1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şizofren Krizi Nasıl Olur? Şizofren Krizi Belirtileri
Şizofren Krizi Nasıl Olur? Şizofren Krizi Belirtileri

Şizofren Krizi Nasıl Olur? Şizofren Krizi Belirtileri

Şizofreni hastaları gerçekliği ayırt edemeyen hastalardır. Gerçek dışı olguları ayırt edemeyip sağlıklı bir düşünce akışı sağlayamamalarına yol açan bir hastalıktır.

A+A-

Her hastalıkta olduğu gibi bunda da doğru tedavi ve erken teşhis büyük bir önem taşır. Genetiksel ve çevresel faktörlerden doğan bir hastalık türüdür. Bu hastalığa henüz neyin neden olduğu açıklanamamıştır. Ailesinde şizofreni hastalığı bulunan kişilerde bu hastalığın görülme ihtimali diğer bireylere göre daha fazladır. Ayrıca uyuşturucu madde kullanmak bu hastalığın oluşumuna yol açabilir.

 Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

 En sık görülen belirtileri şunlardır: Depresyon, unutkanlık, mantıksız konuşmalar ve garip hareketler, sanrılar, sürekli şüphe duyma, olaylara aşırı tepkiler verme, uykusuzluk ya da çok uyuma örnek verilebilir. Bunların yanı sıra kişisel hijyene dikkat etmeme, tepkisizlik, sinirlilik gibi belirtiler de eklenebilir. Bu belirtiler şizofreni hastalığınız olmasa bile önemli bulgulardır ve mutlaka bir sağlık kontrolüne gidilmelidir. Bir doktor hastanın hal ve tavırlarını, düşüncelerini, intihar meyillerini sorgulayıp psikiyatrik bir değerlendirme yaptıktan sonra gerekirse bilgisayarlı tomografi ve diğer görüntüleme tekniklerini de kullandıktan sonra şizofreni teşhisini koyabilir.

 Tedavisi Nedir?

 Şizofreniyi tam anlamıyla tedavi etmenin bir yolu maalesef bulunmamaktadır. Alevlenme dönemlerinin görülmemesi için ve hastalığın daha da ilerlemesini engellemek için bir takım tedavi yöntemleri uygulanır. Antipsikotik ilaçlar ile destek sağlanmaktadır. Bu tür ilaçlar hastanın tedaviye yanıtına göre zamanla farklı ilaçlar veya farklı dozlar olarak doktor kontrolünde değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra psikoterapiler, psikososyal yaklaşımlar da kullanılmaktadır. Ayrıca hastalığın alevlenme döneminde bir hastanede yatarak tedavisini görmesi daha uygun olabilir. Bunların dışında aile desteği, toplumdaki rolleri ve kişinin kendi motivasyonu da önemli faktörlerdir. Ayrıca destek gruplarına katılmaları da tavsiye edilebilir.

 

 Şizofreni hastaları için tedavi ve takibin ömür boyu sürdürülmesi önemli ve gereklidir. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi kişinin durumunun ağırlaşmaması ve ciddi semptomlar yaşamaması adına önemli bir rol oynar.

 Toplumda Şizofreni Hastalığı

 Günümüzde şizofreni hastalığı tedavisi daha yönlü ve kolay denilebilir. Bu hastalık dizi ve filmlerde gösterildiği kadar tehlikeli değildir. Bu hastalarda bölünmüş ya da çoklu kişilik bozuklukları bulunmamaktadır. Çoğunlukla şiddet söz konusu değildir. İlaçların yanı sıra toplumda da desteklendiklerinde kendi başlarına yaşamaya uygun hale gelebilirler. Tabii ki tüm hastalıklar gibi şizofrenide de herkeste farklı belirtiler, farklı tedaviler görülür. Hastalığın ağırlığını etkileyen faktörlere de madde ve alkol kullanımı, uygulanan tedavinin bırakılması ve çevresel etmenler örnek verilebilir. Bunlar göz önünde bulundurularak hastalara karşı anlayışla ve şefkatle yaklaşmak onlar için olumlu bir etki bırakır.

 Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri

 Ruh sağlığı ve hastalıkları için hastane dışı olarak hizmet veren Devlet kuruluşlarıdır. Bu merkezlerde şizofreni hastalarının da ücretsiz tedavisi ve takibi yapılır. Sadece hastalara değil hasta yakınlarına da aynı şekilde ücretsiz olarak eğitim verilebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.