1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uyuz Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer? Uyuz Hastalığı Tedavisi
Uyuz Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer? Uyuz Hastalığı Tedavisi

Uyuz Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer? Uyuz Hastalığı Tedavisi

Halk arasında uyuz olarak bilinen Sarcoptes Scabiei Von Hominis'in sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Uyuz mikrobu bulaşıcıdır ve aynı ortamda bulunan kişilere kolaylıkla bulaşabilir.

A+A-

Uyuz tedavisi süreci ise yaklaşık olarak 10 gün sürebilmektedir. Bu süreçte vücuda uygulanan krem veya losyonlar vücutta 8 ila 10 saat aralığında tutulduğunda tedavi 2 ila 10 günde sonlanır. Yüksek bulaş riski olduğundan dolayı uyuz hastalığı olan kişi ile beraberinde aynı ortamda bulunan diğer kişiler de göz önünde bulundurulmalı, takip altında olmalıdırlar.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Özellikle geceleri şiddeti artan yoğun kaşıntı,

 -Cilt yüzeyinde ve özellikle parmak aralarında uyuzun yol açtığı beyazımsı grimsi döküntüler,

 -Cilt yüzeyinde içi sıvı dolu küçük beyaz baloncuklar,

 -Sıcak bir duşun ardından kaşıntının şiddetinin artması,

 -Vücutta yoğun şekilde görülen kızarıklık, döküntüler ve yara oluşumu başlıca uyuz hastalığının belirtileridir.

Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Krem tedavisi

 

 Uyuz tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Hasta gece yatmadan önce ilk olarak duş alır ve vücudunu güzelce kuruladıktan sonra bu kremi sadece uyuz olan bölgelerine değil boyundan itibaren bütün vücuduna uygular. Uyuz tedavisinde kullanılan kremlerin vücutta 8 ila 10 saat arasında kalması önerilir. Sabah duş alarak vücudunu ölü parazitlerden kurtarmış olur. Bu işlem hastalığın derecesine göre birkaç gün aynı şekilde tekrarlanır. 10 gün devam edilen tedavi sonucunda hala uyuz bitmemişse tedaviye devam edilir.

Bu arada kişisel bakım ihmal edilmemelidir. Hastanın kıyafetleri yıkanıp ütülenmeli ve kişisel bakım ürünleri dezenfekte edilmelidir. Uyuz hastalığı vücuttan arındıktan sonraki ilk birkaç hafta içerisinde kaşıntılar devam edebilir. Doktor kremin yanı sıra hastaya başka ilaçlar da verebilir. Bunların doktor talimatı doğrultusunda kullanması sağlık açısından son derece önem arz etmektedir.

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Uyuz son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve aynı ortamda bulunan kişilere kolaylıkla geçer. Okul, hastane, yurtlar gibi toplu alanlarda daha sık rastlanmaktadır. Uyuz daha çok sonbahar ve kış aylarında yaygın olarak görülür. Uyuz hastalığı ten temasından bulaşabileceği gibi yatak, havlu, tarak, gibi şeylerden de kolaylıkla geçebilmektedir. Uyuz insan vücudu dışındaki ortamlarda 1 veya 2 günden fazla hayatta kalamaz.

 

 Uyuz hastalığı her yaştan kişide görülür. Kişisel bakımına önem gösteren veya göstermeyenler arasında ayrım yapmaksınız ortaya çıkan bir durumdur. Uyuz hastalığı görülen kişiler bakımsız kişiler algısı doğru değildir. Kişisel bakım ile doğrudan alakası yoktur.

Uyuz paraziti kişinin vücuduna geldiğinde derinin altına girer, burada tüneller açarak ilerler ve hızlıca çoğalır. İlk belirtilerin ortaya çıkması 2-6 hafta sürebilir ve bu aşamada belirtileri görülmeden de hastalık başkalarına bulaşabilir. Daha önceden uyuz hastalığı geçiren kişilerde belirtiler daha erken görülebilir. Hayvanlardan geçen uyuz insan vücudunda yaşayamaz ve deri altına giremeden 1-3 saat içinde ölür.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.