küçük lekeler görülür. Bazen vücudun her yerinde ciltte yaygın bir kızarıklığa neden olur.

Sedef romatizması, genellikle sedef hastalığı olan hastalarda ortaya çıkan ve omurga ile pelvis arasındaki eller, ayaklar, dizler, dirsekler, omuzlar, omurga ve eklemler gibi çevre eklemleri etkileyen iltihaplı bir romatizmadır. Özellikle sabahları etkilenen eklemler daha şiddetli şiş, ağrılı ve hareket kısıtlı hissedeceklerdir. Sedef hastalığı olan hastaların yaklaşık% 30'unda sedef hastalığı ve romatizma gelişebilir. Döküntülü hastalarda uzun yıllar (10-15 yıl) (% 75) romatizma gelişirken, döküntüden önce (% 15) veya birkaç ay önce kızarıklık gelişir (% 10) Bazen aynı anda oluyor. Gelişiyor gibi görünüyor.

Sedef hastalığı romatizması genellikle 30-40 yaşlarında başlar. Erkeklerin ve kadınların prevalansı benzerdir. Genellikle 65 yaşından sonra ortaya çıkmaz. Sedef hastalığı romatizması çocukluk çağında da başlayabilir. Sedef hastalığı ve romatizmadan en çok etkilenen eklemler el ve ayak eklemleri, bilek ayak bileği eklemleri ve diz eklemleridir.

Sedef hastalığı ve romatizma ile ilişkili beş farklı eklem tutulumu tanımlanmıştır:

  • Esas olarak distal interfalangeal eklemleri etkileyen artrit (el eklemlerinin aşırı eklemleri)
  • El, bilek ve ayak eklemlerini, dizleri, dirsekleri ve omuzları simetrik olarak etkileyen romatoid artritten ayırt edilmesi zor bir tip Asimetrik artrit
  • İki ila dört eklemi etkiler
  • "Aliminal Artrit" adı verilen bir tip kalıcı hasara neden olabilir ve bu da el-ayak eklemi sakatlığına yol açabilir.
  • Bu tip spondiloz olarak adlandırılır ve esas olarak omurgayı etkiler.

Hastalığın başlangıcı :

Hastalığın başlangıcında ve takip sırasında etkilenen eklem sayısı farklı olabilir; genellikle hastalığın ilk aşamasında az sayıda eklem içeren bir romatizma, sonraki aşamada ise daha fazla eklem içeren bir form görülür. Birkaç tür birlikte görünebilir. Sedef hastalığı ve romatizmada omurga tutulumu ankilozan spondilite benzese de bazı farklılıklar vardır. Başlangıçta spinal tutulumu olmayan hastaların 10 yıllık takibinde hastalarda yeni spinal tutulum ortaya çıktı. Omurilik tutulumu, periferik artrit ve pozitif HLA-B27 gen testleri olan kişilerde daha yaygındır. Bu tür sedef romatizması, omurga ve eklemlerde iltihaplanmaya neden olabilir, bu da ağrıya ve sertliğe yol açabilir.

Tedavi :

Çoğu hastalıkta olduğu gibi, psoriatik artrit teşhisine yönelik en önemli ipuçları sedef hastalığının geçmişinden elde edilebilir. Sedef hastalığı ve romatizma tanısı genellikle bir romatolog tarafından yapılır. Bazen romatizmal iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için aynı anda birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir. Hastalığın tedavisinde etkili olan ve daha az yan etkisi olan ilaçlara öncelik verilmelidir. Aşırı eklem şişliğini ve şişliğini, omurga ağrısını ve sertliğini gideren ve deformitelerin ortaya çıkmasını engelleyen bazı ilaçlar da sedef semptomlarını iyileştirebilir. Günümüzde basit steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar veya kortizon ve temelde etkili sentetik anti-romatizmal ilaçlar (metotreksat, leflunomid, sülfadiazin vb.) Veya biyolojik tedavi olarak tanımlanan ilaçlar (Ada gibi Lumumab, Cetuzumab, Etanercept, Infliximab, vb.) başarıyla da kullanılabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.