İstanbul17 °C
  1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tiroid Hastalığı Nasıl Oluşur? Tiroid Hastalığı Nedenleri!
Tiroid Hastalığı Nasıl Oluşur? Tiroid Hastalığı Nedenleri!

Tiroid Hastalığı Nasıl Oluşur? Tiroid Hastalığı Nedenleri!

Tiroid boğazda boynun iki yanında yer alan ve şekil itibariyle kelebeğe benzeyen hayati önem taşıyan hormonların üretiminde görevli yaklaşık 20 gram ağırlığında olan bir organdır.

A+A-

Tiroit bezlerinin büyümesi veya işlevlerini yerine getirememesi nedenleriyle hormonlar az ya da aşırı salgılanırlar. Bu da tüm vücudun işleyişinde ciddi problemlere yol açar

Metabolizmanın düzenlenmesi, kalp hızı, kolesterol, ruhsal durum, adet düzeni gibi birçok fonksiyonun işleyişinde görev yapar. Hipertiroidi, tiroit bezinin salgıladığı tiroid hormonlarının fazla çalışması ve kanda yüksek miktarda tiroit bulunması manasına gelir. Halk arasında guatr olarak da bilinen hipertiroidi; aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık ve çarpıntı gibi belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Tiroit bezinin zaman içerisinde aşırı derecede büyümesi sonucu guatr oluşur. Guatrların yapısında büyüme gösteren yumrular ise nodül olarak adlandırılır.

  Tiroit bezinin çok çalışması sonucu çarpıntı, kilo kaybı, kaslarda zayıflık, saçlarda incelmeler ve dökülmeler, uykusuzluk, nemli cilt, aşırı terleme, bağırsak hareketlerinde artış sonucu ishal, gözlerde oluşan ileri doğru fırlama, sıcağa duyulan tahammülsüzlük, erkeklerde meme büyüme oluşumu, tiroit bezinde büyüme oluşumu yani diğer bir adıyla guatr, kemik erimesi, libido kaydı, ciltte kırmızı yumru oluşumları ve aşırı susama gibi bulgular görülür. Tiroit hastalığı tedavi edilmezse başka ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Hasta kilo kaybetmeye devam eder, kalpte ritim bozukluğu olur, kalp yetmezliği, şok ve ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

  Gereğinden fazla tiroit salgılanması kemik erimesine yol açabilmektedir. Tiroit hastalıkları her cinsiyette görülmektedir ancak bulgulara göre hastalığın kadınlarda görülme olasılığı 10 kat fazladır. En yaygın şekilde 20 ila 40 yaşları arasında görülmeye başlar. Tiroit hastalarına yapılan kan testlerinde hastanın T3 ve T4 seviyeleri yüksek iken TSH seviyesi düşük çıkmaktadır. Hızlı kilo kaybı, aşırı terleme ve kalp çarpıntısı şikayetleri ile başvuru yapan kişilere uygulanan kan testlerinde TSH hormon seviyesi düşük, ancak T3 ve T4 hormon seviyeleri yüksek çıkarsa kişiye hipertiroidi teşhisi konur. İlaç veya cerrahi tedavi uygulanır.

  Tiroit bezinde sık görülen hastalıklar nelerdir?

  • Guatr
  • Tiroiditler
  • Tiroid kanserleri

  Tedavisi nedir?

 Kanda yüksek olan tiroit seviyesini normale indirmek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Geçici hipertiroidi hastalarında ise semptomatik tedavi uygulanır. İlaç tedavisine başlandıktan sonra 6 ila 8 hafta içerisinde hormonların durumuna göre ilaç dozları ayarlanır. 1 buçuk 2 ayda bir de kontroller yapılarak tedaviye en az 1 yıl devam edilir. Tiroit tedavisinde ilaçlar ancak doktor gözetiminde sağlık kontrolü yapıldıktan sonra bırakılabilir.

  Nelere dikkat edilmeli?

  Tiroit hastaları aynı zamanda beslenmelerine de çok dikkat etmelilerdir. Sarımsak ve brokoliyi sık sık tüketmelilerdir. Yoğurt ve vücut için faydalı olan yağlar her gün mutlaka tüketilmelidir. Haftada 2 veya 3 kez balık tüketmeleri omega 3 alımı açısından çok önemlidir. Çay, kahve ve asit içerikli içecekler tavsiye edilmez.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.