1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şizofren Nasıl Engellenir? Şizofreni Durdurma Yolları
Şizofren Nasıl Engellenir? Şizofreni Durdurma Yolları

Şizofren Nasıl Engellenir? Şizofreni Durdurma Yolları

Şizofreni tedavisi olan bir hastalık değildir ancak ilaçlar, terapiler ve çeşitli faaliyetler ile kişinin gördüğü sanrılar ortadan kaldırılmaya çalışılır.

A+A-

Hasta ilk belirtileri kendinde gördüğü anda uzmanından yardım almalıdır. Tedaviye cevap veren hastalar büyük oranda normal hayatlarına dönüş sağlayabilmektedirler ancak 0 bir iyileşme olmaz.

  Mümkün olduğunca hasta kişiler tedavi ile uyum sağlamalı ilaçlara, terapilere direnmemelidirler. İyi giden aşamalar sonucunda kişi ilaçlarını bırakmamalıdır bu ilaçlar şizofren hastalarının sürekli kullanması gereken ilaçlardır aksi taktirde tekrardan eski semptomlar görülmeye başlanır.

Birçok hastalığın başlıca sebepleri arasında insan psikolojisi yer almaktadır. Bireyler kendi sağlık durumlarını psikolojilerini güçlü tutmalıdırlar. Örneğin takıntılık hali, kendine zarar verme isteği, hayaller ile gerçekleri karıştırma gibi durumlar gözlemlendiğinde durum ilerlemeden yardım alınmalıdır.

Şizofren, beyin yapısında oluşan, kişinin duygu durumunu, hareket ve davranışlarını etkileyen kişiyi içine kapanık hale getiren bir rahatsızlıktır. Genellikle genç yaşlarda daha sık görülmeye başlanır. Şizofreniyi ortaya çıkaran birçok sebep ile birlikte genetik faktörler tek başına birer sebep değildir. Şizofreni hastalığı erkekler ve kadınlar arasında yapılan araştırmalar sonucu kadınlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın başlangıç yaşı erkeklerde kadınlardan daha erken görülmektedir. Erkek bireylerde 20 ile 35 yaş arasında iken kadınlarda 30 ile 40 yaşları arasında başlangıcı yaygındır.

Şizofreni Oluşmasını Tetikleyen Unsurlar

Kadınlarda görülen şizofrenilerde hamilelik önemli bir etmendir. Hamileliklerinde yetersiz kalan D vitamini sonucu bebeğin yapısında şizofreni oluşumu daha büyük risk oluşturur. Şizofreniyi tetikleyen diğer unsurlar ise düşük bir zeka varlığı, bekar ve yalnızlık duygusu hakim kişilerde, ekonomik bunalım yaşayanlarda, alkollü içecek kullanan kişilerde görülme olasılıkları çok daha yaygındır.

Şizofreni Çeşitleri

Paranoid şizofren hastalarında gerçek olmayan kişiler tarafından bir cezalandırılma veya işkencelere maruz kalınma gibi durumlar görülür. Bunlara sansılar görme de denilebilir. Kalıntı şizofreni ise sanrıların bittiği ve ilk baştaki durumdan çok farklı hale gelme durumudur. Fakat bazı belirtiler deva etmektedir.

Hebefrenik hastalar ise yoğun bir zihin karmaşası ile beraberinde tutarsız davranışlar sergilemektedirler. Günlük rutin işlerini yapamayacak duruma kadar gelebilirler. Katatonik şizofreni hastalığı belirtileri ise dışarıdan bakıldığında hareket etmeme isteği, tepkisizlik ve çok nadir olarak surat asma gibi durumlar görülür. Bu tip hastaların kendilerine fiziksel zararlar verebilme olasılıkları oldukça yüksektir.

Şizofreni Belirtileri

  Duygu durum bozuklukları, verilecek tepkilerin seçilememesi veya karıştırılması, hayattan bıkma, konuşma ve iletişim kopukluğu, karar vermede ve bunları uygulama güçlük yaşanması, sanrılar görme, hayaller ile gerçekleri birbirine karıştırma, garip hareketler, dikkat dağınıklıkları, odaklanma problemleri gibi belirtileri bulunmaktadır.

Aile içi huzursuzluklar, hamile travması, kişinin işini kaybetmesi, ani ölümler sonucu yaşanan büyük üzüntüler, eşten ayrılmak, yalnızlık, terk edilme, cinsel taciz veya tecavüzlere maruz kalma ve vücudun ihtiyacı olan gıdaların yeterli şekilde alınmaması gibi sebepler şizofren hastalığını tetikler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.