1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şişmanlık Nasıl Belirlenir? Şişmanlık Şişmanlık Belirtileri Nelerdir?
Şişmanlık Nasıl Belirlenir? Şişmanlık Şişmanlık Belirtileri Nelerdir?

Şişmanlık Nasıl Belirlenir? Şişmanlık Şişmanlık Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı olan obezite ve şişmanlık insanlığın büyük problemi haline gelmektedir. Çünkü zaman geçtikçe sadece Türkiye’de değil Dünya üzerinde obeziteye ve şişmanlığa yakalanma oranı gün geçtikçe artmaktadır.

A+A-

Bu sebeple birçok kişi tarafından şişmanlığın ne olduğu, nasıl tanımlandığı, nasıl belirlendiği gibi sorular merak konusu olmaktadır. Şişmanlık ve obezite aynı anlamda kullanılsa da aslında şişmanlığın bir üst seviyesi obezite olarak görülmektedir.

 Şişmanlık Nedir?

 Vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi yanında vücudun normal işleyişinin bozulması olarak tanımlanabilmektedir.

  Şişmanlık Sebepleri Nelerdir?

  Aslında birçok sebep bulunmaktadır. Direkt bir sebebe bağlı değildir. Genetik etmenler, çevresel etkenler, yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları, zararlı madde tüketimi, ruhsal bozukluklar, fiziksel aktifliğin olmadığı bir yaşam, fiziksel hastalıklar ve hastalıklar sebebiyle kullanılan ilaçlar gibi birçok faktör şişmanlığa sebep olmaktadır. Birey kendinde şişmanlık belirtisini hissettiği zaman bunu kesinleştirmek ve sonraki süreç olan zayıflama işlemine geçmek istemektedir.

  Şişmanlık Belirtileri Nelerdir?

  Şişmanlık belirtilerini yetişkinler hem kendileri için araştırmakta hem de çocukların sağlığı için merak edebilmektedir. Obezite her yaşta görülmektedir. Son araştırmalara göre çocuklarda görülme sıklığında artış olmaktadır. Buna neden olarak çocukların daha hareketli yaşamlarının yerini gelişen teknolojiyle daha pasif yaşama bırakılması olabilmektedir.

  Şişmanlık belirtilmesi için kullanılan ölçüt BKİ olarak bilinen vücut kitle indeksidir. BKİ, kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunmaktadır. Verilen BKİ değeri 30’un üzerindeyse şişmanlık olarak adlandırılmaktadır.

  BKİ işlemi bazı vatandaşlara zor geldiğinden ya da doğru sonuca ulaşmak istediklerinden dolayı BKİ’ nin nerede hesaplanacağı da merak edilen bir konudur. BKİ hesaplamak isteyen vatandaşlar için birçok site bulunmakla birlikte en güvenilir site olarak www.sağlik.gov.tr öncülüğünde kurulan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sitesi önerilmektedir. Bu site Sağlık Bakanlığının resmi web sitesidir. BKİ hesaplamak için öncelikle siteye girmek gerekmektedir.

  Siteye giriş yapıldıktan sonra hesaplamalar kısmından vücut kitle indeksi yazan sekmeye tıklanmalıdır. Gereken boy uzunluğu ve vücut ağırlığı bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Hesapla butonuna basıldıktan sonra ekranda BKİ değeri görülmektedir.

  Bu işlem internet tabanlı olduğu için bundan faydalanamayan vatandaşlar farklı bir yol aramaktadır. BKİ hesaplaması için bir diğer yol ise kayıtlı olunan aile sağlık ocağına gitmektir. Burada aile hekimi ve hemşireler BKİ hesaplanması için hastalara yardımcı olmaktadır.

  Şişmanlık belirtisinin bir diğer ölçütü pek bilinmese de bel ölçülmesi yapılarak belirlenmektedir. Bu ölçümün belirlenmesinde yaş ve cinsiyete göre farklı değerler bulunmaktadır.

  Şişmanlık( Obezite ) Tedavileri Nelerdir?

BKİ işleminin ardından şişmanlık belirtisi kesin olan kişilere öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak gerekmektedir.

  • -Diyetisyen tarafından hazırlanan diyetlere uyulması gerekmektedir.
  • -Her gün düzenli spor aktivitesi yapılması gerekmektedir.
  • -Bol su içmesi gerekmektedir.
  • -Düzenli bir uyku sistemine sahip olmalıdır.
  • -Ruhsal ve psikolojik yönünden sağlıklı olması da büyük önem arz etmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.