1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şişmanlık Hastalık Mıdır? Şişmanlık Nedir?
Şişmanlık Hastalık Mıdır? Şişmanlık Nedir?

Şişmanlık Hastalık Mıdır? Şişmanlık Nedir?

Şişmanlık bir hastalık mıdır? Sadece çok yemek yiyerek şişmanlamak her zaman mümkün bir durum değildir. Kilo almak besin tüketimiyle çoğu zaman doğru orantılı olsa da birçok sebebi olan bir durumdur.

A+A-

Metabolizmanın yavaş çalışması, genetik faktörler, hormonel bir bozukluk kilo alma ve zor kilo vermeye örnek olarak verilebilir. Eğer şişmanlık hastalıksa şüphesiz ki zayıflama bu hastalığın tedavisidir.

 Obezite günümüzde insanlığın büyük bir sorunu haline gelmiştir. Hazır gıdalar, fast food yiyeceklerin obeziyete yol açtığı bilinmektedir. Aşırı şişmanlık obeziteyse ve obezitenin bir hastalık olduğu kabul ediliyorsa çıkan sonuç, şişmanlık bir hastalıktır!

  Obeziteye Yol Açan Faktörler

 Çağımızın problemi haline gelen obezite sadece hazır besin tüketiminin sonucu değildir. Hormonel bir bozuklukta obeziteye yol açar. İnsan vücudunda enerji depolarının durumunu merkezi sinir sistemine bildiren hormonlar vardır. Bu hormonlardaki her hangi bir çalışma problemi obeziteye yol açan nedenlerdendir. Hormonel bozuklukların yanı sıra hareketsizlik, psikolojik problemler, metebolik bozukluk, bazı ilaçların kullanımı da obeziteye yol açar.

  Obezite Sadece Dış Görünüşü Etkilemez

 Obezite tedavisi dış görünüşe etkilerinden çok sağlık için gerekli bir tedavidir. Aşırı kilolu insanların sağlık problemleri ciddi derecede yüksektir. Kalp damar rahatsızlıklar, hipertansiyon, şeker hastalığı kilolu insanların sağlık problemlerine örnektir. Hatta bazen ölüme neden olan uyku apnesi sorunu yani uykuda nefes daralması kilolu insanlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Obezite ile mücadele insan sağlığı için gerekli ve önemlidir.

 Obezite Tedavileri Nelerdir

 Obezite birçok tedavisi olan bir hastalıktır. İlk olarak obezite tedavilerinde başvurulan yöntem doktor kontrolünde yapılan hastaya uygun bir diyet programıdır. Diyetin yanı sıra hastaya uygun bir egzersiz yani spor programı uygulanır. Böylece kilo kaybı sağlıklı ve düzenli hale gelir. Diyet ve egzersiz tedavisinin en önemli unsuru istikrardır. Bazı hastalar eğer uygunsa ilaç tedavisiyle de obeziteyle mücadele edebilir. İlaç tedavisinin kesinlikle doktor önerisiyle ve kontrolleriyle uygulanması doğrudur. Bu tedavilerin yanı sıra psikolojik tedavide ruh ve beden sağlığı için önemlidir. Bu süreçte bir uzmandan yardım almak kilo kaybını destekleyecek ve hastayı bu konuda önemli ölçüde mücadelenin içinde tutacaktır.

  Obezitede Cerrahi Mücadele

 Obezitede cerrahi müdahaleler üçe ayrılır bunlardan biri Rekstriktif (Hacim küçültücü) ameliyatlar yani tüp mide ameliyatıdır. Midenin ortalama %75-%80'inin cerrahi müdahaleyle alındığı bir ameliyattır. Böylelikle mide daha az besin alacaktır ve kısa zamanda kilo kaybı gerçekleşecektir. Fakat mideyi bir balon gibi düşünülürse eğer ameliyat sonrası hastaya uygun bir diyet uygulanmazsa mide eski haline gelir ve kilo alımı yeniden başlar. Bir diğer yapılabilecek ameliyat Malabsorbtif (Emilim azaltıcı) ameliyatlar yani gastrik by pass. İki aşamalı bir ameliyattır. İlk aşamada yemek borusunun hemen devamında küçük bir mide cebi oluşturulur ve ikinci aşamada ince bağırsak belli bir mesafede bu mide cebine bağlanır. Tüp mide ameliyatındaki gibi hastanın az besin alması hedeflenmiştir. Aynı zamanda hastanın açlık hissi azalır. Diğer yöntem ise Kombine ameliyatlar yani mide balonu. Daha çok aşırı obez hastalarda cerrahi müdahaleler öncesi bir miktar kilo verdirmek amacıyla kullanılır. Kısa vadede işe yaradığı görülse de uzun vadede diğer ameliyatlar kadar ciddi oranda tedavi sağladığı tartışılır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.